hughes_kakko_split1

NEW YORK-- John Davidson näkee jo mielessään sen päivän, kun Madison Square Gardeniin pakkautuneet New York Rangersin fanit huutavat Kaapo Kakon tai Jack Hughesin nimeä.
- He ovat poikkeuksellisia nuoria, Davidson sanoi keskiviikkona lehdistötilaisuudessa, jossa ilmoitettiin hänen nimityksestään Rangersin presidentiksi.

Rangers varaa toisena vuoden 2019 NHL Draftissa, joka järjestetään Vancouverissa 21.-22. kesäkuuta. New Jersey Devils pääsee valitsemaan ensimmäisenä, mutta jompikumpi superlupauksista päätyy takuulla Rangersin haaviin.
Yhdysvaltain alle 18-vuotiaiden maajoukkueen kehitysohjelmassa kiekkoileva keskushyökkääjä Hughes sijoitettiin ykköseksi NHL Central Scoutingin laatimassa viimeisessä ranking-listauksesa, jossa olivat mukana Pohjois-Amerikassa pelaavat lupaukset. Tällä kaudella TPS:n Liiga-joukkueessa loistanut Kakko on puolestaan eurooppalaisten lupausten kärkinimi.
- Kun nuoria pelaajia arvioidaan, heidät sijoitetaan luokkiin A, B ja C. Ja nuo kaksi ovat ehdottomasti A-luokan lahjakkuuksia, jollaisia nousee esiin harvoin. Tällaista tilaisuutta tuskin malttaa odottaa. Tulipa heistä kumpi tahansa Rangersiin, niin haluamme aloittaa yhteistyön välittömästi, Davidson sanoi.

Rangers Front Office
 • Kuvittelen jo mielessäni, että toinen noista kavereista on yksi parhaista pelaajista Madison Square Gardenin jäällä ja Rangersin fanit ovat riemuissaan, kun saavat seurata hänen peliesityksiään. Tuollaisia lahjakkuuksia ei tule joka päivä eteen. Heidänlaisiaan on vaikea löytää, hän jatkoi.
  Tämän kesän NHL Draft on ensimmäinen kerta kauden 1967-68 jälkeen, kun Rangers pääsee varaamaan niinkin korkealla kuin toisena. Davidson ei ole ollut koskaan aiemmin urallaan seurassa, jolla on näin korkea varausvuoro.
  St. Louis Blues varasi puolustaja Alex Pietrangelon vuoden 2008 NHL Draftin neljäntenä pelaajana, kun Davidson toimi seuran jääkiekkotoimintojen johtajana. Davidson pestattiin Bluesiin 30. kesäkuuta 2006 eli kuusi päivää sen jälkeen kun puolustaja Erik Johnson oli varattu St. Louisiin vuoden 2006 NHL Draftin ensimmäisenä pelaajana.
  Davidson työskenteli Bluesin johtoportaassa kuusi vuotta ja siirtyi Columbus Blue Jacketsin jääkiekkotoimintojen johtajaksi 24. lokakuuta 2012. Muutamaa kuukautta aiemmin puolustaja Ryan Murray oli poimittu Columbukseen toisella varausvuorolla. Davidsonin uran korkein varaus hänen kuudesta draftistaan Blue Jacketsin leivissä on Pierre-Luc Dubois, jonka Columbus varasi 2016 NHL Draftin kolmantena pelaajana.
  - Onhan se mahtavaa kaikin puolin, Davidson sanoi tämän kesän toisesta varausvuorosta.
  - Nämä kaksi (Kakko ja Hughes) ovat pelaajia, jotka auttavat määrittämään seuran tulevaisuutta. On toki varmistettava, että ajoitus on oikea ja että he ovat valmiita ja niin edelleen, mutta uskon, että jokaisella Rangers-fanilla on hymy huulilla, kun pääsemme varaamaan toisena. Se on poikkeuksellista.
  Ainoa ongelma on siinä, että Rangersilla ei ole aavistustakaan, kumpi superlupauksista päästään värväämään New Yorkiin. Se selviää vasta kun Devils on tehnyt valintansa.
  Lisää aiheesta: [Devils-pelaajille käy yhtä hyvin niin Hughes kuin Kakko]
  Rangersin GM Jeff Gorton sanoi, ettei hän odota Devilsin GM Ray Sheron kertovan etukäteen, kenet tämä aikoo varata. Shero ei paljastanut korttejaan myöskään vuoden 2017 NHL Draftissa, jossa Devils poimi ensimmäisenä keskushyökkääjä Nico Hischierin. Philadelphia Flyers varasi draftin toisena pelaajana keskushyökkääjä Nolan Patrickin.
  - Kun Shero ilmoitti valintansa viimeksi lavalla, se oli ensimmäinen kerta, kun muut kuulivat hänen päätöksestään. Luulen, että tällä kertaa käy samalla tavalla, Gorton tuumi.
  Gortonin ja Davidsonin mukaan Rangers on tietyllä tapaa paremmassa asemassa kuin Devils, koska heidän ei tarvitse päättää, varataanko Hughes vai Kakko. Devils tekee valinnan Rangersin puolesta.
  - Tätä kisaa ei voi hävitä, Davidson tokaisi.