lundqvist

NHL.com/fi haastatteli maailman parhaan jääkiekkoliigan kirkkaimpia tähtiä eurooppalaisten ja pohjoisamerikkalaisten pelaajien mediapäivinä. Syyskuun aikana julkaistavat erikoishaastattelut tarjoavat mielenkiintoista luettavaa NHL-kauden 2019-20 alla. Tällä kertaa vuorossa on New York Rangersin maalivahti Henrik Lundqvist.

Miltä tuntui seurata Rangersin kesän tapahtumia?
- Se oli mielenkiintoista. Odotan, että tällä kaudella otamme askelia oikeaan suuntaan. Jäimme pudotuspelien ulkopuolelle viime kaudella, ja sen jälkeen piti nollata kaikki, vetää henkeä, ladata akut uudestaan ja vasta sitten alkaa ajatella uutta kautta. Kesäkuun puolivälistä heinäkuun puoliväliin oli erittäin tärkeä jakso, joka näytti, mihin suuntaan olemme menossa. Seuran johto teki loistavia päätöksiä, ja toki meillä oli myös onnea varausarvonnassa. Olen innoissani Kaapo Kakosta ja muista uusista kavereista, Jacob Troubasta ja Artemi Panarinista. Saimme kaipaamaamme potkua. Olen veteraanipelaaja, ja minulle viimeiset puolitoista vuotta ovat olleet aika raskasta aikaa. Joukkueen tilanne taisi vaikuttaa minuun enemmän kuin luulinkaan, mutta nyt kaikki on toisin. Näen, mihin suuntaan joukkue on menossa. Se innostaa minua kovasti.
Kuinka vaikeaa se oli, kun Mats Zuccarello ja muut kaverit lähtivät toisaalle?
- Opin tuntemaan heidät hyvin, ja he olivat tärkeä osa joukkuettamme. Meillä oli koossa mahtava ryhmä, mutta väistämättä eteen tulee muutoksia, kun on 14 vuotta samassa paikassa. Mutta ei se tee toisten lähtöä yhtään sen helpommaksi. Olimme yhteen hitsautunut ryhmä, ja kavereiden lähteminen tuntui pahalta. Mutta se nyt vaan on osa tätä bisnestä. Paras vain ottaa seuraava askel, ja sen olemme tänä kesänä tehneet. Saimme tilalle mielenkiintoisia pelaajia, jotka haluavat luoda jotain uutta.

Lundqvist_ZuccaMW

Kuinka tarkkaan seurasit tilannetta, kun vapaat agentit alkoivat liikkua heinäkuun alussa?
- Totta kai seurasin sitä tarkkaan, vaikka olinkin lomalla Ruotsissa. Tajusin, kuinka tärkeä jakso se kuukausi (kesäkuun puolivälistä eteenpäin) oli meidän tulevaisuutemme kannalta, ja tiesin sen vaikuttavan minuun suunnattomasti. Viime kauden jälkeen minulle on tärkeintä voittaa otteluita, ja uudet pelaajat auttavat meitä voittamaan, ilman muuta.
Tuntuuko sinusta, että uskollisuutesi seuraa kohtaan palkittiin? Sinun tulevaisuudestasihan oli paljon kaikenlaisia arvailuja.
- Kaikessa on kyse organisaation pitkän ajan suunnitelmasta, eikä sillä ole mitään tekemistä minun suunnitelmieni kanssa. Olen vain palapelin osa, mutta totta kai on hienoa seurata, mitä tapahtuu. Pari vuotta sitten alettiin pohtia mitä muutoksia täytyy tehdä. En miettinyt hetkeäkään, että lähdenkö muualle vai pysynkö seurassa tämän vaiheen läpi. En nähnyt itseäni muualla kuin Rangersissa käymässä läpi tätä muutosvaihetta kohti mahdollisuutta voittaa jotain suurta. Nyt tuloksia alkaa näkyä, ja olen enemmän kuin innoissani.
Mitä New York merkitsee sinulle, henkilökohtaisesti ja pelaajana?
- Se merkitsee minulle kaikkea. Olen asunut lähes koko aikuisikäni New Yorkissa, ja kaupunki on kotini. Lapseni ovat syntyneet täällä ja käyvät nyt koulua täällä. Vietän kesäisin kolme kuukautta Ruotsissa, mutta paluu New Yorkiin tuntuu aina mukavalta. Rakastan New Yorkia ja elämääni täällä; Rangersia ja kaikkia seuran ihmisiä, harjoituksissa käymistä. Haluan pysyä täällä niin kauan kuin mahdollista. Nautin, kun saan olla newyorkilainen ja Rangersin pelaaja.

Hank718

Ja paljon helpompi seurata tenniksen U.S. Openia, kun asut New Yorkissa..?
- Se turnaus on aina selvä syksyn merkki minulle. Kaava on ollut selvä jo 14 vuoden ajan: palaan kesätauolta New Yorkiin, aloitan jääharjoittelun ja siinä ohessa käyn katsomassa joitakin U.S. Openin pelejä. Siellä näkee aina kavereita, joita ei ole tavannut kesän aikana.
Viimeiset 14 vuotta ovat kuluneet nopeasti, vai kuinka?
- No kyllä ja ei. Onhan se pitkä aika. Toisinaan tuntuu, että siitä on ikuisuus, kun tulin NHL:ään, ja toisinaan tuntuu, kuin se olisi ollut eilen. Jotkut muistot ovat kirkkaampia kuin toiset, mutta kaiken kaikkiaan tämä on ollut upeaa aikaa.
Lisää aiheesta: [Toews uskoo Chicagon mestaruusikkunan olevan vielä auki]
Kumpaa mietit enemmän, mennyttä aikaa vai tulevaa?
- Kumpaakin yhtä paljon. Kesäisin tulee yleensä pohdittua menneitä kausia, mutta kun kausi alkaa, niin sitten katsoo vain eteenpäin. Kauden aikana on kyllä hetkiä, jolloin pysähtyy miettimään edellisiä kausia. Esimerkiksi kun törmää ihmiseen, jota ei ole nähnyt aikoihin. Hän tuo mieleen hyviä muistoja. Ylipäätään muistot nousevat herkästi mieleen. Ei siihen tarvita muuta kuin että kävelee harjoitushallissa vuonna 2011, 2012 tai 2013 otetun kuvan ohi. Niistä tulee muistikuvia.
Pudotuspelit ovat luonnollisesti tavoite. Kuinka paljon kesän aikana tehdyt muutokset vaikuttavat tavoitteen saavuttamiseen?
- Meidän täytyy joukkueena puhua siitä, mikä on realistinen tavoite. Joukkueelle täytyy laittaa oikea määrä painetta niin, että jokainen kaveri kasvaa tavoitteen mukana. Juuri nyt en osaa sanoa, mikä on realistinen tavoite, mutta kun se on asetettu, jokainen tekee töitä ja uhraa kaikkensa sen eteen. Siitä olen varma, että tästä tulee mielenkiintoinen kausi. New Yorkin alueen joukkueissa ja koko liigassa on tapahtunut paljon. Moni joukkue voi yllättää kauden aikana, ylittää itsensä tai alisuorittaa.

Kauden 2018-19 Top 10 torjuntaa: Henrik Lundqvist

Viime kauden Blues on hyvä esimerkki…
- Aivan. Joskus menestys on lähempänä kuin luuletkaan. Kyse on useinkin vain pienistä muutoksista, ja sitten asiat loksahtavat helposti kohdalleen.
Mika Zibanejad pelasi upean viime kauden. Joko nyt ymmärretään, millainen pelaaja hän on?
- Ehkä jo toissa kaudella, mutta viimeistään viime kaudella hänestä kasvoi yksi avainpelaajistamme. Hänen vahvuutensa on se, että häntä voi peluuttaa joka tilanteessa, hyökkäys- ja puolustuspäässä, erikoistilanteissa. Hän on erinomainen pelaaja ja kasvamassa meidän johtajaksemme. Hän on tälläkin kaudella tärkeä pelaaja.
Myös Devils vahvistui kesällä. Kiihtyykö Hudsonjoen taistelu entisestään?
- Aivan upea tarina. Kummassakin joukkueessa on kärkivarauksia ja vapaita agentteja. Kummankin joukkueen fanit ovat varmasti innoissaan, joten katsotaan, millaiseksi taistelu kehittyy.
Lisää aiheesta: [Vladimir Tarasenkon mielestä Blues voi uusia mestaruutensa]
Kuinka veteraanipelaajat voivat auttaa Kaapo Kakkoa hänen ensimmäisellä kaudellaan New Yorkissa?
- Häntä auttaa jo se, että hän näyttää olevan rauhallinen ja rento kaveri. Hän on pelannut Suomen korkeimmalla seuratasolla miehiä vastaan, ja hän on fyysisesti hyvin valmistautunut. New Yorkissa pelaamisen tärkein asia on se, että keskittyminen ei herpaannu. Varsinkin ensimmäisenä vuonna tulee niin paljon kaikkea uutta, että vanhemmat pelaajat automaattisesti auttavat nuorempia kotiutumaan. Onhan se valtava muutos, kun muuttaa Ruotsista tai Suomesta New Yorkin kaltaiseen kaupunkiin. Mutta kaikki näyttää hänen kohdallaan hyvältä.
Mitä odotat itseltäsi tällä kaudella?
- Haluan päästä samalle tasolle kuin olin viime kauden ensimmäiset kuukaudet ja pysyä siellä. Haluan auttaa joukkuettani voittamaan enemmän otteluita kuin viime kaudella. Se on tavoitteeni joukkueen osalta. Henkilökohtaisesti haluan pelata niin, että nautin siitä ja olen tyytyväinen pelaamiseeni. Toivon mukaan pelaan vahvan kauden.