Súhrn: Skvelý Pastrňák riadil výhru Bruins

Utorkové zápasy: Chárov Boston zdolal Toronto, Horvat nastrieľal Detroitu hetrik a Edmonton nedal Wild ani jeden gól

NHL.com @NHLdotcom

Pastrňákov 300. bod

Pastrňák trafil s hokejkou medzi nohami

David Pastrňák dostal puk v presilovke, presadil sa zakončením s hokejkou medzi nohami a pripísal si tak 300. bod v základnej časti NHL

• 01:03 •

Hviezdny útočník David Pastrňák si stále drží úžasnú formu. Tentoraz forvard Bostonu prispel gólom a asistenciou k výhre 4:2 nad Torontom. Tím kapitána Zdena Cháru uspel po dvoch porážkach v rade. Zažiaril veterán Eric Staal, ktorý priviedol svoj tím Minnesota Wild k triumfu nad Edmonton Oilers. Bo Horvat nastrieľal hetrik a Vancovuer hlavne vďaka nemu predviedli skvelý obrat, keď dali Detrotu päť gólov v jednej tretine.

Pastrňák riadil odplatu Bruins

Prvý duel ročníka proti Torontu sa hráčom Bostonu nevydaril, ale v tom druhom už nezaváhali. V domovskej TD Garden porazili svojho veľkého rivala 4:2.

Chára bol najvyťaženejším hráčom domácich s časom 22:32, zablokoval tri strely a pripísal si jeden bod v hodnotení plus/mínus.

Najvýraznejší podiel na výhre Bruins mal opäť útočník David Pastrňák. Český reprezentant potvrdil úžasnú formu, keď zaznamenal gól a asistenciu, takže sa v úvode sezóny dostal už na métu 17 bodov.

"Tentoraz som mal aj trochu šťastia, ale to k hokeju patrí. Som nadšený z toho, ako sme zápas zvládli," radoval sa po cennom víťazstve Pastrňák.

Hviezdny forvard otvoril skóre duelu v čase 17:15, keď v presilovej hre prevzal prihrávku Bracha Marchanda, prehodil si puk medzi nohami a nádherne zakončil. Navyše to bol preňho jubilejný 300. bod v NHL.

"Pri zakončení som sa spoliehal na svoje inštinkty. Napadlo mi, že by som ešte mohol prihrať, ale potom som sa rozhodol pre toto zakončenie. Na tréningu to skúšam často a som rád, že sa mi to podarilo aj v zápase."

Pastrňák sa tak stal štvrtým hráčom v histórii Bostonu, ktorý potreboval 350 a menej štartov na to, aby sa dostal na métu 300 bodov. Český supertalent to stihol za 328 duelov, lepšie na tom boli len Barry Pederson (235 zápasov), Bobby Orr (279) a Ray Bourque (316).

Líder Bostonu sa zároveň stal prvým hráčom od sezóny 1989-1990 a 1990-1991, ktorý dokázal v dvoch ročníkoch po sebe nastrieľať desať gólov v úvodných deviatich dueloch. Naposledy to v spomínaných rokoch zvládol Brett Hull.

Maple Leafs prvý inkasovaný gól nerozhodil, v druhej časti dokázali zásluhou Kasperiho Kapanena vyrovnať. Potom sa po prihrávke Pastrňáka presadil Brad Marchand, ale s odpoveďou prišiel hosťujúci Alexander Kerfoot.

Definitívny zlom v dueli tak prišiel v záverečnej tretine. Bruins najprv vrátil vedenie Brett Ritchie a v závere dal výsledku definitívnu podobu Par Lindholm. Pred Jaroslavom Halákom tentoraz dostal v bránke Bostonu prednosť Tuukka Rask, ktorý prispel k úspechu 28 úspešnými zákrokmi. Obranca Martin Marinčin sa nezmestil do zostavy porazených.

"Musíme hrať lepšie, toto bolo naozaj málo," povedal po zápase líder Toronta Auston Matthews. "Nebol to z našej strany dobrý výkon a sme za to zodpovední úplne všetci."

Horvat rozstrieľal Detroit hetrikom

Hokejisti Detroitu sa prepadli do veľkej krízy, tentoraz v domácom prostredí podľahli Vancouveru 2:5 a utrpeli už piatu porážku v rade.

Red Wings pritom mali 40 minút dianie na ľade pod kontrolou. V čase 16:08 sa dostali do vedenia, keď Anthony Mantha zužitkoval presilovú hru po prihrávke Filipa Hronka.

Druhý gól pridal v strednej časti rovnako v početnej výhode Dennis Cholowski a zdalo sa, že domáci smerujú k víťazstvu.

Canucks však predviedli úchvatnú otočku, keď v tretej časti rozobrali súpera až piatimi gólmi. Kapitán Bo Horvat zažiaril hetrikom a ďalšie góly pripojili Jake Virtanen a Tim Schaller. Domáci Red Wings boli absolútne bezmocní.

"Toto bol naozaj zábavný zápas," usmial sa Horvat. "Mal som tu veľa známych a príbuzných, takže mám naozaj veľkú radosť, že to dopadlo takto."

Kanadskému tímu sa naposledy podarilo nastrieľať päť gólov v jednej tretine vo finále Stanley Cupu 15. apríla v roku 1993. V tom istom roku sa navyše niektorému z hráčovi podarilo streliť dva presilovkové góly v jednej časti.

Vtedy to bol Markus Naslund, teraz ho napodobnil Horvat.

Kým Canucks poskočili už na štvrté miesto tabuľky Západnej konferencie, Detroitu sa vo Východnej prepadá stále nižšie.

"Nemáme taký silný tím, aby sme sa pri takomto stave dokázali vrátiť do zápasu," uznal Cholowski. "Vypracovali sme si dosť šancí, ale zužitkovali sme len dve. To je skrátka málo."

Capitals vyhral v Calgary

Medzikonferenčný stret dvoch špičkových tímov NHL dopadol lepšie pre Washington, ktorý zvíťazil na ľade Calgary 5:3 a pridal štvrtý triumf v rade.

Hviezdou zápasu sa stal obranca Capitals John Carlson, ktorý strelil dva góly a stal sa ešte len štvrtým obrancom v histórii NHL, ktorý sa ešte pred koncom októbra dostal na métu 20 bodov.

V minulosti to dokázali iba Paul Coffey, Al MacInnis a Brian Leetch. Carlson je okrem toho aktuálne úplne najproduktívnejším hráčom celej ligy.

"Dôsledne sme sa na súpera pripravovali, ale bohužiaľ sme mu dali viac priestoru ako sme chceli ," povedal gólman Cam Talbot.

V drese Capitals, ktorí majú na maródke Richarda Pánika, sa okrem Carlsona strelecky presadili Chandler Stephenson, Alex Ovechkin a Tom Wilson. Českí obrancovia Michal Kempný a Radko Gudas si obaja pripísali asistencie.

Staal zničil Edmonton

Hokejisti Minnesoty vybojovali nesmierne cenný triumf, keď v domácom prostredí vynulovali Edmonton a dosiahli víťazstvo 3:0.

Hlavnú zásluhu na ňom mal veterán Eric Staal, ktorý sa podieľal na všetkých troch góloch. Skúsený veterán otvoril skóre v čase 11:33 a o 74 neskôr pridal aj druhý zásah.

Definitívne potvrdenie úspechu Wild prišlo ešte v prvej tretine, keď Staal korunoval svoj úžasný výkon prihrávkou na gól Brada Hunta a ten zužitkoval presilovú hru.

"V úvode sezóny sa vždy chcete presadiť čo najskôr. Ja som na prvý gól čakal osem zápasov, ale teraz som veľmi spokojný."

Domácim pokazil radosť akurát fakt, že v druhej tretine musel kvôli zraneniu odstúpiť brankár Devan Dubnyk. Nahradil ho Alex Stalock a predviedol 16 úspešných zákrokov.

Útočník Oilers Tomáš Jurčo raz ohrozil bránku Wild, po deviatich zápasoch sezóny má na konte dve asistencie.

Penguins padli na Floride

Hokejisti Panthers naplno zužitkovali výhodu domáceho prostredia, zdolali Pittsburgh 4:2 a pripísali si tretí triumf z posledných štyroch zápasov.

Necelých trinásť tisíc divákov na tribúnach BB&T Center sa dočkalo až od druhej tretiny. Skóre otvoril v čase 30:54 Noel Acciari, na druhej strane kontroval po asistencii Dominika Simona Teddy Blueger.

Na prvú prestávku napriek tomu odišli v lepšej nálade Panthers. Svojím tretím zásahom v ročníku sa o to postaral Denis Malgin.

"Tentoraz sme dokázali počas celého zápasu hrať svoju hru a nakoniec to bolo rozhodujúce," vyhlásil útočník domácich Jonathan Huberdeau. "Navyše sme sa dokázali vyhnúť zbytočným chybám."

V záverečnej časti Panthers svoj náskok ešte zvýšili. Presadili sa Huberdeau a Frank Vatrano, na druhej strane Patric Hornqvist už len skorigoval stav.

Ostatné zápasy: Vegas uspelo po nájazdoch, Nashville nastrieľal Ducks šesť gólov

Hráči Buffala využili výhodu domáceho prostredia, keď zdolali San Jose 4:3 po predĺžení. Rozhodujúci gól strelil v čase 63:13 hviezdny útočník Jack Eichel.

Duel medzi Rangers a Arizonou dospel až do predĺženia. Nakoniec boli šťastnejší Coyotes, ktorým mladý strelec Christian Dvorak zaistil triumf 3:2. Bol to už jeho štvrtý gól v sezóne.

Zo súboja Nashvillu a Anaheimu sa stala jednoznačná záležitosť, Predators svojho soka deklasovali 6:1. Roman Josi a Viktor Arvidsson si pripísali gól a asistenciu.

Hráči Los Angeles pridali druhý úspech v rade, keď vyhrali na ľade Winnipegu 3:2. Víťazný gól strelil v úvode záverečnej tretiny kapitán Anze Kopitar, ktorý využil presilovú hru.

V Chicagu sa odohrala poriadna dráma. Blackhawks privítali Golden Knights, ktorí si výhru 2:1 zaistili až v nájazdoch. Ten rozhodujúci premenil Shea Theodore.

Jediný gól Chicaga strelil Kirby Dach, ktorý sa vo veku 18 rokov a 274 dní stal šiestym najmladším strelcom v histórii klubu.