kurri_teemu_101816

Winnipegissä järjestetään ensi viikonloppuna Heritage Classic -tapahtuma, jossa lauantaina ensin Edmonton Oilersin ja Winnipeg Jetsin legendat kohtaavat amerikkalaista jalkapalloa varten rakennetulla Investors Group Field-stadionilla ja sunnuntaina samojen seurojen välinen varsinainen NHL-ottelu.

Teemu Selänne seuraa jo Winnipegin lämpötiloja tarkasti.
- Siellä näyttää olevan neljää tai viittä astetta lämmintä. Joten ei mitään pahempaa, hän kertoi NHL.comille kotoaan Kaliforniasta.
Jo pari viikkoa sitten Selänne jakoi Twitterissä kuvan Winnipeg Jetsin lähettämästä varustekassin ja Jetsin numero 13 on lähdössä innokkaana matkaan torstaina. Hän on jo varmistanut, että oma numero on vapaana.
- Varusteet ovat autotallissa. Niitä ei ole tarvittu vähään aikaan, Selänne sanoi naureskellen.
Vanhojen ja uusien Jetsin pelaajien kokoontuminen viikonlopuksi Winnipegiin merkitsee samalla Winnipeg Jetsinä tunnettujen kahden eri NHL-seuran lopullista ja todellista symbolista yhdistymistä.

Selanne_2

Viisi vuotta sitten Jetsin takaisin Winnipegiin tuonut omistajaryhmä halusi tehdä pesäeron itsensä ja alkuperäisen Jetsin, Phoenixiin siirtyneen, omistaneen tahon välille. Nyt uuden Jetsin organisaatio ottaa seuran alkuaikojen pelaajat vastaan avoimin sylin ja MTS Centre -hallin katossa roikkuvat Jetsin kolmesta WHA-mestaruudesta kertovaa Avco Cup -mestaruusviiriä.
WHA-ajan superketjusta Anders Hedberg ja Ulf Nilsson ovat tulossa Winnipegiin viikonlopuksi, mutta Bobby Hull on estynyt. Jetsissä pelanneet suomalaiset Veli-Pekka Ketola ja Heikki Riihiranta sen sijaan ovat paikalla.
Edmonton Oilersilla on ylivoima Stanley Cup-sormuksissa (60-1), isoissa NHL-palkinnoissa (42-5), ja otteluun osallistuvien Hall of Fame-pelaajien lukumäärässä (5-1).
Gretzky ja Mark Messier kävivät viime viikolla Edmonton Oilersin uuden Rogers Place -hallin avausottelussa jäällä ennen ottelua pidetyssä seremoniassa. Gretzky totesi, ettei käy nykyisin jäällä juuri lainkaan ja että siksi hänen ja Messierin kunniakierros jännitti häntä.

Messier-Gretzky
  • Aion pelata ulkojäillä pelattavan Heritage Classic -pelin Winnipegissä. On minulla vielä paukkuja jäljellä pariin tuollaiseen otteluun, hän lisäsi.
    Jari Kurri nähtiin kolmisen viikkoa sitten jäällä kanadalaisen popparin Justin Bieberin kanssa Helsingissä, mutta Kurrikin myöntää, ettei jäällä tule enää paljoa käytyä.
    - Ei ole niin helppoa löytää vuoroja enää, Kurri sanoi Edmontonissa.
    - Winnipegin viikonloppu on lähinnä sosiaalinen tapahtuma. On aina hienoa nähdä vanhoja pelikavereita.
kurri_TDIH_may30

Selänteen ja Kurrin lisäksi suomalaisista Winnipegiin ovat tulossa myös Esa Tikkanen ja Teppo Numminen. Tikkanen ja Kurri pelasivat ensimmäisessä Heritage Classic -ottelussa Edmontonin Commonwealth-stadionilla marraskuussa 2004 23 asteen pakkasessa.
Wayne Gretzky lopetti vuonna 1999 ja Kurri vuotta ennen. Teemu Selänteen NHL-ura päättyi kaksi vuotta sitten, mutta Finnish Flashkin on jättänyt luistelun vähemmälle eläkepäivillään.
- Olen ollut varusteet päällä jäällä vain kerran. Olen vetänyt junnujen treenejä ehkä 15 kertaa, mutta itse olen pelannut kerran, Selänne sanoi.
- Täällä on vaikeaa päästä jäälle. Täällä on joitakin harrastesarjoja, mutta kaikki vuorot on yhdentoista tai puoli kahdentoista aikaan illalla. Minulla on muutakin tekemistä.

Oilers_101816

Selänne pelasi Winnipegissä 16 vuoden tauon jälkeen joulukuussa 2011 ja sadat fanit odottivat Anaheim Ducksin bussia ja suosikkiaan hotellin pihalla puoli kolmen aikaan yöllä. Ottelun aikana MTS Centren yleisö hurrasi aina, kun Selänne koski kiekkoon - ja buuasi kaikille muille Ducksin pelaajille.
Heritage Classic -tapahtuman sosiaalinen puoli on myös Selänteelle tärkein. Ja tietenkin meno takaisin kaupunkiin, josta on niin hienoja muistoja.
- Tapaan pitkästä aikaa kavereita, joita en ole nähnyt vuosiin. Molemmissa joukkueissa on paljon tuttuja, joita en ole nähnyt pitkään aikaan. Winnipegiin paluu on myös iso juttu, ne vuodet olivat tärkeitä. Se on tosiaan kokonaisuudessaan spesiaalipaketti. Makea tapahtuma.
Teemu Selänne pelasi Anaheim Ducksin kanssa ulkoilmapelin Los Angeles Kingsiä vastaan Dodger Stadiumilla tammikuussa 2013.
- Jää oli yllättävän hyvä, kun ottaa huomioon, että lämpötila oli lähes 21 astetta. Palmut heiluivat ja vieressä pelattiin rantalentopalloa. Oli aivan mieletöntä, miten he saivat jään niin hienoksi..
- Tästä tulee vielä hienompi kokemus, koska peli pelataan vähän pienemmällä jalkapallostadionilla, Selänne toteaa.
Dodger Stadiumin ottelun yleisömäärä oli 54,099. Winnipegin stadionille mahtuu 33,500 katsojaa.
- Koko Winnipeg on hehkuttanut tapahtumaa ja puhunut siitä jo vuoden.
- Alumni-pelin kokoonpanon ovat ihan mielettömät, nauroi Selänne, jolla on Jetsin joukkueen ainoa Stanley Cup-sormus, Anaheim Ducksin riveissä voitettuna.
NHL:ää on viime aikoina moitittu siitä, että ulkoilmapelejä järjestetään niin paljon. Faneja tapahtumat silti yhä kiinnostavat. Myös Teemu Selänne on innoissaan.
- Heritage Classic on hieno idea. Ilman muuta.
Kokoonpanot:
https://www.nhl.com/jets/news/selanne-hawerchuk-steen-headline-heritage-classic-alumni-roster/c-890609