pens_1028

Sunnuntaisin puntaroimme NHL-joukkueiden viimeaikaisia otteita ja selvitämme, mitkä ovat tämän hetken kymmenen kuuminta porukkaa.
Neljän ottelun voittoputkeen päässyt Pittsburgh Penguins on noussut haastamaan hyvillä otteillaan Nashville Predatorsin ykköstilaa Power Rankings -listalla. Viimeksi pingviinit marssivat Vancouver Canucksin yli puhtaasti 5-0.

[Osallistu tänään, niin voit voittaa nimmareilla varustettuja NHL-palkintoja!]
Minnesota Wild ja Montreal Canadiens nousivat uusina joukkueina mukaan listalle. Wild on voittanut peräkkäin viisi ottelua, ja Canadiensin kymmenen pelin saldo on lupaava 6-2-2.
1. Nashville Predators 8-3-0 (viime viikon sijoitus 1.)
Hyvään vaiheeseen sattui harmittava notkahdus Edmonton Oilersia vastaan pelatussa ottelussa. Mikko Koskinen pelasi erinomaisesti Oilersin maalilla, kun Predators hävisi 3-5. Predatorsilla kulkee erityisen hyvin vieraskaukalossa: kaikista viidestä vieraspelistä on tullut voitto.
2. Pittsburgh Penguins 6-1-2 (viime viikon sijoitus 5.)
Penguinsin Kanadan-kiertue sujui täydellisesti: neljä ottelua, neljä voittoa. Hyökkääjä Phil Kessel pelasi jo 225. peräkkäisen ottelunsa Penguinsin paidassa, mikä on viidenneksi pisin putki seuran historiassa. Kesselin 701 peräkkäistä ottelua on NHL:n pisin aktiivinen putki, joten hän kantaa tällä hetkellä taalaliigan teräsmiehen viittaa.

CGY-PIT: Kessel karkaa jäähyaitiosta maalintekoon

3. Toronto Maple Leafs 8-3-0 (viime viikon sijoitus 3.)
Toronto Maple Leafs voitti kovien kanadalaisten kamppailussa Winnipeg Jetsin 3-2, mutta joutui maksamaan siitä kalliisti, kun ykköstykki Auston Matthews loukkaantui. Sentteri loukkasi olkapäänsä ottelun toisessa erässä puolustaja Jacob Trouban taklauksesta. Maple Leafs on Predatorsin tapaan voittanut kaikki viisi vierasotteluaan.
4. Tampa Bay Lightning 7-2-1 (viime viikon sijoitus 2.)
Tappio 1-7 Arizona Coyotesille oli häpeällinen hetki muuten hienon kauden pelanneelle Lightningille. Siinä tappiossa yksi pienimmistä murheista oli Nikita Kutsherovin seitsemän ottelun pisteputken katkeaminen. Puolustaja Mihail Sergatshov otti peräti kuusi miinusta.
Tampa Bay Lightningin alivoimapeli on edelleen häkellyttävän hyvää. Joukkue on tappanut vastustajien ylivoimat kauden aikana 91,5 prosentin tehokkuudella.

COL-TBL: Kutsherovin ja Stamkosin yhteispeli toimii

5. Colorado Avalanche 7-3-2 (viime viikon sijoitus 4.)
Mikko Rantasen kyvyt tiedettiin hyviksi viime kauden 84 pisteen saalin jälkeen, mutta harva osasi odottaa tällaista tykitystä. Rantanen on noussut 21 tehopisteellään koko NHL:n pistepörssin ykköseksi. Vastaavaa ei ole tapahtunut suomalaispelaajille kuin kaksi kertaa. Saku Koivu oli kärjessä toisella kaudellaan Montreal Canadiensissa ja Teemu Selänne ennen Naganon olympiataukoa.
6. New Jersey Devils 5-2-1 (viime viikon sijoitus 7.)
New Jersey Devilsin pelistä paistaa terve itseluottamus. Florida Panthers painoi päälle kovaa ottelun alussa, mutta Devils jaksoi jauhaa peruspeliään ja meni kolmen maalin johtoon. Lopulta Devils voitti ottelun 3-2. Devils on pelannut vasta kahdeksan ottelua, mutta pisteprosentti 68,8 on koko sarjan seitsemänneksi paras.
Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
7. Winnipeg Jets 7-4-1 (viime viikon sijoitus 9.)
Laitahyökkääjä Patrik Laine on pelannut viisi ottelua ilman tehoja, mutta valmentaja Paul Maurice sanoi, että Laineen peli on tasakentällisin parempaa kuin viime kaudella. Laine on tehnyt tällä kaudella 12 ottelussa kolme osumaa. Jetsin ylivoima (31,4 %) on sarjan kolmanneksi tehokkainta. Edellä ovat ainoastaan Washington Capitals (37,1 %) ja Toronto Maple Leafs (32,1 %).

WPG-VAN: Laine iskee ylivoimamaalin

8. Boston Bruins 6-3-2 (viime viikon sijoitus 8.)
Bruins hävisi kauden aikana ensimmäistä kertaa kotonaan, kun Montreal Canadiens oli parempi 3-0. Bostonin viiden viime ottelun saldo on kuitenkin 2-1-2. Bruins on päästänyt Arizona Coyotesin ja Colorado Avalanchen jälkeen kolmanneksi vähiten maaleja, 2,45 ottelua kohti.
9. Minnesota Wild 6-2-2 (viime viikon sijoitus -)
Wild on saanut hommat rullaamaan toden teolla. Viimeisin työnäyte oli kovakuntoisen Colorado Avalanchen voittaminen 3-2. Mikael Granlund on ollut yksi hyvän putken takuumiehiä. Hän on tehnyt pisteitä jo seitsemässä peräkkäisessä ottelussa. Jason Zucker on niin ikään kovassa iskussa. Hän on tehnyt kahdeksassa viime ottelussa tehot 4+4=8.
Lisää aiheesta: [Granlund hyvässä vireessä\]
10. Montreal Canadiens 6-2-2 (viime viikon sijoitus -)
Antti Niemi on kelpo kakkosmaalivahti, mutta Canadiensin kannalta on erittäin hyvä uutinen, että Carey Price on ehjänä ja vireessä. Price otti Boston Bruinsista NHL-uransa 290. voiton Canadiensin maalilla, mikä nosti hänet Patrick Royn ohi seuran veskareiden voittotilastossa kakkoseksi. Montrealin pisteprosentti on tasan 70. Tällä tahdilla Canadiens palaa takuuvarmasti pudotuspeleihin.
Tyrkyllä: Carolina Hurricanes, Chicago Blackhawks, Washington Capitals, Columbus Blue Jackets, San Jose Sharks