George-McPhee

BUFFALO -- NHL:n laajennusdraftiin on aikaa pari viikkoa, mutta Vegas Golden Knightsin GM George McPhee on jo valmis aloittamaan pelaajakauppojen hieromisen. Vegasin ensimmäinen treidi saatetaan nähdä jo lähipäivinä.
Muiden 30 NHL-seuran on toimitettava listat suojatuista pelaajistaan 17. kesäkuuta iltaan mennessä. McPhee on saanut runsaasti treidiehdotuksia joukkueilta, jotka yrittävät säilyttää kokoonpanossaan pelaajia, joita eivät kenties pysty suojaamaan.

 • Olemme edenneet joidenkin seurojen kanssa jo siihen pisteeseen, että neuvottelemme alkuviikosta puhelimitse ratkaisusta. En halunnut tehdä siirtoja liian aikaisessa vaiheessa. Halusin ensin selvittää kaikki mahdollisuudet ja saatavilla olevat pelaajat ennen kuin alamme tehdä päätöksiä, McPhee kertoi NHL Scouting Combine -tapahtumassa lauantaina.
  - Monet joukkueet yrittävät tarjota meille pelaajia, joilla on kalliit sopimukset. Tiedän toisen osapuolen tunteen, kun tekee tiukkaa pysyä palkkakaton alla. Isoja sopimuksia on hankala liikutella, joten meidät nähdään uutena mahdollisuutena siihen. Voimme ottaa muutaman sellaisen, jos hinta on oikea, hän jatkoi.
  Golden Knights ei todennäköisesti aio tavoitella Washington Capitalsin venäläishyökkääjä Aleksandr Ovetshkinia, joka on Capitalsin GM:nä vuosina 1997-2014 toimineen McPheen vanha tuttu
  - Kysymykset hänestä eivät tule yllätyksenä, sillä mehän tunnemme toisemme. En kuitenkaan usko, että hän siirtyy mihinkään, sillä hän on Capitals-faneille tärkeä pelaaja, McPhee sanoi.
  Capitalsin GM Brian MacLellan sanoi tiistaina, että Ovetshkinin siirto voisi olla jossain vaiheessa mahdollinen, jos tarjous olisi oikeanlainen. Mutta hänkään ei pitänyt asiaa vielä ajankohtaisena.
  McPheeltä kysyttiin myös mahdollisuudesta hankkia Ilja Kovaltshuk Vegasiin. Kovaltshuk, 34, on sanonut haluavansa palata NHL:ään pelattuaan neljä kautta KHL:ää SKA Pietarin riveissä. Venäläinen ehti pelata NHL:ssä 816 ottelua ja tehdä 417 maalia ennen neljän vuoden reissua kotimaahansa. Kovaltshukin NHL-oikeudet omistaa New Jersey Devils.
  - En usko, että keskustelemme Kovaltshukin kaltaisten pelaajien kanssa. Etsimme nuorempia pelaajia, jotka olisivat kokoonpanossamme vielä kolmen neljän vuoden päästä, McPhee totesi.
  Vegas saa NHL-seurojen suojattujen pelaajien listat kesäkuun 18. päivän aamuna ja voi miettiä pelaajavalintojaan kesäkuun 21. päivän aamuun saakka.
  Seurat voivat suojata seitsemän hyökkääjää, kolme puolustajaa ja yhden maalivahdin, tai vaihtoehtoisesti kahdeksan kenttäpelaajaa (hyökkääjät ja puolustajat) sekä yhden maalivahdin. Vegasin on valittava yksi pelaaja kustakin NHL-joukkueesta täydentääkseen rosterinsa vähintään 14 hyökkääjällä, yhdeksällä puolustajalla ja kolmella maalivahdilla. Golden Knightsin pelaajista vähintään 20:llä on oltava voimassa oleva sopimus kaudelle 2017-18.
  Golden Knights voi myös tehdä sopimuksen kenen tahansa suojaamatta jätetyn rajoitetun tai rajoittamattoman vapaan agentin kanssa 18.-21. kesäkuuta. McPhee ei kuitenkaan laita kaikkein suurimpia nimiä etusijalle.
  - Logomme on joukkueemme kasvot. Yritämme tehdä asiat joukkuekeskeisesti. Tietenkin yritämme hankkia mahdollisimman paljon hyviä pelaajia, mutta loppukädessä tärkeintä on oikeanlaisen kokoonpanon ja joukkuekemian rakentaminen. Meillä ei ole tarvetta jahdata kaikkein nimekkäimpiä pelaajia, McPhee valotti.
  McPhee tietää, että laajennusdraft sekä Chicagossa 23.-24. kesäkuuta järjestettävä varaustilaisuus ovat elintärkeitä kehittyvän joukkueen rakentamisen kannalta. Hän sanoi haluavansa kerätä varausvuoroja, jotta saisi koottua Vegasille nuoria lupauksia.
  - Olisi tietenkin mukavaa, jos meillä olisi ylimääräisiä vaihtoehtoja muutaman vuoden ajan. Käymieni keskustelujen perusteella olemme saamassa varausvuoroja pelaajakauppojen kautta. Haluan saada varauksia, jos vain mahdollista, McPhee kertoi.
  - Tämän kesän varaustilaisuus on meille tärkein. Meidän on saatava sieltä parempia pelaajia kuin laajennusdraftista, jos haluamme kehittyä hyväksi joukkueeksi ja taistella joskus vielä Stanley Cupista. Meidän on onnistuttava varauksissamme, Vegasin GM paalutti.