Selanne_ANA_WPG

Pelaajasiirrot eivät ole koskaan helppoja. Kaupattavat pelaajat ja heidän korvaajansa - pelaajat ja varausvuorot - punnitaan aina hyvin tarkkaan. Palkkakattojärjestelmä pakottaa seurojen pomot myös kovaan tasapainoiluun kauppoja tehdessään.

Tuo on kuitenkin vain siirtojen tekninen puoli. Hyvin usein unohdetaan se, että jokaisessa pelaajakaupassa on kyse siitä, että ihmisiä niissä siirrellään. Ihmisiä, eikä koneita tai muita hyödykkeitä. Ihmisiä, joilla on omat siteensä lähtöseuroihinsa ja -kaupunkeihinsa. Maisemanvaihto iskee aina lujaa myös pelaajan perheeseen.
Rick Nash ilmaisi jo hyvissä ajoin huolensa siitä, miten hän kertoisi pojalleen, ettei tämä ehkä voisi enää hurrata New York Rangersin maaleille. Nyt Nash on tehnyt jo ensimmäisen osumansa Boston Bruinsin pelaajana.
Lisää aiheesta:[Boston Bruins hankki Rick Nashin Rangersista]
Myös Montreal Canadiensin kapteeni Max Pacioretty puhui siirtojen inhimillisen puolen raakuudesta, kun siirtoikkuna oli mennyt kiinni ja Canadiens pelannut ensimmäisen pelinsä sen jälkeen. Vaikka Canadiensissa ei tällä kaudella tulekaan menestystä, oli Pacioretty tyytyväinen saadessaan jäädä Montrealiin.
- Minulla on kolme lasta, ja varaudun aina pahimpaan. Kun poikani meni Habsin paidassa kouluun, sanoin hänelle, että haluan olla hyvällä tuulella siitä paidasta hakiessani häntä. Tällaisista asioista tulee huolta perheen kanssa. Mehän olemme loppujen lopuksi vain ihmisiä. Otan täyden vastuun siitä, miten pelini ovat menneet ja siitä, että olen tuonut mukanani negatiivisia juttuja. Rehellisesti sanottuna, en voi kantaa kaikkea. Se on väärin minua ja perhettäni kohtaan. Olen ollut hiljakseen viime aikoina median suuntaan, enkä tiedä, ovatko ihmiset tulkinneet sen väärin. Olen kiitollinen siitä, että jotkut ihmiset tiesivät minun olevan ihminen ja että minulla on perhe, josta huolehtia, kuului Paciorettyn todella suorasanainen vuodatus.
Paul Stastnylle kauppa St. Louisista Winnipegiin tuli täytenä yllätyksenä. Mies oli jotakuinkin pöllämystynyt ensimmäisessä haastattelussaan kaupan jälkeen.
- Tämä on kovaa ja tunteikasta. Pääni sisällä on liikkunut paljon asioita viimeisten 20 tunnin aikana, hän tunnusti.
Sanoja enemmän Stastnyn hämmennyksestä kertoi hänen ilmeensä. Ei hän aivan peuralta ajovaloissa näyttänyt, mutta kaikki ei ollut vielä iskeytynyt tajuntaan.

Stastny heilutti verkkoa heti ensimmäisessä ottelussaan Jetsin paidassa.
Suomalaisittain kipeä siirto takavuosilta paikallistuu myös Winnipegiin, nykyisen organisaation edeltäjään tosin. Teemu Selänne joutui kovan paikan eteen helmikuussa 1996.
- Seuran uudet omistajat soittivat minulle kymmenen päivää ennen kauppaa. Oli huhuja, että minut myytäisiin. Muistan, että olimme Washingtonissa, kun omistaja soitti minulle pelipäivänä ja sanoi: "Älä huolehdi huhuista, mitään ei tapahdu. Olet iso osa tulevaisuuttamme Phoenixissa." Olin iloinen, kun hän soitti, eikä minulla ollut huolehdittavaa, muisteli Selänne ESPN:lle paitansa jäädyttämisen aikoihin.
Toisinhan siinä kävi, ja Selänne myytiin Mighty Ducks of Anaheimiin.
- Olin vihainen. Kun luottaa toisen sanaan, ja se ei pidäkään. Olin hyvin pettynyt. En halunnut lähteä. Viihdyin hyvin Winnipegissä. Olin todella kiukkuinen, kun kauppa tapahtui. Mutta se kuitenkin osoittautui hyväksi, Selänne jatkoi ESPN:lle.

Teemu-Selanne-ANA

Kuten on moneen kertaan mainittu, olivat Erik Karlsson ja John Tavares tämän kauden eniten spekuloidut siirtyjät, mutta molemmat jäivät seuroihinsa, Karlsson Ottawa Senatorsiin ja Tavares New York Islandersiin.
Karlssonkin huokui helpotusta ennen ensimmäistä siirtotakarajan jälkeistä otteluaan.
- Tämä on ollut äärimmäisen stressaavaa aikaa minulle ja perheelleni. Vaimoni on raskaana, ja ostimme juuri kodin Ottawasta. Tämä on ollut uusi kokemus minulle ja kaikille läheisilleni. En ole koskaan sanonut, että haluan lähteä. Se on osa bisnestä, enkä voi kontrolloida sitä. Nimeäni heiteltiin ilmoille paljon. Se oli stressaavaa enkä pitänyt siitä. Ottawa on tarjonnut minulle kodin. Rakastan fanejamme, ja olen täällä mielelläni. Minulla oli aikanani hyvä syy tehdä tänne pitkä sopimus, hän sanoi.
Lisää aiheesta: [Erik Karlsson haluaa pysyä senaattorina]
Karlssonkin muuten teki maalin ensimmäisessä siirtoikkunan sulkeutumisen jälkeisessä pelissään.
Tavares taas on tehnyt omanlaistaan taidetta siitä, kuinka tahdikkaasti hän on puhumatta asiasta ja kommentoimatta spekulointeja. Kesää kohti mentäessä Tavaresin kohdalla tapahtuva spekulointi tulee kuitenkin kasvamaan, ja se kasvaa siihen asti kun hänen tiedotetaan tehneen sopimuksen joko Islandersin tai minkä tahansa muun seuran kanssa.
Kesällä lähteminen tuskin on yhtään sen helpompaa. Kaikki muistavat Marc-Andre Fleuryn antaneen Pittsburgh Penguinsin kaudenpäätöshaastattelut kyyneleitä vastaan taistellen. Penguinsin muiden pelaajien ilmeet olivat myös vakavia, kun pidetty joukkuetoveri lähti.
Nyt suurimmat vanhojen pelikavereiden kaipaajat löytynevät New York Rangersista, kun Nash, Michael Grabner, J.T. Miller ja kapteeni Ryan McDonagh myytiin muihin seuroihin.

  • Kun heräsin aamulla, tuntui siltä, ettei tätä voi uskoa. Olemme pelanneet yhdessä niin kauan ja käyneet asioita läpi. Nyt meillä on aivan eri joukkue, sanoi Rangersin tähtimaalivahti Henrik Lundqvist.
    - Pelaajien voi odottaa tulevan kaupatuksi, mutta kun se tapahtuu, on se surullista, myötäili Rangers-hyökkääjä Matz Zuccarello.