DL

BUFFALO --Vegas Golden Knightsin GM George McPhee ymmärtää, miten ainutlaatuisessa tilanteessa hän on.
NHL:n laajennusdraft on aivan nurkan takana, joten McPhee on viettänyt tämän viikon NHL Scouting Combine -tapahtumassa tavaten ensi kesän varaustilaisuuden huippulupauksia sekä 30 muun NHL-seuran toimitusjohtajia.

 • Haastattelemme nuoria ja keskustelemme heistä muiden seurojen kanssa. Me olemme keskittyneet tällä viikolla tähän katselmustilaisuuteen, mutta muiden seurojen GM:t ovat halunneet jututtaa meitä, McPhee kertoi NHL.comille perjantaina.
  Seurojen GM:t ymmärtävät, kenellä on keskusteluissa suurin valta.
  - Vegasilla on kaikki valtit kourassaan. Yritän jututtaa heitä, mutta en tiedä, kenet he haluavat tai kenestä he pitävät joukkueessamme. Sama pätee muihinkin seuroihin, totesi Dallas Starsin GM Jim Nill.
  NHL:n laajennusdraft pidetään 17.-21. kesäkuuta. Golden Knightsin pelaajavalinnat julkistetaan NHL Awards -palkintogaalassa Las Vegasissa 21. kesäkuuta.
  Muiden NHL-joukkueiden on toimitettava listat suojatuista pelaajistaan 17. kesäkuuta. Vegas saa listat aamulla 18. kesäkuuta ja voi miettiä valintojaan kesäkuun 21. päivän aamuun saakka.

Näin NHL on laajentunut vuosien saatossa

 • Laajennusdraft alkaa olla kaikkien mielessä, kun päivämäärät lähestyvät. Tällainen tapahtuma tarjoaa hyvän tilaisuuden tavata Vegasin joukkueen edustajia ja muiden seurojen toimitusjohtajia, sanoi Winnipeg Jetsin GM Kevin Cheveldayoff.
  - NHL Scouting Combinessa törmää muiden seurojen väkeen lounastauoilla ja illalla. Silloin voimme keskustella asioista. Joskus se on suunniteltua ja joskus ei, hän jatkoi.
  McPhee paljasti käyneensä hedelmällisiä keskusteluja virkaveljiensä kanssa ja sanoi odottavansa lisää vastaavia juttutuokioita.
  - Olemme kertoneet avoimesti kaikille, että emme aio vain poimia pelaajia kuuntelematta ensin seurojen mielipiteitä. Avoimuus on ollut useimmiten molemminpuolista. Seurat ovat kertoneet, mitä aikovat tehdä ja kenet suojata. Me puolestamme kerromme, kenestä olemme kiinnostuneet. Sitten katsotaan, pääsemmekö yhteisymmärrykseen, McPhee selvitti.
  Mutta muiden seurojen GM:t tietävät, että heidän on joustettava hieman enemmän kuin Golden Knightsin McPheen.
  - George tekee varmasti loistavaa työtä ja puristaa kaikilta Vegasille parhaan mahdollisen hyödyn. Kyse on kilpailutilanteesta, joten hän yrittää taatusti parhaansa. Meidän muiden on tiedettävä, mitä olemme valmiita maksamaan pelaajiemme suojaamisesta. Ja jokaisen joukkueen tilanne on tietenkin erilainen, valotti New Jersey Devilsin GM Ray Shero.
  - Loppujen lopuksi kaikki on kiinni Georgesta, hän lisäsi.
  McPhee sanoi, että hänellä ja hänen henkilökunnallaan on jo selkeä ajatus siitä, keitä pelaajia Golden Knightsin joukkueeseen halutaan.
  - Tunnemme muiden joukkueiden kokoonpanot ja tiedämme aika tarkkaan, mitä he aikovat tehdä. Tässä ei siis oikeastaan ole enää mitään salaisuuksia tai suuren draaman aineksia, koska olemme olleet keskusteluissamme avoimia. Kyse on nyt monen seuran kohdalla enää siitä, millainen ratkaisu hyödyttäisi molempia osapuolia parhaiten, kertoi McPhee.
  - Kokemus on ollut tähän saakka erittäin positiivinen ja suorastaan nautittava. Mutta nyt laajennusvarauksesta tulee totista totta. On tärkeää, että hoidamme sen oikein. Olemme kyllä suunnitelleet ja valmistelleet asiamme erittäin hyvin, hän lopetti.