hank-andersson

Snart inleder NHL-klubbarna sina försäsongsläger för att bli redo för säsongen 2018-19. Från den 5 augusti kommer NHL.com/sv att gå på djupet och analysera alla lag i artikelserien "31 lag på 31 dagar". Vi summerar snackisarna, spanar in de hetaste spelarna och går igenom lagens styrkor och svagheter.
Idag analyserar vi New York Rangers.

Vandrar du runt på gatorna på Manhattan kan du ofta se skyltar som varnar för byggarbeten. Runt Madison Square Garden har fiktiva sådana spridits ut sedan i februari, då New York Rangers annonserade ombyggnation av hela den klassiska klubben. Vid Trade Deadline skeppades spelare som Rick Nash, Ryan McDonagh och J.T. Miller till olika klubbar i utbyte mot draftval och yngre förmågor. Det gör att Rangers går in i en säsong där ingen riktigt vet hur de står sig.
Nyckelspelarna
Den främsta nyckelspelaren är kvar. Henrik Lundqvist, nu 36 år fyllda, får som vanligt ta stort ansvar för lagets framgångar, men nu måste han också ta en ännu större ledarroll. Lundqvist såg förra säsongen till att Rangers länge var med och slogs om slutspelsplats, och hade det inte varit för "Henkes" spel mellan stolparna hade laget varit uträknade mycket tidigare än vad de var.
Lundqvist är fortfarande klubbens ansikte utåt och var inte alls intresserad av att flytta trots ombyggnaden. Det tyder på klubbhjärta - en viktig del av en ombyggnation.
Relaterat material: [Snabbare och rakare spel Rangers nya modell\]
Kevin Shattenkirk var skadedrabbad förra säsongen och levde aldrig upp till sin kapacitet. Shattenkirk är en toppback i sina bästa stunder och i år måste han vara det för att Rangers backsida ska stötta både defensivt och offensivt.
Framåt måste Mika Zibanejad, Mats Zuccarello och Chris Kreider leda och vara hörnstenar i såväl produktionen fem-mot-fem som i powerplay.
Svenskarna
Lundqvists betydelse har vi redan varit inne på. I år får han sällskap av en rad svenskar, bland annat från nye Fredrik Claesson, som tillkommit från Ottawa Senators. Claesson kommer få slåss om en plats i New York men hans spelstil som benhård och orädd är något Rangers behöver.
Framåt är de tre. Förutom Zibanejad, en av lagets två toppcentrar, kommer Lias Andersson att slåss om en plats. Andersson ses som klubbens nästa toppnamn och ombyggnaden gör att han kommer få en rejäl chans att växa in och göra skillnad i ligan redan den här säsongen.
Sist men inte minst har Jesper Fast åkt sig till en respektfull roll i Rangers. Förra säsongen fick han dessutom rollen som assisterande kapten och tackade för förtroendet genom att göra sin bästa säsong poängmässigt. Totalt blev det 33 poäng på 71 matcher för Fast, men det finns alldeles säkert mer att hämta från den frejdiga Nässjö-sonen.

Talangerna
Lias Andersson och Filip Chytil draftades båda i första rundan 2017 och har förväntningarna på sig att göra skillnad. De fick båda två värdefull NHL-erfarenhet i slutet av förra säsongen där Andersson stod för två poäng på sju matcher och Chytil för tre poäng på nio. Båda två kommer få roller i år - framtiden är därmed på plats i Rangers.
Målvakten Alexander Georgijev, född 1996, ses just nu som ett hett alternativ att på sikt ta över efter Henrik Lundqvist. Han flyttades mellan AHL och NHL ifjol, men en fast plats i den stora ligan kommer ge fler än tio matcher som var fallet förra säsongen. Det är en chans han behöver och att jobba intill Lundqvist är väl inte så pjåkigt om man är en ung lovande målvakt.

Georgiev

Styrkor
På pappret kan Rangers kombinera fyra intressanta kedjor, och i anfallsriktning kommer det med all säkerhet att gå undan. Många av Rangers forwards har antingen fart under rören eller i handlederna och det borde göra Rangers till ett målglatt lag. I NHL har en snabb hockey gett resultat de senaste åren, kan det ta Rangers tillbaka till slutspel?
Förbättringspotential
Rangers bygger om för att laget ska bli bättre rakt igenom och det gäller för klubben och dess fans att ha tålamod. Slutspel kommer ändå vara målet, men för att gå dit krävs det att backsidan visar sig starkare än vad många experter spått på förhand. Det finns kvalitéer, men försvarsspelet måste svetsas ihop också.
[Läs fler av våra 31 lagartiklar på 31 dagar inför säsongen, här på NHL.com/sv]
NY Rangers går till slutspel om…
…Lundqvist fortsätter vara en av ligans bästa målvakter, om de unga hittar rätt i sina roller och om hela laget fylls med självförtroende från en bra start.