Georgiev

Ruotsalaiskonkari Henrik Lundqvist on torjunut New York Rangersin ykkösmaalivahtina jo vuodesta 2005 lähtien, mutta pian "Kuninkaan" valtakausi on ohi. Lundqvist, 37, pelaa nykyisen sopimuksensa toiseksi viimeistä vuotta. Pelivuosia ei ole enää montaa jäljellä.

Rangersissa mietitäänkin hartaasti, kuka on seuran uusi ykkösveskari? Vahvin ehdokas on TPS:ssäkin pelannut venäläinen Aleksandar Georgijev, joka on osoittanut tällä kaudella olevansa valmis perimään kruunun.
Lundqvist ja Georgijev ovat saaneet alkukaudella tasaisesti torjuntavastuuta, ja nuori venäläinen on pystynyt pelaamaan paremmilla tilastoilla kuin ruotsalaiskonkari. Georgijev antoi kovia näyttöjä viimeksi sunnuntain kierroksella, kun hän johdatti Rangersin 5-0 voittoon Vegas Golden Knightsista. Hän tarvitsi nollapeliinsä 38 torjuntaa.
Georgijev, 23, on nyt pelannut tällä kaudella 14 ottelua ja torjunut joukkueelleen kahdeksan voittoa. Torjuntaprosentti on ollut 92,6 ja päästettyjen maalien ottelukohtainen keskiarvo 2,67. Viidestä viimeksi pelaamastaan ottelusta hän on tuonut Rangersille neljä voittoa. Neljän viime ottelun aikana Georgijev on kirjauttanut kaksi nollapeliä ja todella komean torjuntaprosentin 97,4.

VGK-NYR: Georgijev torjuu 38 kertaa nollapelissä

Georgijev on saanut viime aikoina vastuuta ja syystäkin. Lundqvistin kruunu näyttäisi olevan otettavissa jo ennen kuin ruotsalainen päättää NHL-uransa.
- Aleksandar on todella hyvä maalivahti, sen huomasimme jo viime kaudella, kehui Rangersin päävalmentaja David Quinn Georgijeviä sunnuntain Vegas-voiton jälkeen.
- Hän on toistanut niitä asioita, jotka me jo tiesimme, ja ehkä myös nostanut pelinsä uudelle tasolle. Hänestä on tullut itsevarmempi. Hän on omistautunut sille, että hänestä tulee paras versio itsestään. (Vegas-ottelussa) hän antoi meille mahdollisuuden pelata rauhassa, ja minusta teimme hyvää työtä hänen edessään, Quinn jatkoi.
Georgijev nousi lentoon kreivin aikaan
Tämä syksy on ollut Georgijevin uran kannalta erittäin tärkeä, sillä kuten jo todettiin, Rangers haluaa löytää Lundqvistille korvaajan ennemmin tai myöhemmin. Vielä ennen tätä kautta kukaan ei voinut olla varma siitä, onko Georgijevistä nousemaan ykkösmaalivahdiksi NHL-jäille.
Georgijevin oli onnistuttava syksyn peleissä myös siksi, että hänellä tulee kohta 60 pelattua NHL-ottelua täyteen. Tuon rajan ylittäminen tarkoittaa sitä, että jos Rangers haluaa lähettää venäläisvahdin farmijoukkueeseensa, tämä täytyy asettaa ensin waiver-listalle. Muut NHL-joukkueet voisivat tuolloin poimia Georgijevin riveihinsä. Näin hyvillä peliesityksillä ottajia olisi taatusti jonoksi asti, joten Rangers tuskin uskaltaa ottaa sitä riskiä.
Georgijev on nyt pelannut NHL-urallaan yhteensä 57 runkosarjaottelua, eli rajapyykki on enää kolmen ottelun päässä. Sen jälkeen häntä tuskin enää lähetetään farmiin.
Epätavallinen tie taalajäille
Georgijevin nousu NHL:ään ei ole sieltä tavallisimmasta päästä, eikä häntä ole koskaan pidetty minään huippulupauksena. Siitä huolimatta mies pääsi tositoimiin taalajäille jo hieman päälle parikymppisenä.
Sekä Venäjän että Bulgarian passilla operoiva veskari ei saanut koskaan NHL-varausta, ja Rangers-sopimus syntyikin hänen päästyään seuran nuorten pelaajien leirille vapaana agenttina.
*** ***Lisää aiheesta: [Rangers kiri pitkältä takamatkalta sankarijoukkueiden kerhoon]
Ennen sitä Georgijev oli pelannut kolme kautta Suomessa TPS:ssä, jossa hän esitti väkeviä otteita etenkin viimeisellä kaudellaan. Turkuun vuonna 2014 vasta 18-vuotiaana hiomattomana timanttina saapunut Georgijev oli pari vuotta TPS:n varamaalivahti, mutta kolmannella kaudellaan hän jakoi pelivastuun Oskari Setäsen kanssa. Georgijev pelasi viimeisellä Liiga-kaudellaan 27 ottelua torjuntaprosentilla 92,3 ja päästettyjen maalien ottelukohtaisella keskiarvolla 1,70.
Sen jälkeen hän pääsi näyttämään kyntensä Rangersin leirillä ja ansaitsi ensimmäisen NHL-sopimuksensa vuonna 2017.
Toinen venäläinen puskee takaa
Rangersin maalivahtitilanne on tällä hetkellä erinomainen, sillä joukkueesta löytyy hyvä, kokenut ykkösveskari ja erinomaisella tasolla pelaava nuori kakkosveskari. Sen lisäksi joukkueen farmissa pelaa Venäjän maajoukkueesta tuttu Igor Shestjorkin, joka on yksi AHL:n parhaista maalivahdeista.
Samalla se on ongelmakin, sillä Shestjorkin, 23, tuskin viihtyy farmijäillä pitkään. Kolmella edellisellä kaudella KHL:n kärkivahteihin kuulunut venäläinen tienaisi kotimaassaan pelaamalla helposti kymmenkertaisen summan kuin tällä hetkellä farmiotteluita tahkoamalla.
Rangers onkin nyt tavallaan puun ja kuoren välissä. Lundqvist on seurassa vielä vähintään puolitoista vuotta, eikä Georgijeviä voi lähettää farmiin. Hänen otteensa ovat olleet siihen liian hyviä, ja edellä mainittu 60 ottelun rajapyykki rikkoutuu seuraavien viikkojen aikana.

NYR-TOR: Georgijev estää Tavaresin yrityksen

Hankala tilanne herättää kysymyksen: lähteekö Rangers kaupittelemaan maalivahtejaan? On selvää, että kaikista kolmesta saisi ison vastineen takaisin. Sekin on kuitenkin pulmallista, sillä seura ei haluaisi luopua kenestäkään. Pitkällä tähtäimellä Lundqvistin lähtö olisi paras asia, mutta se tekisi ison kolauksen Rangersin tämän ja ensi kauden menestyshaaveisiin. Shestjorkinin potentiaali on puolestaan korkeammalla kuin Georgijevin, mutta hän ei ole vielä pelannut yhtään ottelua NHL:ssä.
Nuoret tsaarit Georgijev ja Shestjorkin ovat kuningas Henrikin kruunun perässä, ja molempien rahkeet riittävät valtaistuimelle nousemiseen. Tällä erää Georgijev on kuitenkin etulyöntiasemassa.
Tällä hetkellä paras ratkaisu olisi kenties se, että Lundqvist ja Georgijev pysyisivät Rangersin pelaavana maalivahtikaksikkona ja Shestjorkin jatkaisi kehittymistä farmissa. Avainasiana on pitää Shestjorkin tyytyväisenä vielä pitkään, ettei hän lähde hätäpäissään takaisin KHL:ään.
Rangersin seurajohto tietää, että se on helpommin sanottu kuin tehty.