Henrik-Lundqvist 8-20

Snart inleder NHL-klubbarna sina försäsongsläger för att bli redo för säsongen 2018-19. Från den 5 augusti kommer NHL.com/sv att gå på djupet och analysera alla lag i artikelserien "31 lag på 31 dagar". Vi summerar snackisarna, spanar in de hetaste spelarna och går igenom lagens styrkor och svagheter.
Idag analyserar vi New York Rangers.

Egentligen är bara en sak klar när det gäller New York Rangers inför säsongen 2018-19: ingen rubbar Henrik Lundqvist.
- Vårt lag är som alla andra lag, vi är beroende av en bra målvakt. Och vi är lyckliga nog att ha en av de bästa som finns, säger Rangers nye tränare David Quinn, 52.
Grundserien 2017-18: 34-39-9 (77 poäng). Sist (åtta) i Metropolitan Division.
Slutspelet 2018: Missade slutspel.
Tränare: David Quinn (ny). Assisterande coacher Dave Oliver, Greg Brown (nya) och Lindy Ruff (andra säsongen).
Nyförvärv:Fredrik Claesson, back (Ottawa Senators).
Förluster:David Desharnais, C/F (Lokomotiv Jaroslavl/KHL).
David Quinn reste till Sverige för att ta ett snack på tu man hand om "Kung Henrik" om den kommande säsongen, den som ser en fortsatt ombyggnad av laget från Madison Square Garden.
- Lundqvist är i en så bra form som han aldrig varit tidigare, och han vill vara en del av Rangers nya satsning, sade Quinn i en intervju för NHL.com nyligen. Det var ett bra snack. Vi pratade om många olika saker.
Relaterat material: ["Henrik Lundqvist en av de bästa i branschen"\]
Att få "ett bra snack" med Henrik Lundqvist är viktigt i Rangers som just nu är det mest förändrade och så småningom också mest föryngrade laget i National Hockey League, i alla fall om man räknar från trading deadline i februari. Med Lundqvist som centralgestalt har Rangers förändrats rejält och en rutinerad tränare och hockeykommentator som Pierre McGuire använder uttrycket "aggressiv ombyggnation" om det nya Rangers.
Förändringen runt Henrik Lundqvist inleddes med att Rick Nash försvann till Boston Bruins i utbyte mot anfallaren Ryan Spooner. Lagkaptenen och backen Ryan McDonagh och anfallaren J.T. Miller flyttade båda till Tampa Bay Lightning. Rangers fick ryske anfallaren Vladimir Namestnikov i utbyte. Rangers bäste målskytt Michael Grabner fick ta Path-tåget under Hudsonfloden till Newark och New Jersey Devils. In från Devils kom unge backen Yegor Rykov innan klubben också skickade backen Nick Holden till Bruins i utbyte mot Rob O'Gara. Redan efter förrförra säsongen försvann Dan Girardi och Derek Stepan. På köpet fick Rangers flera draftval, både nu senast och nästa år.
Inför den här har säsongen har Rangers legat lägre: backen Fredrik Claesson har kommit över från Ottawa Senators och centern och forwarden David Desharnais har flyttat till Lokomotiv Jaroslavl i KHL.

På tränarsidan är det helt nytt: före detta universitetstränaren (Boston University) David Quinn ersätter Alain Vigneault som sparkades efter fem säsonger i New York. Under sig får Quinn rutinerat manskap i Dave Oliver, Greg Brown och Lindy Ruff.
En av veteranerna som fått fortsatt förtroende är backen Kevin Shattenkirk, 29.
- I år handlar det om att etablera en vinnarkultur. Men det är viktigt att alla vet att vi inte bara ska bli lite bättre. Det här är ett år då vi ska nå slutspelet, säger Shattenkirk.
- Vilka som än kommer till spel, så kommer vi att jobba stenhårt och se till att vi får ett bättre år nu, säger Henrik Lundqvist.
Det är ännu oklart vem som bli backup till Lundqvist: Rangers har kontrakterat Marek Mazanec, 27, från Hartford Wolfpack och Dustin Tokarski, 28, från Lehigh Valley Phantoms, båda i AHL.
Rangers och David Quinn kommer att kräva mer av centern Mika Zibanejad (27+20 assists) på 72 matcher förra säsongen, 37-poängsmannen (16+21) Chris Kreider och Pavel Buchnevich som gjorde 43 poäng (14+29) på 74 matcher. Och av Lundqvist som bokfördes för sin sämsta NHL-säsong någonsin: 2,98 i GAA och en räddningsprocent på 91,5 över 63 matcher.

 • När jag ser på vår laguppställning tänker jag att 'han kan bli bättre' och 'han kan bli bättre'". Alla har något att bevisa, konstaterar klubbens general manager Jeff Gorton.
  Henrik Lundqvist, den 36-årige stjärnmålvakten från Åre och Frölunda, är med råge äldst i laget. Men även om David Quinn poängterar vikten av att ha "Henke" i laget, är han inte rädd för att satsa ungt. Lias Andersson och Filip Chytil draftades båda förra året, och efter ett år inom seniorhockeyn, bland annat i VM 2018, är båda mogna att ta en plats i NHL. Andersson och Chytil kommer att utmana om två av de fyra centerpositionerna, men kan natuligtvis inte hota lagets givne förstecenter Mika Zibanejad.
  Quinn kommer att stå för ett snabbare och mer rakt spel för att attrahera den kräsna Garden-publiken och för att, förhoppningvis, kunna ta Rangers till slutspel:
  - Varje coach har sin egen stil och Alain Vigneaults modell har fungerat under många år, säger Quinn till NHL.com. Nu vill vi vara ett lag som håller i pucken och sätter press, allt byggt på ett uppstrukturerat försvar. Vi vill ha fem man som spelar över hela isen. Vi vill vara upp i ansiktet på våra motståndare och göra det obekvämt för dem. Vi ska göra allt för att vi ska komma till spel i en form av världsklass.
  [Läs fler av våra 31 lagartiklar på 31 dagar inför säsongen, här på NHL.com/sv]
  Både Lias Andersson och Filip Chytil passar in i den spelmodellen.
  - Veteranerna kör på och om de kan ta kontrollen så hjälper det de yngre spelarna att ta steg i rätt riktning utan att känna press. Vi har ett gäng bra veteraner som kanske inte riktigt hade det år de ville ha senast, men som är redo att studsa tillbaka nu. Det vi begär av veteranerna är att de ska visa det som gjorde att de en gång lyckades på NHL-nivå, säger Quinn om bland andra Lundqvist, Shattenkirk, Matt Beleskey, 30, och 31-årige backen Marc Staal.
  Hur ser då framtiden ut? Vad kommer att hända under året? Många pekar redan nu på att två av lagets namnkunniga spelare hänger löst: både forwarden Mats Zuccarello och centern Kevin Hayes blir så kallade Unrestricted Free Agents (UFA) nästa säsong, och det är inte omöjligt att Rangers låter dem gå redan under det här spelåret.
  För Rangers är slutspel viktigt säsongen 2018-19. Men att ombyggnationen förs i hamn och blir lyckosam känns ändå viktigare.