wild-laine

Tiistaina pelataan kolmen NHL-ottelun kierros. Suomalaisten kohtaamisessa Minnesota Wild isännöi Winnipeg Jetsiä. Vegas Golden Knights jatkaa vieraskiertuettaan ottelulla New York Rangersia vastaan. Arizona Coyotes puolestaan jahtaa kauden toista voittoaan Detroit Red Wingsin kustannuksella.

Suomalaistähdet tuikkivat
Wildin Mikko Koivu loistaa yleensä muualla kuin pistepörssin kärkisijalla, mutta tällä kaudella suomalaissentterin lavasta on lähtenyt pari erittäin tärkeää maalia. Koivu esimerkiksi tasoitti Carolina Hurricanesia vastaan pelatun ottelun viimeisellä sekunnilla ja teki voittomaalin Pittsburgh Penguinsin verkkoon kolmannessa erässä. Wild-kapteenin kauden pistesaldo on 4+2=6.
Kuusi pistettä on koonnut myös Jetsin Patrik Laine, jonka arvo mitataan Koivua enemmän maalimäärässä. Laine toivoo saavansa tililleen lisää osumia suomalaisten kohtaamisessa. Pisteille mielii myös Mikael Granlund, jonka sarakkeessa on vielä "kiikarit". Jetsin Joel Armia oli sunnuntaina tehokkaana (1+1=2), kun Winnipeg murskasi Pittsburgh Penguinsin 7-1.
- Vastustaja tulee otteluun hyvällä itseluottamuksella murskavoittonsa jälkeen. He tekivät hyvää työtä sunnuntaina. Meidän täytyy hallita kiekkoa aiempaa paremmin, Wildin päävalmentaja Bruce Boudreau tuumi seuran verkkosivuilla.

Wheeler kuumana
Jetsin hyökkääjä Blake Wheeler teki sunnuntaina kolme maalia Penguinsin verkkoon ja nousi joukkueensa sisäisen pistepörssin kärkeen. Wheeler on iskenyt tällä kaudella pelaamissaan 10 ottelussa pisteet 4+8=12. Joukkueen toiseksi tehokkain on ollut Mark Scheifele pistein 4+7=11. Kummankin kauteen on mahtunut myös neljä pisteetöntä ottelua, joten tasaisuutta vielä kaivataan. Jetsin riveihin Penguins-voitto luo positiivisen vireen.
- Toivottavasti saimme itseluottamusta hyökkäyspeliimme. Tuollaisia otteluita tulee harvoin. Siinä moni asia natsasi kohdalleen, ja saimme tehtyä maaleja. Tuollaiset voitot käsitellään monesti samalla tavalla kuin tappiot, eli reset-nappia pitää painaa nopeasti, Jetsin keskushyökkääjä Bryan Little sanoi seuran verkkosivuilla.
Vegas jatkaa vieraskiertuettaan
Vegas Golden Knightsin kuuden ottelun voittoputki katkesi maanantaina, kun New York Islanders löylytti vieraskiertueensa ensimmäisen ottelun pelanneen ritariryhmän lukemin 6-3. Tiistaina vastassa on toinen New Yorkin joukkueista, kun Golden Knights mittaa Rangersin vireen. Vegas ei halua jättää Isoon Omenaan neljää sarjapistettä.
- Tiedämme, että meidän täytyy pelata vieraskaukalossa vähän kovemmin ja paremmin kuin mitä kotikaukalossa pelaamme. Meillä on hieno saldo kotiotteluistamme, mutta tiistaina täytyy olla valmis kohtaamaan Rangers, Golden Knightsin päävalmentaja Gerard Gallant sanoi NHL.comin Brian Comptonille.

Coyotes haluaa toisen voiton
Coyotes hävisi kauden alussa 11 ottelua peräkkäin, mutta nappasi maanantaina jatkoaikavoiton Philadelphia Flyersista. Tiistaina vastassa on Detroit Red Wings.
- Oli kiva päättää ottelu hymy kasvoilla ja ajatella, että ottelut voi voittaa helpommallakin tavalla, Coyotesin Jordan Martinook avasi joukkueen tuntemuksia NHL.comin Mike Cranstonin haastattelussa voittoisan Flyers-ottelun jälkeen.
Red Wingsin peli tökkii
Detroit Red Wings voitti kolmen ottelun vieraskiertueellaan vain yhden ottelun. Panthers-voittoa edelsi kuuden ottelun tappioputki, joka heikensi Red Wingsin asemia sarjataulukossa. Pudotuspeleihin vievät sijoitukset ovat kuitenkin ulottuvilla. Tiistainen vastustaja Coyotes on pelannut vielä huonommin, mutta sarjan pisteautomaattia vastaankaan voitto ei napsahda tilille pelaamatta. Red Wingsin tappiot ovat olleet pääasiassa niukkoja. Joukkueen pistepörssin kärjen miehittävät Mike Green (1+10=11), Dylan Larkin (1+9=10), Henrik Zetterberg (4+5=9) ja Anthony Mantha (4+5=9).