metro split

Metropolitan-divisioonasta on tullut NHL:n tasaisin divisioona, sillä kahdeksasta joukkueesta peräti seitsemän taistelee pääsystä pudotuspeleihin. Kyseiset seitsemän joukkuetta mahtuvat tällä hetkellä 13 pisteen sisään.

Divisioonan tiukka taisto näkyi myös NHL:n siirtomarkkinoiden viimeisen vuorokauden aikana, sillä kaikki seitsemän joukkuetta pyrkivät tekemään menestyksen kannalta tärkeitä liikkeitä. Jokaisessa joukkueessa halutaan menestyä jo tällä kaudella.
Tällä hetkellä divisioonan kärjessä on Washington Capitals, jota seuraa kahden pisteen päässä Pittsburgh Penguins. Pingviinit haluavat tosissaan palata huipulle, sillä seuran GM Jim Rutherford hankki pelaajasiirtojen takarajalla peräti kolme uutta hyökkääjää.
Haaviin tarttuivat San Jose Sharksin 40-vuotias legenda Patrick Marleau sekä Buffalon Sabresin Evan Rodrigues ja Conor Sheary, joka tekee paluun Pittsburghiin. Joukkueen vakiokokoonpanosta lähti ainoastaan hyökkääjä Dominik Kahun, joka suuntasi Buffaloon. Penguins oli jo aiemmin hankkinut hyökkääjä Jason Zuckerin Minnesota Wildista.
On sanomattakin selvää, että Penguins lyö tänä keväänä kaiken pöytään.
- Olemme todella tyytyväisiä päivän antiin. Joukkueemme vaikuttaa hyvältä, ja se on vaikuttanut siltä koko kauden. Nyt uskomme joukkueen olevan kuitenkin vahvempi kuin aiemmin, kommentoi Rutherford.

SJS-ANA: Marleaun rannelaukaus puraisee

Etenkin Marleaun naaraaminen oli mielenkiintoinen veto Pittsburghilta, sillä ensimmäistä Stanley Cup -voittoaan metsästävä konkarilaituri ei ole enää huippuvuosiensa tasolla. Hän on pelannut tällä kaudella 58 ottelua tehoin 10+10=20.
- Marleau on edelleen hyvä luistelija. Se on tärkeä asia, kun pelaaja vanhenee. Uskon hänen sopivan joukkueeseemme hyvin, Rutherford painotti.
- Hänen halunsa voittaa Stanley Cup -mestaruus on iso, sillä hänen aikansa alkaa loppua.
Penguinsin päävastustaja Capitals oli myös hereillä viimeisen vuorokauden aikana, sillä joukkue hankki sunnuntaina riveihinsä Ilja Kovaltshukin Montreal Canadiensista. Peli-ilonsa Canadiensissa löytänyt venäläinen tuo lisää vaarallisuutta jo ennestään kovaan washingtonilaishyökkäykseen.
- Ilja on lahjakas hyökkäyspään pelaaja, joka tuo meille lisää syvyyttä ja vaihtoehtoja. Hän on taitava pelaaja, joka pystyy edistämään hyökkäyspeliämme, uskoo Capitalsin GM Brian MacLellan.
Islanders sai Pageaun
Myös Capitalsin ja Penguinsin takana olevat joukkueet ampuivat kovilla panoksilla maanantaina. Metropolitanissa neljäntenä olevan New York Islandersin leirissä voidaan olla todella tyytyväisiä päivän antiin, sillä seuran riveihin siirtyi yksi markkinoiden kuumimmista nimistä, Jean-Gabriel Pageau. Koko NHL-uransa Ottawa Senatorsissa pelannut sentteri on takonut tällä kaudella 60 ottelussa upeat 24 maalia ja 40 tehopistettä.
Islandersin leiriin tarvittiin lisää hyökkäyspään osaamista, ja sitä joukkue sai. Kaiken lisäksi Pageau oli valmis tekemään kuuden vuoden mittaisen sopimuksen saarelaisten kanssa, joten kauppa oli Islandersille täydellinen. Ennen Pageauta Islanders oli hankkinut miehistöönsä puolustaja Andy Greenen New Jersey Devilsistä, joten joukkue lähtee kevätkauteen selvästi vahvempana kuin kukaan uskalsi odottaa.

BUF-OTT: Pageau viimeistelee ylivoimalla

Islandersin edellä Metropolitanissa oleva Philadelphia Flyers ei tehnyt isoja siirtoja viime metreillä, mutta joukkue vahvisti viisaasti alempia hyökkäyskenttiään Nate Thompsonilla ja Derek Grantilla. Molemmat tuovat joukkueeseen kaivattua fyysisyyttä, joten myös Flyers on entistä valmiimpi kevään koitoksiin.
Valmiina on myös Carolina Hurricanes, joka on kahden pisteen päässä Islandersista. Seura lähetti Lucas Wallmarkin ja Erik Haulan Florida Panthersiin, mutta se onnistui tavoitteessaan eli puolustuspään parantamisessa. Carolina sai takalinjoilleen New York Rangersissa pelanneen Brady Skjein ja New Jersey Devilsissä pelanneen Sami Vatasen. Lisäksi hyökkäykseen saapui Floridasta Vincent Trocheck, joten myös Carolinassa ollaan yhtä hymyä.
Edellä mainittujen joukkueiden kanssa taistelee tasaisesti myös Columbus Blue Jackets, joka ei kuitenkaan tehnyt isoja siirtoja viime vuoden tapaan. Joukkue hankki kuitenkin Devin Shoren alaketjuihinsa tuomaan lisää syvyyttä.
Kreider pysyi Rangersissa
Siirtomarkkinoiden halutuin nimi oli New York Rangersin Chris Kreider, mutta manhattanilaiset onnistuivat pitämään kiinni tähtihyökkääjästään. Kreider allekirjoitti loppumetreillä seitsenvuotisen jatkosopimuksen, ja näin ollen Rangersin ei tarvinnut kaupata häntä muualle.
- Molemmat osapuolet tekivät paljon töitä (jatkosopimuksen eteen). Olemme keskustelleet paljon viime päivien aikana, ja molemmat osapuolet ovat nyt tyytyväisiä lopputulokseen, sanoi Rangersin toimitusjohtaja John Davidson.

CHI-NYR: Kreider ajaa maalille ja viimeistelee

Rangers ei saanut uusia pelaajia siirtotakarajalla, mutta Kreiderin jatkopahvi oli tärkein asia niin tämän kauden kuin tulevaisuudenkin kannalta. Puolustaja Skjein menetys tuntuu, mutta vastineena tullut ykköskierroksen varausvuoro helpottaa oloa.
Rangersin kohdalla jännitettiin myös maalivahtitilannetta, sillä kulttiveskari Henrik Lundqvistin tiedettiin olevan siirtouhan alla. Igor Shestjorkinin loukkaantuminen sunnuntai-iltana tapahtuneessa autokolarissa oli kuitenkin viimeinen varmistus sille, että ruotsalaiskonkari jää New Yorkiin.
Eikä se ole huono vaihtoehto pelaajan kannalta, sillä Rangers on löytänyt aivan uuden vaihteen panosten kasvettua. Joukkue on voittanut kymmenestä viime ottelustaan kahdeksan, ja sen ero pudotuspeliviivaan on enää neljä pistettä. Ensimmäistä Stanley Cup -mestaruuttaan jahtaava Lundqvist pystyy siis haaveilemaan menestyksestä Rangersissakin.