Ristolainen Lindell

NHL:ssä vietetään ruuhkaista torstaita, kun tulessa on peräti 26 joukkuetta. Luvassa on lukuisia mielenkiintoisia vääntöjä. Muun muassa Vegas Golden Knights pelaa ensimmäistä kertaa Peter DeBoerin alaisuudessa, kun joukkue kohtaa Ottawa Senatorsin. Suomalaisittain seurannassa on etenkin Dallas Starsin huippuvireinen puolustaja Esa Lindell sekä pisteputkessa seilaava Buffalo Sabresin puolustaja Rasmus Ristolainen. Suurta mielenkiintoa herättää myös NHL-debyyttiään metsästävä Columbus Blue Jacketsin maalivahti Veini Vehviläinen.

Jatkuuko Lindellin tykitys?
Kovakuntoinen Dallas pelaa torstaina kotonaan Buffaloa vastaan. Ottelun ennakkosuosikista ei ole epäselvyyttä, sillä Stars on tällä hetkellä koko sarjan parhaimpia joukkueita. Texasilaiset ovat voittaneet kahdeksasta viime ottelustaan peräti seitsemän. Sabres lähtee Dallasiin kahden ottelun voittoputkessa.
Illan yksi mielenkiintoisimpia taistelupareja on Lindell - Ristolainen. Kumpikin heistä on johtanut joukkojaan etenkin puolustuspäässä, mutta kumpikin on pystynyt kunnostautumaan myös hyökkäyspäässä.
Varsinkin Lindell on päässyt huimaan lentoon: monipuolinen puolustaja on takonut viimeisiin 14 otteluun tehot 1+11=12. Tiistaina mies iski joukkueelleen voiton jatkoajalla, kun Stars kaatoi Colorado Avalanchen 3-2. Osuma oli Lindellin ensimmäinen sitten marraskuun.
Lisää aiheesta: Esa Lindell pelaa erinomaista kautta Dallasin takalinjoilla ]
- Maalinteko on aina mukavaa, etenkin jatkoajalla. Sitä ei tapahdu liian usein minulle, joten en laita pahitteeksi onnistumista, Lindell sanoi ottelun jälkeen.
Ristolainen ei ole puolestaan yhtä kovassa vedossa kuin Lindell, mutta hän on kuitenkin kolmen ottelun pisteputkessa, jonka aikana on syntynyt tehot 1+2=3. Ristolaisen meno on ollut vahvaa jo pitkän aikaa, ja hän onkin tehnyt viimeiseen 20 otteluun tehot 4+10=14.
Kaukalossa nähdään myös Sabresin Henri Jokiharju sekä Starsin Miro Heiskanen ja Roope Hintz. Myös Starsin Joel Kiviranta saattaa jatkaa kokoonpanossa, vaikka Corey Perry palaakin joukkueen miehistöön.
DeBoer ensi kertaa Vegasin peräsimessä
Golden Knightsilla on edessään historiallinen ilta, sillä joukkueen peräsimessä debytoi seuran historian toinen päävalmentaja, joka on Peter DeBoer. Tällä kaudella San Jose Sharksista potkut saanut DeBoer johdattaa joukkonsa torstaina Ottawan kimppuun vieraskaukalossa.
Menestyksekkäästi Vegasissa luotsanneen Gerard Gallantin potkut tulivat isona yllätyksenä, mutta on selvää, että Golden Knightsista ei ole tällä kaudella revitty suurinta potentiaalia irti, ja siitä syystä valmentajavaihdos oli jokseenkin selitettävissä.
Lisää aiheesta: [Peter DeBoer ottaa Golden Knightsin komentoonsa]
- Vaihdos oli välttämätön. Pystymme parempaan kuin mihin olemme tällä kaudella yltäneet, painotti seuran GM Kelly McCrimmon.
- Peter DeBoer on todistanut kykynsä. Uskomme yltävämme hänen avullaan päätavoitteeseemme, hän jatkoi.
Vegas on hävinnyt neljä edellistä otteluaan, joissa se on tehnyt yhteensä vain seitsemän maalia ja päästänyt 16 maalia. Ottawa lähtee otteluun peräti kahdeksan ottelun tappioputkessa.
New Yorkissa mielenkiintoinen uusinta
New Yorkissa pelataan mielenkiintoinen paikallisvääntö Rangersin ja Islandersin välillä. Joukkueet kohtaavat toistamiseen tämän viikon aikana. Maanantaina Rangers oli parempi kotikaukalossaan ja vei kuuman ottelun nimiinsä lukemin 6-2.
Rangersin peliä johti Artemi Panarin tehoillaan 2+3=5. Vahvana puolustuspään joukkueena tunnettu Islanders ei voinut mitään venäläistaiturin edessä, ja nyt saarelaisten tärkein tehtävä onkin pitää Panarin pihdeissä.

NYR-NYI: Pisterohmu Panarin johtaa Rangersin voittoon

Luvassa on varmasti taas kuuma vääntö. Maanantain ottelussa haettiin asetelmia useamman poikapainin voimin. Rangers sai ottelussa 50 jäähyminuuttia ja Islanders 38.
Maanantain ottelussa suomalaisista pelasivat Rangersin Kaapo Kakko ja Islandersin Leo Komarov. Kaksikko lienee taas askissa, ja myös Islandersin Otto Koivula saattaa saada näytön paikan.
Vehviläinen saattaa debytoida Blue Jacketsin maalilla
Carolinan ja Columbuksen välinen ottelu on suomalaisittain huippumielenkiintoinen. Hurricanesin leirissä Sebastian Aho, Teuvo Teravainen ja Erik Haula ovat tuttuun tapaan suurissa rooleissa.
Blue Jacketsin riveissä pelannee ainakin puolustaja Markus Nutivaara, mutta myös maalivahti Veini Vehviläinen saattaa saada tilaisuutensa. Vehviläinen sai alkuviikosta uransa ensimmäisen NHL-kutsun, eikä hänen debyyttinsä taalajäillä ole enää kaukana, sillä Blue Jackets haluaisi varmasti antaa huiliaikaa Elvis Merzlikinsille. Latvialainen on torjunut ykkösvahti Joonas Korpisalon loukkaantumisen takia kahdeksan ottelua kahden viikon sisään. Lepoaika kelpaisi varmasti tulokaspelaajalle, joka on esiintynyt loistavalla tasolla. Kahdessa viime ottelussaan Merzlikins on pitänyt nollan.

CBJ-BOS: Merzlikins pelaa toisen nollapelin peräkkäin

Vehviläinen tuli NHL-miehistön matkaan ainakin hyvällä itseluottamuksella, sillä hän on pelannut mainiosti AHL:n Cleveland Monstersissa.
- Hän on ollut melko varma. Hänestä tuntuu paremmalta, paljon itsevarmemmalta. Se on upeaa nähdä, tuumasi Monstersin päävalmentaja Mike Eaves Vehviläisen saatua NHL-kutsun.
Blues Jackets on voittanut viidestä viime ottelustaan neljä. Hurricanes hävisi edellisen ottelunsa Washington Capitalsille, mutta vei sitä ennen kolme ottelua putkeen päästäen vain neljä maalia 180 minuutin aikana.
Kovakuntoisella Penguinsilla iso mahdollisuus
Kierroksen kovin taisto pelataan Bostonissa, missä Bruins isännöi Pittsburgh Penguinsia. Vastakkain ovat Itäisen konferenssin kakkonen ja kolmonen.
Kolmantena olevalla Penguinsilla on iso sauma ottaa harppaus kohti kärkeä, sillä jos se kaataa Bruinsin varsinaisella peliajalla, on sen ero kakkossijaan enää pisteen verran. Kaiken lisäksi Bruins on pelannut kaksi ottelua enemmän kuin pingviinit. Vielä jos konferenssikärki Washington häviää oman ottelunsa, on Penguinsilla eroa paalupaikkaan vain kaksi pistettä.

PIT-MIN: Crosbyn laukaus kimpoaa puolustajan kautta

Penguinsissa tiedetään tilanne, ja se tulee varmasti pelaamaan vahvalla tasolla Bostonissa. Joukkueen hyvä lento on jatkunut jo pitkään, ja se onkin voittanut 10 edellisestä ottelustaan kahdeksan. Menoa ei myöskään haittaa se, että Penguinsin kapteeni Sidney Crosby teki viime ottelussa paluun askiin pitkän sairauslomansa jälkeen. Crosby palasi heti tyylillä iskien tehot 1+3 Minnesota Wildia vastaan käydyssä kamppailussa.
Muuta seurattavaa
Kierroksella pelataan myös ottelut Toronto Maple Leafs - Calgary Flames, Philadelphia Flyers - Montreal Canadiens, Florida Panthers - Los Angeles Kings, Washington Capitals - New Jersey Devils, Nashville Predators - Anaheim Ducks, Minnesota Wild - Tampa Bay Lightning, Colorado Avalanche - San Jose Sharks ja Vancouver Canucks - Arizona Coyotes.