barkov

NHL:ssä pelataan maanantaina seitsemän ottelua, joista New Jersey Devils - Florida Panthers, Boston Bruins - Anaheim Ducks, Ottawa Senators - Minnesota Wild ja New York Islanders - St. Louis Blues käynnistyvät parhaaseen katseluaikaan kello 20 Suomen aikaa.

Panthers kaipaa voittoja ja Barkov pisteitä
Florida Panthersin suomalaiskapteeni Aleksander Barkov paalutti ennen kauden alkua, että joukkue tavoittelee paikkaa pudotuspeleistä. Eväitä pärjäämiseen on ollut jo edellisillä kausilla, mutta esimerkiksi viime kaudella surkea syksy pilasi mahdollisuudet ja aiheutti pitkän takaa-ajomatkan.
Tämä kausi on myös käynnistynyt alle odotusten, kun Panthers on raapinut viidestä ottelusta vain neljä sarjapistettä. Barkovin saldo on 0+3 ja plus-miinuslukema -2. Kaksi edellistä otteluaan Florida on hävinnyt ylitöinä. Maanantaina vastassa on Sami Vatasen New Jersey Devils.
- Taistelimme jälleen kolmannessa erässä itsemme mukaan peliin. Meidän pitää oppia pelaamaan kuten kolmannessa erässä pelasimme. Tuollaista taistelua tarvitaan 60 minuuttia, Barkov tuumi Panthersin verkkosivuilla lauantaina Islandersille voittolaukauskilpailussa kärsityn tappion jälkeen.

Kovavireiset Bruins ja Ducks vastakkain
Itäisen konferenssin kärkipäähän povattu Boston Bruins ja lännessä playff-viivan tuntumaan ennakoitu Anaheim Ducks ovat aloittaneet kautensa hyvin, kun kumpikin on voittanut neljä ottelua viidestä. Bruins nollasi lauantaina Devilsin, kun Tuukka Rask urakoi bostonilaisten maalilla 31 torjuntaa. Ducksilla on alla perjantailta 2-1 voitto Columbus Blue Jacketsista.
Bruins pystyi huippusuoritukseen, vaikka takana oli matka Denveristä Bostoniin ja matkarasituksesta toipumisen lisäksi aikaerosta selviäminen.
- Hyvä alku oli vahvin osa-alueemme. Siitä ei ole takeita pitkän reissun ja pahan lennon jälkeen. Kone laskeutui kuudelta perjantaiaamuna. Olemme kuitenkin tarpeeksi kokeneita tietämään, kuinka homma hoidetaan tällaisessa tilanteessa. Saimme jalkamme liikkeelle ja yritimme saada maalin tai pari. Se mitä tapahtui, oli erittäin hyvä homma, Rask summasi Bruinsin kauden parasta kokemusta seuran verkkosivuilla.
Lisää aiheesta: Kaapo Kakko on aloittanut kauden paremmin kuin Jack Hughes]
Stars kaipaa tehoja muiltakin kuin Hintziltä
Dallas Starsin suomalaishyökkääjä Roope Hintzin mainio kauden aloitus on kätkenyt taakseen sen, että texasilaisten peli on jättänyt paljon toivomisen varaa. Hintz on summannut kuudessa ottelussa pisteet 4+1=5 ja on joukkueensa pistepörssin kärjessä. Starsin raskassarjalaisista Aleksandr Radulov ja Jamie Benn ovat saalistaneet pisteet 1+1 ja Joe Pavelski 0+1.
Stars on saalistanut vain kolme sarjapistettä, eikä maanantaina mitään irtoa helposti. Vastustaja Buffalo Sabres on voittanut neljä ottelua viidestä ja on Atlantic-divisioonan piikkipaikalla.
- Toki olemme huolissamme, mutta emme voi vaikuttaa enää siihen, mitä on tapahtunut. Meidän täytyy kantaa huolta siitä, mitä on tulossa. Meidän kaikkien on nostettava tasoamme ja katsottava peiliin, Starsin päävalmentaja Jim Montgomery paalutti seuran verkkosivuilla.

WSH-DAL: Hintz ohittaa Holtbyn

Avalanche ei suostu häviämään
Colorado Avalanchen hyökkääjä Mikko Rantanen on viimeistellyt kauden neljässä ensimmäisessä ottelussa pisteet 3+3=6 ja johdattanut Nathan MacKinnonin (1+5=6) kanssa joukkueen neljään voittoon. Kahdeksan pistettä kerännyt Avalanche taistelee Central-divisioonan kärkipaikasta Winnipeg Jetsin ja St. Louis Bluesin kanssa. Maanantaina vastassa on kotikaukalossaan pelaava Washington Capitals, joka on kasannut kuudesta ottelusta kahdeksan pistettä.
Avalanchen J.T. Compher on ollut kaksi edellistä peliä sivussa alavartalovamman vuoksi. Lonkkaleikkauksesta toipunut Ian Cole on osallistunut jo täysillä harjoituksiin, ja paluuottelu lähestyy.
Voittaako Blackhawks vihdoin?
Chicago Blackhawksin kausi on käynnistynyt kehnosti, kun se on hävinnyt kaikki kolme otteluaan ja saalistanut vain yhden pisteen. Maanantaina Blackhawks isännöi Edmonton Oilersia, joka on voittanut kaikki viisi otteluaan ja on Pacific-divisioonan kärjessä. Oilersin ykköstykkeinä ovat häärineet Connor McDavid (4+8=12), Leon Draisaitl (4+7=11) ja täksi kaudeksi hankittu James Neal (7+0=7).
Edmontonin suomalaismaalivahti Mikko Koskinen on pelannut kaksi ottelua ja kirjauttanut torjuntaprosentin 91,4. Suomalaishyökkääjä Markus Granlundin pistetili ei ole vielä auennut uudessa seurassa. Blackhawksin suomalaispuolustaja Olli Määttä on napannut yhden syöttöpisteen.
Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
Muuta seurattavaa
Blackhawksin tavoin myöskään Wild ja Devils eivät ole voittaneet vielä yhtään ottelua. Wild on sarjan ainoa joukkue, jolle ei ole kertynyt vielä yhtään pistettä.
Devilsin maalivahti Cory Schneiderille seuraava ottelu on NHL-uran 400. ja Ducksin hyökkääjä Adam Henriquelle 600:s. Sabresin hyökkääjä Jeff Skinnerille seuraava syöttöpiste on 300:s.