rob blake kings

NHL-kauden 2017-18 runkosarja ei ihan vielä kurkistele nurkan takaa, mutta nuorten pelaajien kehitysleirit on jo pidetty ja joukkueiden harjoitusleirit häämöttävät ensi kuun puolella. Jääkiekkoa ei toki unohdeta loppukesän lämmössäkään, vaan niitämme nippuun liigan 31 joukkuetta 31 päivässä elokuun aikana.
NHL.com/FI analysoi elokuun jokaisena päivänä yhden NHL-joukkueen nykytilanteen. Löytyykö Vegas Golden Knightsilta valttikortteja heti debyyttikaudella? Mitkä ovat Pittsburgh Penguinsin saumat triplamestaruuteen? Mikä joukkue on tulevan kauden musta hevonen? Näihin ja muihin kuumiin kysymyksiin vastaamme elokuussa.
Tänään ruodittavana on Los Angeles Kings.

Runkosarja 2016-17: 39-35-8, 10. Läntisessä konferenssissa
Pudotuspelit 2017: ei mukana
Valmentaja: John Stevens, ensimmäinen kausi
Tärkeimmät hankinnat: Mike Cammalleri, Darcy Kuemper
Tärkeimmät lähtijät: Jarome Iginla, Rob Schuderi, Devin Setoguchi, Matt Greene, Brayden McNabb
Nykyinen NHL-maailma on raaka. Muutaman vuoden takainen menestys ei paljon enää paina.
Los Angeles Kings voitti Stanley Cupin viimeksi 2014, mutta joukkue on ollut sen jälkeen pudotuspeleissä ainoastaan kerran. Edelliskaudella San Jose Sharks pudotti Kingsin ensimmäisellä kierroksella.
Kingsin GM Dean Lombardi on luottanut vakaasti siihen, että Anze Kopitarin, Jeff Carterin ja Drew Doughtyn johtama runko pystyy kannattelemaan joukkuetta vuodesta toiseen. Lombardi on luottanut fyysisiin ja melko raskastekoisiin pelaajiin. Eli Kings on mennyt täysin toiseen suuntaan kuin muu liiga.

Lombardin ratkaisut ja joukkueen menestymättömyys osoittautuivat kohtalokkaaksi hänelle ja valmentaja Darryl Sutterille. Molemmat saivat lähteä. Esiin astuivat kiekkopersoonat, jotka ovat Kingsin kannattajille erittäin tuttuja jään tasolta. Luc Robitalle nimitettiin seuran presidentiksi ja Rob Blake sai hoidettavakseen varapresidentin ja GM:n tehtävät.
Valmentajan pallille nousi John Stevens, joka tuskin pystyy muuttamaan kokeneiden pelaajien johtamaa joukkuetta hetkessä salamannopeaksi torpedokiekkoa pelaavaksi vauhtilaumaksi.
Rob Blake oli pelaajaurallaan kovaotteinen puolustaja, joka käytti maalin edessä surutta mailaa vastustajan häätämiseksi. GM:n roolissa hänen pitää käyttää johtajan valtikkaansa yhtä kovaa, että saa siivottua Lombardin aiheuttaman sekasotkun ja nostettua joukkueen uudelleen menestysputkeen.
Blake tuntee seuran läpikotaisin, sillä hän on työskennellyt apulais-GM:n tontilla vuodesta 2013 lähtien.
- Robilla on paljon positiivista tunnetta pelissä, mikä on tärkeää. GM:n roolissa asiat eivät tapahdu päivässä, minkä hän ymmärtää hyvin, Luc Robitaille kuvaili ESPN:lle.
Blake osti ulos loukkaantumisista kärsineen Matt Greenen sopimuksen, joka rasitti budjettia 2,5 miljoonan dollarin verran. Samalla hän antoi vapaiksi agenteiksi tulleiden Jarome Iginlan, Rob Scuderin ja Devin Setoguchin kävellä ulos.

Dustin Browns Kings

Siivoamisprojekti on tarpeen, sillä kokeneisiin pelaajiin on pinottu iso kasa dollareita: Kopitar (keskimäärin 10 miljoonaa dollaria kaudessa), Dustin Brown (5,875 miljoonaa dollaria), Jeff Carter (5,273 miljoonaa dollaria), Marian Gaborik (4,875 miljoonaa dollaria) ja Doughty (7 miljoonaa dollaria). Kopitar on vaisusta kaudestaan huolimatta ison satsauksen arvoinen, kuten Doughtykin. Brownin ja Gaborikin sopimukset aiheuttavat kuitenkin Blakelle vielä paljon päänvaivaa.
Nuoremman kaartin pelaajat saivat kuitenkin kaivattuja jatkodiilejä. Kings kiinnitti Tanner Pearsonin neljäksi vuodeksi 15 miljoonan dollarin sopimuksella, ja Tyler Toffolin kanssa tehtiin kolmivuotinen 13,8 miljoonan dollarin diili.
Mihinkään totaaliseen nuorennusleikkaukseen Kingsin uudet pomot eivät silti ole lähtemässä. Muuten he eivät olisi kiinnittäneet 35-vuotiasta Mike Cammalleria yhden vuoden sopimuksella. New Jersey Devils osti Cammallerin ulos, ja hänen hankkimisensa osoittautui vain pieneksi riskiksi yhden miljoonan dollarin korvauksen takia.
Cammalleri on ehkä nähnyt parhaat päivänsä, mutta hän tuo kaivattua syvyyttä hyökkäykseen. Lyhyt mutta jykevärakenteinen hyökkääjä on aina tunnettu siitä, että hän pitää itsensä ensiluokkaisessa kunnossa. Kokenut ja kilpailuhaluinen sentteri haluaa kunniakkaan päätöksen NHL-uralleen, joka on tuonut tilille 840 ottelussa 613 pistettä.
NHL-joukkueet satsaavat tätä nykyä paljon maalivahtipelin kokonaisuuteen. Yksi hyvä maalivahti ei enää riitä.
Jonathan Quick kuuluu edelleen NHL-veskareiden kärkikaartiin, mutta hänen loukkaantumishistoriansa on alkanut huolestuttaa muitakin kuin Kingsin kannattajia. Quickilla on edelleen kuusi kautta jäljellä kymmenvuotisesta sopimuksestaan, joten Kings tuskin halua peluuttaa häntä lopullisesti hajalle.
Kings sai Minnesota Wildista tutun Darcy Kuemperin edullisella yhden vuoden ja 650 000 dollarin sopimuksella. Tulevaisuutta ajatellen seuran teki niin ikään fiksun vedon antamalla sopimuksen vapaalle agentille Cal Petersenille.

Kingsin hyökkäyspeli on edelleen paljon kiinni siitä, saako Jeff Carter kiekkoja maaliin entiseen tahtiin. Viime kauden 32 maalia oli hyökkääjän paras saldo sitten kauden 2010-11, jolloin hän edusti vielä Philadelphia Flyersia.
Muiden pitäisi osallistua talkoisiin enemmän, sillä Kings oli 199 osumallaan viime kauden runkosarjassa kuudenneksi tehottomin joukkue. Blake palkkasi valmennustiimiin 1 327 NHL-ottelun Pierre Turgeonin, jonka tärkein tehtävä on hyökkäyspelin tehostaminen.
Yksi Los Angelesin Kingsin ongelma on, ettei sillä ole korkean profiilin lupauksia, joista voisi saada kärkipelaajia seuraavien vuosien aikana. The Hockey News teki rankingin joukkueiden lupauksista, ja Kings oli pahnanpohjimmainen. Parhaimmat ennusteet ovat viime kesän ykköskierroksen varaus (11. pelaaja) Gabriel Vilardilla, hyökkääjä Adrian Kempellä ja puolustaja Kale Claguella.
Puolustus on edelleen Los Angelesin vahvuus, vaikka Brayden McNabbin lähtö Vegas Golden Knightsiin kirpaisikin. McNabb, 26, oli jämäkkä peruspakki, jolla olisi ollut vielä paljon annettavaa Kingsissäkin.
Puolustaja Kevin Gravel sen sijaan vältti välimiehen käsittelyn ja teki vuoden mittaisen jatkosopimuksen (650 000 dollaria).