LeonTOR106

Maanantain NHL-kierroksella pelataan neljä ottelua. Kanadassa tahkotaan mielenkiintoinen taisto Toronto Maple Leafsin ja Edmonton Oilersin välillä. Suomalaistähdistä tositoimiin pääsevät Colorado Avalanchen Mikko Rantanen ja Winnipeg Jetsin Patrik Laine.

Onko Oilersista Maple Leafsin pysäyttäjäksi?
Kanadalaisjoukkueiden kohtaamiseen lähdetään hyvin selvistä asetelmista: Maple Leafs on illan suosikki, ja Oilers tekee parhaansa pysyäkseen mukana.
Toronto on tällä hetkellä koko sarjan kuumin joukkue. Marraskuussa Maple Leafsin peräsimeen hypännyt Sheldon Keefe on tehnyt alusta lähtien loistavaa jälkeä Torontossa, mutta etenkin viime viikot ovat menneet upeasti. Maple Leafs on voittanut 10 edellisestä ottelustaan yhdeksän menettäen vain yhden sarjapisteen. Joukkueella onkin menossa seuran pisin pisteputki sitten vuoden 2006. Vaahteralehdet ovat tehneet kymmeneen viime otteluun peräti 49 maalia.

MIN-TOR: Matthews onnistuu ylivoimalla

Toronton hyökkäystä on johtanut NHL:n maalipörssin toisena oleva Auston Matthews (28+23=51), joka on tehnyt yhdeksään viime otteluun yhdeksän maalia ja 17 tehopistettä.
Maanantain kamppailun vierasjoukkue Oilers aloitti kautensa mallikkaasti, mutta sittemmin tulokset ovat heikentyneet. Edmonton on valahtanut Läntisen konferenssin kärjestä seitsemänneksi, ja tätä menoa joukkue tulee jäämään pudotuspelien ulkopuolelle. Oilers on viimeksi voittanut kaksi ottelua putkeen marraskuussa.
Oilersilla on maanantaina tilaisuus aloittaa uusi voittoputki, sillä se kaatoi viime ottelussaan Boston Bruinsin 4-1.
- Meidän täytyy ottaa sellainen ajattelumalli, että me pystymme pääsemään tästä yli. Me kyllä pystymme siihen. Tiedämme, mihin pystymme, kun pelaamme omalla tasollamme. Näytimme sen (Bruins-ottelussa) ja meidän täytyy jatkaa samaa rataa seuraavassa ottelussa, sanoi Oilersin puolustaja Darnell Nurse.
Kasperi Kapanen pelaa tutusti Toronton paidassa. Mikko Koskinen saattaa saada mahdollisuutensa Oilersin maalilla.
Kovaltshukilla vahvistunut Canadiens tarvitsee herätyksen
Maanantain kierroksella nähdään myös toinen kanadalaistaisto, kun Canadiens isännöi Winnipeg Jetsiä Montrealissa. Lähtökohdat ovat hyvin erilaiset kuin Edmontonin ja Toronton väännössä, sillä vastakkain on kaksi alakanttiin pelannutta joukkuetta.
Etenkin Montreal tarvitsee ison herätyksen, sillä viiden ottelun tappioputkeen ajautunut joukkue on voittanut seitsemästä viime ottelustaan vain yhden. Canadiens on kärsinyt tänä aikana tiukkoja yhden maalin tappioita, joten kaikki on ollut lopulta pienestä kiinni. Mikäli tappioiden tie jatkuu, saadaan Montrealissa heittää hyvästit pudotuspelipaikalle jo varhain. Tällä hetkellä ero Itäisen konferenssin viimeiseen playoff-paikkaan on kuusi pistettä.

Ilya-Kovalchuk-Canadiens
 • Tässä vaiheessa kautta ei voi laahustaa, joten meidän täytyy löytää keinot voittamiseen, painotti Canadiensin tähtihyökkääjä Max Domi.
  Canadiensin paidassa nähdään maanantaina Jesperi Kotkaniemi ja Artturi Lehkonen, joka teki viime ottelussa kaksi maalia. Montrealin riveissä saattaa debytoida seuran tuore hankinta Ilja Kovaltshuk, joka pelasi alkukauden Los Angeles Kingsissä.
  Myös Jets etsii parempia tuloksia
  Jets kaipaisi kipeästi voittoja, sillä senkin tulokset ovat ailahdelleet liikaa. Joukkue on voittanut kuudesta edellisestä ottelustaan vain yhden ja yhdeksästä viime ottelustaan kaksi. Jets on jo valahtanut Läntisessä konferenssissa yhdeksänneksi.
  Tällä hetkellä Jetsin suurimmat ongelmat ovat omassa päässä: joukkue on päästänyt yhdeksään viime otteluun kammottavat 38 maalia. Sellaisella lukemalla ei voi odottaa kovinkaan montaa voittoa.
  - Yritämme kehittää pelissämme asioita, joihin pystymme vaikuttamaan. Muuta en pysty sanomaan, totesi Jetsin päävalmentaja Paul Maurice.
  Winnipegin kokoonpanossa nähdään ainakin Patrik Laine. Farmista kirkkaisiin valoihin nostettu puolustaja Sami Niku saattaa pelata kauden toisen NHL-ottelunsa Jetsin paidassa.

WPG-TOR: Laine osuu pienestä kulmasta

Rantanen yrittää jatkaa huippuotteitaan
Colorado Avalanche lähtee maanantaina kahden ottelun voittoputkessa New York Islandersin kimppuun, ja suomalaiskatseet kääntyvät Avalanchen suomalaistähti Mikko Rantaseen, joka on tällä hetkellä kolmen ottelun pisteputkessa. Rantasen kausi on ollut rikkonainen loukkaantumisten takia, mutta se ei ole vienyt tehoja suomalaisen pelistä. Hän on tehnyt pelaamissaan 26 ottelussa 15 maalia ja 31 tehopistettä.
Viime ottelussa hän pääsi takaisin tuttuun ykköskenttään Nathan MacKinnonin ja Gabriel Landeskogin rinnalle, mikä oli oiva muutos Avalanchen päävalmentaja Jared Bednarilta. Rantanen teki ottelussa hattutempun, joten hän on nyt takonut kahteen viime otteluun neljä maalia.
- Mikko oli hyökkäyksemme suurin voimavara, kiitteli Bednar, kun Rantanen oli upottanut lauantaina kiekon kolmesti New Jersey Devilsin nuottaan.
- MacKinnonin ketju pelasi keskivertotasolla, joten päätimme laittaa Rantasen (Joonas Donskoin tilalle) siihen kentälliseen, ja he tekivät saman tien pari maalia yhdessä erässä, valmentaja jatkoi.
Nutivaara jälleen Blue Jacketsin kokoonpanossa
Maanantain neljännessä mittelössä kohtaavat Los Angeles Kings ja Columbus Blue Jackets, jonka 11 ottelun mittainen pisteputki katkesi viime ottelussa.
Vierasjoukkue Blue Jacketsin pakistossa saatetaan nähdä mielekäs nimi, sillä Markus Nutivaara pelannee ensimmäisen ottelunsa kahteen kuukauteen. Puolustaja oli sivussa ylävartalovamman takia, ja nyt hän on päässyt täyteen iskuun.
Nutivaara on pelannut tällä kaudella ainoastaan 10 ottelua, joissa on syntynyt tehot 2+0.
Muuta seurattavaa
Kingsin Tyler Toffoli pelaa NHL-uransa 500. ottelun. Blue Jacketsin Alexander Wennbergille tulee täyteen puolestaan 400 ottelua taalajäillä. Jetsin Patrik Laine yrittää rikkoa 100 syöttöpisteen rajaa. Hän on saanut NHL-urallaan kokoon 99 syöttöpistettä.