kotkaniemi, ristolainen 1

Keskiviikkona pelataan kolme NHL-ottelua, kun Buffalo Sabres isännöi Montreal Canadiensia ja Philadelphia Flyers New Jersey Devilsiä. Los Angeles Kings puolestaan vierailee Vancouver Canucksin luona.

Jälleen tiukkaa, Canadiens?
Canadiens on pelannut kaksi ottelua, jotka molemmat ovat ratkenneet vasta voittolaukauskilpailussa. Ensin Carolina Hurricanes oli etevämpi maalein 4-3. Sitten Canadiens voitti Toronto Maple Leafsin 6-5, vaikka oli tappiolla 1-4.
- Ottelun alku ei ollut hieno. Jostain syystä Maple Leafs oli niskan päällä parin erän ajan. Paransimme koko ajan emmekä luovuttaneet. Nollasimme kaksi ensimmäistä erää. Totesimme, että meillä 20 minuuttia aikaa, ja hoidimme homman, Canadiens-kippari Shea Weber alleviivasi seuran verkkosivuilla joukkueensa taistelutahtoa.
Montrealin suomalaisrintamasta Artturi Lehkonen on saalistanut kaksi syöttöpistettä ja Jesperi Kotkaniemi tehnyt yhden maalin, mutta Joel Armialle ei ole vielä kertynyt pisteitä.

Sabres haluaa taas voittaa
Buffalo voitti kauden kaksi ensimmäistä otteluaan, mutta taipui maanantaina jatkoajalla Columbus Blue Jacketsille. Tappiosta huolimatta Sabresin kauden alku on ollut vahva.
- Täytyy antaa tunnustusta joukkueelle, joka taisteli hyvin ja pelasi hyvän ottelun. Pisteen saaminen loppujen lopuksi oli merkki jostain. Jos voimme ottaa vielä opiksemme tästä, ei esitys ollut lainkaan hassumpi, päävalmentaja Ralph Krueger tuumi Sabresin verkkosivuilla ja viittasi siihen, miten Sabres nousi mukaan peliin kahden maalin takaa ja taisteli maanantain ottelun jatkoajalle.
Sabresin suomalaiset Rasmus Ristolainen ja Henri Jokiharju ovat pelanneet kauden jokaisessa ottelussa. Ristolainen on napannut yhden syöttöpisteen ja kellottanut jälleen isoja peliminuutteja. Jokiharju ei ole uudessa seurassaan päässyt vielä pisteille ja on plus-miinustilastossa pakkasella yhden maalin.
Lisää aiheesta: [Hallitseva mestari St. Louis on aloittanut kauden vahvasti]
Flyers palaa arkeen
Flyers aloitti kauden Euroopassa, kun se pelasi Global Series Challenge -ottelun Lausannessa ja avasi sitten runkosarjan Global Series -ottelussa Prahassa. Flyers onnistui kukistamaan Blackhawksin 4-3 ja palaa keskiviikkona normaaliin NHL-arkeen kotiottelun merkeissä, jossa vastassa on Devils.
Euroopan-matka tarjosi vaihtelua Flyersin pelaajille, mutta erityisesti tshekkihyökkääjä Jakub Voracekille reissu oli ikimuistoinen ja toi virtaa tulevaan.
- Vietimme hyvää aikaa reilut kolme päivää, ja meillä oli hauskaa. Jätkät nauttivat nähtävyyksistä. Otimme hienon voiton joukkueena ja näytimme, mihin meistä on, Voracek summasi reissun hyviä puolia.

PHI-CHI: Konecny iskee toisen maalinsa rystyltä

Hughes odottaa avausmaalia
New Jerseyn kausi on käynnistynyt Flyersia tutummissa maisemissa ja tutummin tuloksin. Devils hävisi kotonaan voittolaukauskilpailussa Winnipeg Jetsille 4-5 ja vieraissa Sabresille 2-7. Devils käy Flyersin kimppuun vieraskaukalossa, ja ainakin yhteen pelaajaan kohdistuu suuret odotukset.
Ykkösvaraus Jack Hughes ei ole päässyt pisteille kahdessa ensimmäisessä ottelussaan, ja keskiviikkona hän hyökkää samassa ketjussa Blake Colemanin ja Wayne Simmondsin kanssa. Devilsin päävalmentaja John Hynes perusteli seuran verkkosivuilla ratkaisua sillä, että isommat ja kokeneemmat Coleman ja Simmonds pystyvät raivaamaan tilaa Hughesille, jotta tämä pääsisi hyökkäämään paremmin.
Kahden vuoden takainen Devilsin ykkösvaraus Nico Hischier on saalistanut yhden syöttöpisteen. Kaksi vuotta sitten hän avasi pistetilinsä toisessa ottelussaan ja teki avausmaalinsa seitsemännessä ottelussa. New Jerseyn suomalaispuolustaja Sami Vatanen on tehnyt tällä kaudella yhden maalin.

DevilsBench

Kings jatkaa vieraskiertuettaan
Kolmen ottelun vieraskiertueella kautensa aloittava Kings kohtasi lauantaina Edmonton Oilersin ja tiistaina Calgary Flamesin. Kings hävisi Oilersille 5-6 ja voitti Flamesin Drew Doughtyn jatkoaikamaalilla 4-3. Keskiviikkona kiertue päättyy Vancouver Canucksin kohtaamiseen.
Kingsin ja Canucksin alkukauden ohjelmat ovat olleet yhteneväiset, kun myös Canucks on kohdannut Oilersin ja Flamesin. Canucks taipui Oilersille 2-3 ja Flamesille 0-3.
- Ylivoimapeli voi olla asia, joka erottaa joukkueet toisistaan. Meillä oli hyviä paikkoja, mutta emme tehneet maaleja. Toisaalta emme hävinneet tällä saralla vastustajalle, kun vastustajakaan ei tehnyt ylivoimamaaleja, Canucksin hyökkääjä Brock Boeser mietiskeli Flamesille kärsityn tappion jälkeen.
Muuta seurattavaa
Canadiensin Nate Thompson pelaa 700. ja Flyersin Shayne Gostisbehere 300. runkosarjaottelunsa. Canucksin Bo Horvat ja Devilsin P.K. Subban ovat kahden osuman päässä 100 maalin rajasta. Sabresin Jeff Skinnerille seuraava syöttöpiste on NHL-uran 200:s. Flyersin hyökkääjä Nolan Patrick on ollut kauden alun sivussa loukkaantumisen vuoksi.