karlsson-looking

Kesäkuisesta jalkaleikkauksestaan vihdoin pelikuntoon toipunut tähtipuolustaja Erik Karlsson pelaa tiistaina kauden ensimmäisen ottelunsa. Ottawa Senatorsin kausi on sujunut tähänkin saakka hyvin, mutta joukkue on nyt entistä vahvempi saatuaan kapteeninsa takaisin.
Ottawa Senators - Vancouver Canucks
Senators voitti viikonloppuna Flamesin 6-0 ja Oilersin 6-1. Ottawa on ottanut pisteitä jokaisesta viidestä ottelustaan. Tiistaina Senators saa riveihinsä jalkaleikkauksesta toipuneen tähtipuolustajansa Erik Karlssonin, joten jälki voi muuttua vieläkin hurjemmaksi.

  • Olen taas valmis pelaamaan, mutta tilanne myös vähän jännittää. Jätkät ovat pelanneet hyvin, joten minunkin on helpompi hypätä mukaan. Olen valmis henkisesti ja fyysisesti, Karlsson kertoi Senatorsin verkkosivuilla julkaistulla videolla.
    Canucks aloittaa viiden ottelun vieraskiertueensa Ottawasta. Seuraavissa otteluissa vastassa ovat Boston Bruins, Buffalo Sabres, Detroit Red Wings ja Minnesota Wild. Canucksin suomalaishyökkääjä Markus Granlund ei ole vielä avannut pistetiliään.

San Jose Sharks - Montreal Canadiens
Sharksia ja Canadiensia yhdistävät alavireinen alkukausi ja se, että molemmat ovat pystyneet voittamaan tällä kaudella ainoastaan Sabresin. Canadiens voitti avauskierroksella, mutta sen jälkeen joukkue on hävinnyt neljästi. Sharks voitti Sabresin torstaina, mutta kauden muut kolme ottelua ovat päättyneet tappioihin. Canadiens kohtaa vieraskiertueellaan Sharksin lisäksi myös Los Angeles Kingsin ja Anaheim Ducksin.
- Meidän on pelattava hyviä otteluita, että voimme palata vieraskiertueeltamme plusmerkkisen saldon kanssa. Vieraskiertue ei ole huono asia, mutta on tietysti parempi, jos palaamme sieltä voittojen kanssa, Canadiensin päävalmentaja Claude Julien pyöritteli seuran verkkosivuilla.
New York Rangers - Pittsburgh Penguins
Penguinsin puolustaja Olli Määttä on yllättäen ollut koko alkukauden tehokkain suomalaispelaaja. Määttä on iskenyt kuudessa ottelussa pisteet 2+4=6. Penguinsin sisäisessä pistepörssissä jyväskyläläinen on kolmantena Sidney Crosbyn (3+5=8) ja Bryan Rustin (1+7=8) jälkeen.
Penguins on mukana Itäisen konferenssin kärkikahinoissa, mutta Rangers on kerännyt idän joukkueista vähiten pisteitä. Rangersin tehokkaimmat ovat olleet Mika Zibanejad (5+0=5), Kevin Shattenkirk (2+3=5) ja Mats Zuccarello (1+4=5). Penguins pelaa vieraskiertueellaan Rangersia, Florida Panthersia ja Tampa Bay Lightningia vastaan.
- Meidän täytyy pelata yksinkertaista ja vauhdikasta peliä. Tässä sarjassa on vaikea voittaa vieraskaukalossa. Meidän täytyy olla valmiita pelaamaan, Penguinsin puolustaja Justin Schultz sanoi seuran verkkosivuilla.

Winnipeg Jets - Columbus Blue Jackets
Winnipegin laitahyökkääjä Patrik Laine on tehnyt viidessä ottelussa pisteet 2+2=4. Jetsin miehistöstä suurimmat otsikot on kerännyt Nikolaj Ehlers, joka on kerännyt tehot 5+2=7. Laine janoaa tiistaina maaleja Blue Jacketsin kustannuksella. Blue Jacketsin ykkösmaalivahti Sergei Bobrovski on ollut huippuvireessä ja voittanut kaikki neljä otteluaan. Columbuksen Joonas Korpisalo torjui yhden ottelun, mutta siinä tuli tappio.
- Parissa edellisessä ottelussa nousimme voittoon, vaikka olimme tappiolla. Nyt pitäisi pystyä pelaamaan myös hyvät kaksi ensimmäistä erää. Jatkossa emme saa enää yhtä paljon mahdollisuuksia nousta mukaan peliin, Blue Jacketsin hyökkääjä Cam Atkinson tuumi seuran verkkosivuilla.
Philadelphia Flyers - Florida Panthers
Flyersilla on alla murskavoitto Capitalsista. Viiden kotiottelun putken toisessa ottelussa vastassa on Panthers, joka on voittanut kaksi ottelua neljästä. Valtteri Filppula on Flyersin sisäisen maalipörssin kärjessä kolmella osumallaan. Panthersin Aleksander Barkov on saalistanut neljä syöttöpistettä.
Washington Capitals - Toronto Maple Leafs
Capitalsin Aleksandr Ovetshkin on tehnyt tällä kaudella jo yhdeksän maalia, mutta Flyersia vastaan pelatussa ottelussa hän jäi plus-miinustilastossa pakkaselle neljän maalin verran. Tiistaina vastassa on Maple Leafs, joka on tehnyt Itäisen konferenssin joukkueista eniten maaleja. Torontolla on koossa 26 osumaa ja Capitalsilla 23. Maple Leafsin Leo Komarovilla on tilillään 1+2=3 tehopistettä.

New Jersey Devils - Tampa Bay Lightning
Devils ja Lightning taistelevat idän kärkisijoista. New Jersey on voittanut neljä ottelua viidestä, kun Tampan saldo on viisi voittoa kuudesta. Maanantaina Tampa kukisti Nikita Kutsherovin johdolla Detroitin. Kutsherov on summannut kauden aikana pisteet 7+3=10.
Nashville Predators - Colorado Avalanche
Predators aloitti kautensa kahdella tappiolla, mutta kolmesta edellisestä ottelusta on kertynyt viisi pistettä. Pekka Rinne on pelannut Predatorsin maalilla neljä ottelua torjuntaprosentilla 91,3. Juuse Saros on pelannut yhden ottelun, ja hänen torjuntaprosenttinsa on 88,2. Avalanche on voittanut neljä ottelua kuudesta ja aloittanut kautensa vahvasti viime kauteen verrattuna. Coloradon suomalaislaituri Mikko Rantasen pistepotti on tällä hetkellä 1+4=5.
Dallas Stars - Arizona Coyotes
Coyotes on hävinnyt kaikki viisi otteluaan ja napannut vain yhden pisteen. Kolmessa viime ottelussa kojoottien kenttäpäätyyn on tehty yhteensä 15 maalia. Stars on voittanut kaksi ottelua viidestä. Dallasin puolustaja Esa Lindell avasi maalitilinsä edellisessä ottelussa, mutta joukkuetoveri Julius Honka ei ole vielä päässyt pisteiden makuun.
Edmonton Oilers - Carolina Hurricanes
Oilersin hurmos on ollut kadoksissa kauden avausottelun jälkeen. Tuolloin Connor McDavid teki hattutempun, mutta sen jälkeen kapteenin maalihanat ovat pysyneet kiinni. Edmonton on hävinnyt kolme ottelua peräkkäin ja viimeisin tappio tuli lauantaina Senatorsille maalein 1-6. Lisäksi joukkue joutui asettamaan keskushyökkääjä Leon Draisaitlin loukkaantuneiden listalle maanantaina. Oilersin Jussi Jokinen ja Iiro Pakarinen eivät ole vielä päässeet pisteille. Hurricanesin Sebastian Aholla on koossa tehot 0+2=2, mutta Janne Kuokkanen ja Teuvo Teräväinen ovat vielä nollilla. Hurricanesin pistepussiin on kuitenkin kertynyt kolme pistettä.

draisatil 91417

Vegas Golden Knights - Buffalo Sabres
Golden Knights jatkaa kotikaukalossaan. Vastassa on Sabres, joka otti sunnuntaina kauden ensimmäisen voittonsa kuudennessa ottelussaan. Vasta yhden tappio kärsinyt Golden Knights on Läntisen konferenssin kärkikahinoissa.