rinne, pastrnak 1

Lauantain NHL-kierros käynnistyy suomalaisittan jo iltakahdeksalta ja jatkuu pitkälle sunnuntaiaamuun. Luvassa on mojovat 12 ottelua.

Suomalaisittain kiintopisteitä ovat Pekka Rinteen syntymäpäiväjuhlat Nashvillessä, missä Boston Bruinsin tarkoituksena on kuitenkin pyyhkiä virneet isäntien kasvoilta, sekä Montreal Canadiensin kolmen nuoren suomalaishyökkääjän pyrkimykset jatkaa pistetehtailua Atlantic-divisioonan kärkikamppailussa.
Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
Bruins pilaamaan Rinteen juhlapäivää
Central-divisioonan kärjessä paistatteleva Nashville jahtaa kolmatta peräkkäistä voittoaan, mutta vastaan asettuu kova vastus, kun Atlantic-divisioonan kakkospaikalta löytyvä Boston Bruins matkaa Tennesseehen.
Predators ei ole koskaan aloittanut NHL-kautta yhtä hyvin kuin tänä vuonna, ja aiemmin tällä viikolla se nappasi jo kauden kymmenennen voittonsa. Moiseen saldoon päästiin vain 13 ottelussa, nopeammin kuin milloinkaan aiemmin seuran historiassa. Kymmenes voitto irtosi Tampa Bay Lightningista, ja Pekka Rinne oli totutunlaisessa vedossa pysäyttäessään upeat 42 laukausta.
- Jo harjoitusleirin aikaan (päävalmentaja) Peter Laviolette korosti hyvän alun tarvetta. Silloin kaikki havahtuivat ja alkoivat urakoida sen eteen jo leirillä. Lähtömme on ollut hyvä, ja se lukeutui ehdottomasti tavoitteisiimme, Predatorsin kapteeni Roman Josi kuvaili seuran verkkosivuilla.

Roman_Josi_pucklook_knights_2

Lauantaina 36 vuotta täyttävän Rinteen tai virkaveli Juuse Saroksen nappisuoritukselle voi tulla tilausta, sillä Bruinskaan ei ole käynnistänyt runkosarjaurakkaansa lainkaan hassummin. Edellisessä ottelussaan se nujersi Carolina Hurricanesin lukemin 3-2. Tutut kärkimiehet ovat olleet Bostonin selkärankana, sillä Patrice Bergeron on pistepörssin neljännellä tilalla ja David Pastrnak jakaa maalipörssin kärkipaikan.
Canadiensin suomalaiset Lightningin kimppuun
Montreal Canadiens uhkuu itseluottamusta otettuaan täydet pisteet Washington Capitalsilta maalintekokilpailuksi yltyneessä ottelussa. Itsevarmuus tulee tarpeeseen, sillä lauantain taisto Tampaa vastaan on Atlantic-divisioonan kahden kärkijoukkueen mittelö, jossa ykköspaikkakin saattaa vaihtua.
Canadiensissa on suomalaisittain ketjullisen edestä mielenkiintoa, mutta tällä hetkellä puhutuin mies on tulokassentteri Jesperi Kotkaniemi. Hän teki uransa ensimmäisen NHL-maalin Capitalsin verkkoon ja toisen vielä saman illan aikana. Montrealin sinivalkoinen hyökkääjätrio nautiskeli Washington-ottelusta muutenkin, sillä Kotkaniemi, Artturi Lehkonen ja Joel Armia kirjauttivat voitossa yhteensä viisi tehopistettä.
Lightning jäi yhteen maaliin Nashvilleä vastaan käydyssä kamppailussa, vaikka pommitti Predatorsin maalia ankaralla tahdilla.
- Mielestäni olimme pelin päällä valtaosan ajasta. Sen kertoo jo laukaustilastokin, hämmästeli Lightningin ainoan maalin tehnyt Slater Koekkek seuran verkkosivuilla.
Eliittisentterien kavalkadi Pittsburghissa
PPG Paints Arenalla ei ole puutetta ainakaan huippuluokan keskushyökkääjistä. Auston Matthewsin puuttuminen verottaa jonkin verran Toronto Maple Leafsin iskukykyä, mutta Nazem Kadrin on määrä paikata häntä toisen kärkisentterin paikalla. Vierasjoukkueen seuratuin mies on luonnollisesti John Tavares, joka pääsee ottamaan mittaa Sidney Crosbysta ja Jevgeni Malkinista.

Crosby

Malkin on tällä hetkellä erityisen kuuma nimi tultuaan vastikään nimetyksi NHL:n lokakuun kakkostähdeksi. Viime kaudella 100 tehopisteen rajaa hätyytellyt Malkin oli lokakuun toiseksi tehokkain pelaaja 19 pisteellään. Vire ei kuitenkaan riittänyt kantamaan Penguinsia voittoon New York Islandersista, vaan edellinen ottelu päättyi 2-3 tappioon voittolaukauskilpailun jälkeen. Malkin kykeni venyttämään pisteputkensa yhdeksään otteluun, mutta Penguins joutui muun muassa vaihtamaan Matt Murrayn maaliltaan kesken ottelun. Lauantaiksi jäi paljon parannettavaa.
Torontokaan ei ole lauantaihin tultaessa erityisen hurjassa iskussa, vaan takana on kaksi tappiota. Joukkueen tulinen startti runkosarjaan on hieman hiipunut, mutta se on yhä vain pisteen päässä Atlantic-divisioonan kärkipaikasta. Maple Leafs taipui torstaina Dallas Starsille vähämaalisessa ottelussa lukemin 1-2.
Saako Red Wings lisää öljyä rattaisiinsa?
Edmonton Oilersin Connor McDavid tekee tasaista nousuaan kohti omaa paikkaansa NHL:n pistepörssin kärjessä, mutta toistaiseksi hänen 1,58 pisteen ottelukohtainen pistekeskiarvonsakin riittää vasta viidenteen tilaan. McDavid on kuuden ottelun pisteputkessa, vaikka hänen viiden ottelun maaliputkensa päättyikin torstain 4-0 voitossa Chicago Blackhawksista.
Lisää aiheesta: [Dallas Starsin suomalaispuolustajat oppivat toisiltaan]
Oilers on Pacific-divisioonan kärkipäässä ja lauantain isäntä Detroit Red Wings Atlantic-divisioonan hännillä, mutta hiljattain Detroitilla on kulkenut. Se on voittanut kolme viimeisintä kamppailuaan ja löytänyt valoa tunnelin päästä. Joukkue on kuitenkin kärsinyt loukkaantumishuolista, ja vaikka puolustaja Danny DeKeyser on palaamassa kokoonpanoon lauantaina, odotetaan ainakin Jonathan Ericssonin, Frans Nielsenin ja Andreas Athanasioun olevan sivussa.
NHL-viikon Eurooppa-otteluna Sabres - Senators
Eurooppalaisyleisölle tarjolla on lauantaina vain yksi prime time -ottelu, jossa vastakkain ovat kaksi Atlantic-divisioonan alemman keskikastin ryhmää. Kyse on revanssista, sillä Buffalo Sabres ja Ottawa Senators kohtasivat juuri kahta päivää aiemmin, jolloin Ottawa vei voiton maalein 4-2.
Senators on voittanut vieraissa vasta kertaalleen, joten lauantai tarjoaa Sabresille oivan tilaisuuden napata menettämänsä pisteet takaisin. Se dominoi edellisen mittelön laukaustilastoa, mutta päästi kaksi kohtalokasta maalia alivoimalla.