aho-barkov

NHL:ssä pelataan tiistaina yhdeksän ottelun kierros. Idän kärkijoukkueista Columbus Blue Jackets isännöi Nashville Predatorsia ja Pittsburgh Penguins Arizona Coyotesia. Lännen kärkijoukkueista St. Louis Blues vierailee New Jerseyssä ja Los Angeles Kings Anaheimissa.
Hyvään vireeseen päässyt Washington Capitals jahtaa Buffalossa neljättä peräkkäistä voittoa.

Carolina Hurricanesin Sebastian Aho yrittää tehdä kauden ensimmäisen maalinsa Florida Panthersin kustannuksella. Edmonton Oilers janoaa pudotuspeleihin johtaville sijoille ja yrittää jatkaa nousuaan New York Islandersia vastaan. Vegas Golden Knights päättää vieraskiertueensa Montrealissa.
Tasapisteissä olevat Calgary Flames ja Vancouver Canucks vääntävät keskinäisestä paremmuudesta Calgaryssa. Alavartalovammasta toipunut tshekkikonkari Jaromir Jagr palaa kuuden ottelun tauon jälkeen Flamesin miehistöön.
Aho ja Hurricanes kaipaavat onnistumisia
Hurricanesin Sebastian Aho teki viime kaudella 24 maalia, mutta tällä kaudella hän ei ole osunut kertaakaan 12 ottelussa. Aholla on kasassa seitsemän syöttöpistettä, ja joukkuetoveri Teuvo Teräväinen on summannut pisteet 3+4=7.

Omien pistesaldojensa kaunistelun sijaan Carolinan suomalaisten suurin huoli on kuitenkin joukkueen menestyksessä, sillä Hurricanes on neljän ottelun tappioputkessa. Tappioista kaksi on tullut vasta voittolaukauskilpailussa, mutta pistepussiin pitäisi saada enemmän täytettä. Tiistaina vastassa on Panthers, jonka tappioputki on niin ikään neljän ottelun mittainen.
- Meidän täytyy pelata paremmin ja tehdä maaleja. Henkisesti joukkue on hyvässä tilassa, mutta pientä turhautumistakin on. Meillä on potentiaalia pelata paremmin, ja meidän täytyy myös tehdä niin, Hurricanesin päävalmentaja Bill Peters sanoi seuran verkkosivuilla.
Löytääkö Penguins tehonsa kotikaukalossa?
Penguins teki viiden ottelun vieraskiertueellaan vain kahdeksan maalia ja päästi 17. Päästettyjen maalien saldoa rumentaa Jetsille kärsitty 1-7-tappio, mutta pisteitäkin viidestä ottelusta kertyi vain kolme. Tiistaina Penguins palaa kotikaukaloonsa, ja mielessä on kotivoitto. Maalihanojen olisi syytä aueta. Penguins on viimeksi tehnyt ottelussa yli kolme maalia lähes kolme viikkoa sitten.
Pittsburgh ei ole juuri menettänyt asemiaan Itäisen konferenssin sarjataulukossa, vaikka moni avainhyökkääjä Sidney Crosbyn johdolla on kärsinyt tehottomuudesta. Positiivisiakin tasonnostajia joukkueesta löytyy. Yksi heistä on puolustaja Chad Ruhwedel.
- Minulle merkitsee paljon se, että minuun luotetaan. Mitä enemmän pelaan, sitä paremmin kulkee ja pelin sisään pääseminen tuntuu aina vain helpommalta. Isompien minuuttien saaminen on ollut kivaa, ja yritän pitää niistä kiinni, seitsemännen puolustajan paikalla kautensa aloittanut Ruhwedel kertoi Penguinsin verkkosivuilla.
Vegas haluaa kiertueelleen voittoisan päätöksen
Golden Knightsin kuuden ottelun vieraskiertueen viimeinen etappi on Montreal, jossa se kohtaa isäntäjoukkue Canadiensin. Golden Knights on voittanut viidestä vierasottelustaan vain yhden ja saalistanut kaikkiaan kolme pistettä.

Suomalaisittain iloinen asia on Erik Haulan pelivire, joka on tuottanut kahdessa viime ottelussa yhteispisteet 2+2=4. Ritarit ovat ryhdistäytyneet ja ottaneet pisteitä kahdesta edellisestä ottelustaan. Golden Knights kukisti Senatorsin ja hävisi Maple Leafsille voittolaukauskilpailussa.
- Ottelun alku oli huono, mutta taistelimme itsemme mukaan peliin ja saimme yhden pisteen. Toisessa ja kolmannessa erässä tapahtui hyviä asioita. Jatkoajalla molemmilla joukkueilla oli paikat ratkaista peli, Golden Knightsin päävalmentaja Gerard Gallant sanoi maanantain Maple Leafs -ottelun jälkeen seuran verkkosivuilla julkaistulla videolla.
Calgaryssa taistellaan tärkeistä pisteistä
Flames lähtee kotiotteluunsa kolmen ottelun voittoputkessa, ja Canucksia vastaan pelattavassa ottelussa panoksena on erittäin tärkeät kaksi pistettä. Läntisessä konferenssissa peräti seitsemän joukkuetta on kerännyt 16 pistettä, joten taistelu sarjasijoituksista on erittäin kovaa pudotuspeliviivan tuntumassa.
Flamesilta ovat sivussa Jaromir Jagr sekä Travis Hamonic ja Canucksilta esimerkiksi pitkäaikaispotilas Loui Eriksson. Canucks käynnistää Calgaryssa neljän ottelun vieraskiertueensa. Flames on voittanut kauden kaikki neljä jatkoajalle edennyttä otteluaan joko jatkoajalla tai viimeistään voittolaukauskilpailussa.
- Meillä on hyviä pelaajia. Joka kerta kun peli menee rankkareille, jätkät katsovat minua ajatellen "valitse minut, valitse minut", Flamesin päävalmentaja Glenn Gulutzan kiittelee seuran verkkosivuilla itseluottamusta puhkuvaa ja ratkaisuihin valmista pelaajistoaan.
Oilers pyrkii pois pohjalta
Oilers pelasi hienon viime kauden, mutta tämä kausi on palauttanut joukkueen pohjamutiin. Matkaa pudotuspeleihin on seitsemän pistettä, eivätkä Connor McDavidin taikatemput riitä yksin kannattelemaan joukkuetta voittoihin.

Viidestä viimeisimmästä ottelustaan Oilers on voittanut vain kaksi. Nyt joukkue lähtee itään neljän ottelun vieraskiertueelle. Ensimmäinen vastustaja Islanders on hyvissä asemissa ja voittanut edellisistä viidestä ottelustaan kolme.
Muuta seurattavaa
Ducksin miehistöstä Ryan Getzlaf ja Cam Fowler ovat yhä loukkaantuneiden kirjoissa. Sabresin Rasmus Ristolainen tuskin pelaa tiistaina. Canadiensin maalivahti Carey Price toipuu vammastaan päivä kerrallaan, ja sama toipumisaikaennuste on myös Bluesin maalitykki Vladimir Tarasenkolla.
Bluesin Paul Stastny on kolmen syöttöpisteen päässä 400 syöttöpisteen rajasta ja Devilsin Taylor Hall kahden pisteen päässä 400 tehopisteen rajasta. Ottelussa Blue Jackets - Predators nähdään suomalaismaalivahtien taistelu, jos Joonas Korpisalo pääsee Blue Jacketsin tolppien väliin.