Rask_Cammalleri

Boston Bruins isännöi sunnuntaina Edmonton Oilersia ja saa tolppien väliin tutun maalivahdin, kun Tuukka Rask pääsee vihdoin aloittamaan Bruinsin maalilla. Hänen neljä edellistä otteluaan ovat kuluneet luukkuvahtina. Kakkosmaalivahti Anton Hudobin jätti jälkeensä neljän ottelun voittoputken, jota Rask yrittää jatkaa.

Kaksi ottelua peräkkäin hävinnyt Carolina Hurricanes haluaa palata voittokantaan Nashville Predatorsin kustannuksella. Predatorsin Pekka Rinne teki edellisessä ottelussaan historiaa nousemalla suomalaisten NHL-maalivahtien nollapelitilaston kärkeen. Myös Hurricanesin suomalaiset Sebastian Aho ja Teuvo Teräväinen ovat olleet vahvassa vireessä viime aikoina.
Kierroksen kolmannessa ottelussa Markus Granlundin Vancouver Canucks vierailee New Yorkissa, missä Rangers ei ole hävinnyt seitsemään otteluun. Rangersin ykkösmaalivahti Henrik Lundqvist on ollut hurjassa vireessä.
Rask pääsee aloittamaan
Bruins on voittanut neljä ottelua peräkkäin, ja kakkosmaalivahti Anton Hudobin on torjunut otteluista jokaisen. Kauden yhdeksästä ottelustaan hän on voittanut seitsemän, ja ainoat tappiotkin ovat tulleet vasta ylitöinä. Tuukka Rask on joukkueen ykkösmaalivahti, mutta hänen voittoprosenttinsa on tältä kaudelta kuitenkin vain 25.
Voittavaa maalivahtia ei yleensä vaihdeta, mutta Bruinsin päävalmentaja Bruce Cassidy luottaa sunnuntain Oilers-ottelussa Raskiin.
- Rask on harjoitellut hyvin, ja nyt on hänen vuoronsa. Olemme saaneet mahtavia suorituksia Antonilta ja haluamme saada niitä myös Tuukalta, Cassidy kertoi Bruinsin verkkosivuilla.
Oilers yrittää ratkaista Rubikin kuution
Oilersin kausi on ollut vaikea. Vaikeaa on ollut myös viiden ottelun vieraskiertueella, jonka neljästä ensimmäisestä ottelusta on kertynyt vain yksi voitto. Connor McDavid jäi pisteittä, kun Oilers kohtasi Sabresin, mutta kolmessa edellisessä ottelussa hän kartutti pistetiliään tehoin 1+5.

Päävalmentaja Todd McLellan vertaa Oilersin verkkosivuilla joukkueen tilannetta Rubikin kuutioon, joka odottaa ratkaisijaansa.
- Jos meillä olisi vastaus tähän, olisimme jo ratkaisseet ongelman. Detroitia vastaan pelasimme jo ehjän ottelun (6-2 voitto), mutta emme ole pelanneet ehjästi peräkkäisissä otteluissa, McLellan harmitteli.
Aho ja Teräväinen pyrkivät taas pisteille
Sebastian Aho ja Teuvo Teräväinen ovat nousseet suomalaisten pistepörssissä kohinalla marraskuussa. Aho on tehnyt tällä kaudella pisteet 5+13=18 ja Teräväinen 8+13=21. Ahon pisteet marraskuulta ovat 5+8 ja Teräväisen 5+10. Suomalaiskaksikko on kiilannut Hurricanesin sisäisen pistepörssin kärkeen. Ahon viiden ottelun maaliputki katkesi perjantaina, kun Carolina kohtasi Maple Leafsin. Teräväinen on ollut pisteillä kuudessa ottelussa peräkkäin.

Rinne on vaikea ohitettava
Predatorsin Pekka Rinne torjui 45. nollapelinsä perjantain kierroksella ja ohitti Miikka Kiprusoffin eniten nollapelejä torjuneiden suomalaisten NHL-maalivahtien listalla. Rinne on voittanut tällä kaudella 18 ottelustaan 13. Viidestä tappiostakin kaksi on tullut vasta jatkoajalla tai voittolaukauskilpailussa, joten Rinne on torjunut 28 pistettä joukkueelleen. Predatorsin saldo on 30 pistettä. Kakkosmaalivahti Juuse Saroksen näyttöpaikat ovat jääneet vähiin. Predators lähtee Hurricanes-otteluun neljän ottelun voittoputkessa.
- Olemme löytäneet hyvän vireen ja tavan voittaa jääkiekko-otteluita. Yritämme jatkaa sitä, jotta pystyisimme taistelemaan kärkisijoista lännessä ja koko liigassa, Predatorsin hyökkääjä Ryan Johansen sanoi seuran verkkosivuilla.
Canucks mittaa Rangersin kotivireen
Rangers on voittanut seitsemän peräkkäistä kotiottelua, ja kaikki ottelut huomioiden voittoputken pituus on kolme ottelua. Rangers on ollut viime aikoina yksi kovavireisimmistä joukkueista ja noussut lokakuun vaikeuksien jälkeen taistelemaan pudotuspelipaikoista.

Canucks saapuu New Yorkiin tappio niskassaan, mutta kuuden ottelun vieraskiertueen kahdesta ensimmäisestä ottelusta tuli kuitenkin voitot. Rangersin jälkeen Canucks kohtaa vielä Islandersin ja Predatorsin ennen pitkää kotimatkaa.
Rangersin maalivahti Henrik Lundqvist on voittanut kolme edellistä otteluaan, torjunut 92 kertaa ja päästänyt vain kaksi maalia.
- "Hank" on paras pelaajamme ja johtajamme jäällä. Odotamme hänen olevan sellainen jokaisessa ottelussa, ja sitä hän myös on, Rangersin hyökkääjä Mats Zuccarello tuumi seuran verkkosivuilla.
Muuta seurattavaa
Canucksin puolustaja Alexander Edler pelaa 700. runkosarjaottelunsa, Canucksin Daniel Sedin on kahden tehopisteen päässä 1 000 tehopisteen rajasta, Hurricanesin Justin Williams on kahden pisteen päässä 700 tehopisteen rajasta. Bruinsin tehohyökkääjä Brad Marchand on yhä sivussa loukkaantumisen vuoksi, mutta palannee kaukaloon lähipäivinä. Rangersilta on loukkaantumisen takia sivussa puolustaja Ryan McDonagh ja Canucksilta hyökkääjä Derek Dorsett.