Bill_Zito

Florida Panthers solmi maanantaina monivuotisen jatkosopimuksen general managerinsa Bill Ziton kanssa. Zito ottaa jatkossa hoitaakseen myös seuran urheilutoimenjohtajan tehtävät. 

– Bill on osoittanut ensimmäisestä päivästä lähtien täydellistä omistautumista sille, että menestyisimme jäällä ja sen ulkopuolella. Hän on työskennellyt määrätietoisesti ja väsymättömästi nostaakseen seuramme uuteen loistoon. Tulevaisuutemme ei ole koskaan näyttänyt kirkkaammalta. Olemme iloisia, että Bill jatkaa tien näyttämistä, totesi Panthersin omistaja Vincent Viola.

Zito on toiminut Panthersin GM:nä syyskuusta 2020 saakka. Hän oli ehdolla Jim Gregory General Manager of the Year Awardin saajaksi heti ensimmäisellä kaudellaan 2020-21. Zito valittiin finalistikolmikkoon myös viime kaudella. 

Panthers on päässyt pudotuspeleihin jokaisella kaudella Ziton alaisuudessa. Viime kaudella Florida eteni Stanley Cup -finaaleihin ensimmäistä kertaa kauden 1995-96 jälkeen.