utah-jerseys-home-road-main

Utah Hockey Club on virallisesti liittynyt NHL:ään.
 
Ryan ja Ashley Smithin johtama Smith Entertainment Group sai Utah Hockey Clubin perustamiseen liittyvät liiketoimet päätökseen torstaina, lähes kaksi kuukautta sen jälkeen kun NHL:n johtokunta hyväksyi Utahin seuran mukaantulon kauden 2024-25 alusta.
 
– Tämä on mahtava päivä Utahin osavaltiolle. Saimme tänään virallisesti päätökseen uuden NHL-seuran perustamiseen liittyvät liiketoimet. NHL on ollut tässä prosessissa erinomainen yhteistyökumppani, joka on antanut meille korvaamattoman arvokasta opastusta ja tukea. Meillä on vielä paljon työtä tehtävänä, sillä harjoitusleirin alkuun on alle 100 päivää aikaa, mutta olen todella innoissani tulevasta, sanoi Smith Entertainment Groupin toimitusjohtaja Ryan Smith.

NHL:n komissaari Gary Bettman toivotti Utahin tervetulleeksi liigaan.

– NHL:n johtokunnan puolesta minulla on ilo toivottaa Utah tervetulleeksi National Hockey Leagueen. Onnittelut Ryan ja Ashley Smithille, koko organisaatiolle, Utahin osavaltiolle ja seuran kannattajille, kun seura jatkaa jännittävää marssiaan kohti ensimmäisen kauden alkua.

Seuran ensimmäinen postaus sosiaalisen median tilillä @UtahHockeyClub (X, Facebook, Instagram, TikTok) sisälsi tunnelmaa nostattavan videon. Seuran nettisivut löytyvät osoitteesta UtahHockeyClub.com.

Utah Hockey Club julkaisi myös peliasunsa ja logonsa.

Lehdistötiedotteen mukaan seuran värimaailma juontaa juurensa vuoriston yön pimeydestä, Utahin aavikoiden tummasta vulkaanisesta kivestä, suolatasankojen ja lumihuippujen valkeudesta sekä vuoriston sinisestä, joka viittaa niin sinitaivaaseen kuin Utahin talviurheiluhistoriaan.

Utah Hockey Clubin värimaailma sointuu tarkoituksella yhteen NBA:n Utah Jazzin kanssa. Smith Entertainment Group omistaa molemmat seurat. Utahin NHL-joukkue pelaa kotiottelunsa Jazzin tavoin Delta Centerissä, Salt Lake Cityssä.

Utahin NHL-seura valitsee itselleen nimen kauteen 2025-26 mennessä. Vaihtoehdot on rajattu faniäänestyksen avulla kuuteen: Utah Blizzard, Utah Hockey Club (Utah HC), Utah Mammoth, Utah Outlaws, Utah Venom ja Utah Yeti.

utah-logo-2024

Aiheeseen liittyvä sisältö