GS_faceoff

Winnipeg Jetsin maalitykki Patrik Laineen ruuti oli märkää aina Helsingissä tällä viikolla pelattuihin NHL Global Series -otteluihin saakka. Mutta sitten kotimaassa tapahtui jotain. Suomeen kolmen maalin ja kahden syötön kanssa tullut Laine paukutti fanien riemuksi yhteensä neljä maalia kahdessa Florida Panthersia vastaan pelatussa ottelussa.

Euroopassa pelatut ottelut ovat tähän saakka olleet ponnahduslauta, josta muutamat joukkueet ovat ponnistaneet aina pitkälle kesäkuuhun saakka. Kenties Laine ja Jets seuraavatkin tutuksi käynyttä kaavaa ja kävivät Suomessa hakemassa kaudelleen lisää mittaa.
Eurooppa on isännöinyt NHL:n runkosarjaotteluja syksystä 2008 lähtien, ja joka kerta yksi vanhalla mantereella pelanneista joukkueista on edennyt aina Stanley Cup -finaaleihin saakka.
Lisää aiheesta: [NHL kiitti saamistaan pelaajista\]
Pittsburgh Penguins ja Ottawa Senators pelasivat kaksi ottelua Tukholmassa lokakuussa 2008, ja niistä otteluista Penguinsille aukeni polku, joka päättyi seuran kautta aikojen kolmansiin mestaruusjuhliin. Finaalivastustaja oli hallitseva mestari Detroit Red Wings.
Suomi sai hetken elää taalaliigan tunnelmaa lokakuussa 2009, kun Chicago Blackhawks ja Florida Panthers avasivat kautensa Helsingissä. Seuraavan vuoden kesäkuussa Blackhawks kaatoi Philadelphia Flyersin finaaleissa ja juhli seuran ensimmäistä mestaruutta sitten vuoden 1961. Stanley Cup -voitto oli Chicagolle kautta aikojen neljäs.
Boston Bruins ja Phoenix Coyotes iskivät kauden vauhtiin Prahan lokakuussa vuonna 2010. Bruins sai Euroopasta niin paljon vauhtia, että jatkoi kautta aina Stanley Cup -finaaleihin saakka ja kaatoi Vancouver Canucksin otteluvoitoin 4-3. Kannu oli Bostonin seurahistorian kuudes.
Osallistu keskusteluun Twitterissä hashtagilla [#NHLGlobalSeries]
Vuoden 2012 Stanley Cup -voittajan kausi lähti liikkeelle Tukholman ja Berliinin kautta. Mestariksi edennyt Los Angeles Kings kohtasi syksyllä 2011 ensin Ruotsissa New York Rangersin ja sitten Saksassa Buffalo Sabresin. Kings voitti kautta aikojen ensimmäisen mestaruutensa, kun New Jersey Devils kaatui finaaleissa otteluvoitoin 4-2.

Rangers_Kings_Sweden

Tällä kaudella Euroopassa ovat Jetsin ja Panthersin lisäksi pelanneet Edmonton Oilers ja Devils, joiden kausi lähti käyntiin Göteborgissa. Kesäkuussa nähdään, vieläkö Euroopan taika toimii ja onko joku näistä neljästä joukkueesta tämän kauden mestari.