MarleauThornton_Markov_Shattenkirk

Vapaiden agenttien kalastelu alkaa lauantaina iltaseitsemältä Suomen aikaa. Kokosimme yhteen kymmenen kiinnostavinta asiaa ennen kuin pelaajat ja dollarit alkavat liikkua.

1. Alkaako San Josessa uusi aikakausi?
San Jose Sharksissa 12 kautta yhdessä pelanneet hyökkääjät Joe Thornton ja Patrick Marleau saattavat vaihtaa maisemaa ennen ensi kautta. Heistä molemmista voi tulla lauantaina rajoittamattomia vapaita agentteja, ja molemmat haluaisivat huhujen mukaan vähintään kolmen vuoden sopimuksen. Sunnuntaina 38 vuotta täyttävä Thornton haluaa jatkaa San Josessa, jos Marleaukin haluaa tehdä niin. Marleau täyttää 38 syyskuussa.
Sharksin GM Doug Wilson ei ole kertonut, aikooko seura tarjota jatkosopimusta kummallekaan konkareista.
- Kunnioitamme heitä todella paljon, sillä he ovat seuramme kulmakiviä. Palkkakattoaikana joutuu kuitenkin joskus hankalien valintojen eteen, Wilson totesi viime lauantaina.
On mahdollista, että sekä Thornton että Marleau jatkavat San Josessa, mutta he voivat myös siirtyä yhdessä johonkin toiseen seuraan. Kerrotaan, että molempiin ovat ottaneet yhteyttä ainakin Los Angeles Kings, Nashville Predators, New York Rangers ja Toronto Maple Leafs.

SJS_630

2. Andrei Markov ja Montreal Canadiens
Puolustaja Andrei Markov, 38, haluaisi jäädä Montrealiin, ja kaikki merkit viittaavat siihen, että Canadiens aikoo pitää hänet. Kyse on enää palkasta ja sopimuksen pituudesta. Koko 16-vuotisen NHL-uransa Montrealissa pelannut Markov haluaisi ilmeisesti kaksivuotisen 12 miljoonan dollarin sopimuksen.
Canadiensin kannalta olisi ihanteellista kiinnittää Markov yhden vuoden sopimuksella, mutta seuran ainoa vaihtoehto saattaa olla suostuminen puolustajan pyyntöön. Montrealin alakerran heikko kohta on vasemmassa laidassa, ja nimenomaan vasemman puolustajan tontilla luutiva Markov tietää sen. Markov todennäköisesti saisi parivuotisen pahvin jostakin toisesta seurasta.

m

3. Radulov jättänee Montrealin
Canadiens todennäköisesti päästää venäläishyökkääjä Aleksandr Radulovin vapaille vesille. TSN:n mukaan Radulov haluaisi pitkän sopimuksen, joka takaisi hänelle seitsemän miljoonan dollarin vuositulot. Sitä ei Canadiensin kukkaro kestä, jos Markoville tai jollekin toiselle kalliille puolustajalle on sorvattava jatkosopimus. Lisäksi Montrealin on joko tehtävä jatko rajoitetuksi vapaaksi agentiksi jäävälle hyökkääjä Alex Galchenyukille tai treidattava hänet.
Markov ja Galchenyuk voivat haukata joka 12 miljoonaa dollaria siitä 22 miljoonan dollarin pelivarasta, joka Canadiensilla on tällä hetkellä palkkakattonsa alla CapFriendly.comin mukaan. Periaatteessa seuralla olisi siis varaa pestata Radulov, mutta syvyyspelaajiin rahat eivät enää sen jälkeen riittäisi.
Montrealin on myös hierottava ykkösmaalivahti Carey Pricelle hintava jatkosopimus, joka voidaan solmia virallisesti lauantaista lähtien.
4. Kevin Shattenkirk vaihtaa maisemaa
Puolustaja Kevin Shattenkirkin odotetaan saavan jostain seitsenvuotisen 42 - 49 miljoonan dollarin sopimuksen. Hänestä ovat kiinnostuneet ainakin New Jersey Devils, Tampa Bay Lightning, Rangers, Maple Leafs ja Boston Bruins.
Devilsillä olisi tilaa palkkakattonsa alla, ja New Jerseyssä tarvitaan kipeästi apua puolustuksen oikealle laidalle sekä ylivoimaan. Shattenkirk on myös kotoisin New Rochellesta, jonne on Prudential Centeristä vain viitisenkymmentä kilometriä. Shattenkirkistä tulisi oitis Devilsin ykköspuolustaja.

Myös Lightningilla olisi varaa palkata Shattenkirk. Tampassakin tarvitaan apua alakertaan, kun Vegas Golden Knights vei laajennusdraftissa Lightningista puolustaja Jason Garrisonin. Tampassa Shattenkirkillä olisi paremmat mahdollisuudet saavuttaa menestystä nopeammin kuin New Jerseyssä.
5. Jättimäisiä jatkosopimuksia tulossa
Sportsnetin mukaan Edmonton Oilersin kapteeni Connor McDavidin kahdeksanvuotinen ja 13,25 miljoonan dollarin vuositulot takaava jatkosopimus on enää allekirjoitusta vailla. Kolmevuotisen tulokassopimuksensa viimeistä kautta aloittava McDavid ei voi solmia jatkosopimusta ennen lauantaita.
Samat kuviot ovat edessä Pricella sekä New York Islandersin kapteeni John Tavaresilla. Heilläkin on entistä sopimusta vielä vuosi jäljellä, joten he voivat allekirjoittaa jatkon aikaisintaan lauantaina.
Pricen ja Tavaresin jatkosopimukset ovat Canadiensin ja Islandersin prioriteettilistan kärjessä. Oilers taas haluaa hoitaa McDavidin sopimusasian pois alta, jotta seura voi keskittyä hieromaan uutta sopimusta rajoitetuksi vapaaksi agentiksi jäävän keskushyökkääjä Leon Draisaitlin kanssa.
6. Rangers tarvitsee keskushyökkääjiä
Rangers treidasi Derek Stepanin Arizona Coyotesiin ja menetti Oscar Lindbergin laajennusdraftissa Golden Knightsiin. New Yorkissa on siis kahden sentterin mentävä aukko.
Stepanin korvaajan Rangers etsinee markkinoilta. Potentiaalisia vaihtoehtoja ovat Sharksin Joe Thornton, Pittsburgh Penguinsin Nick Bonino, Minnesota Wildin Martin Hanzal ja Columbus Blue Jacketsin Sam Gagner.
Lindbergin tilalle Rangers nostanee sentterin omasta porukastaan, ellei seura sitten halua hankkia Brian Boylea, joka kiekkoili viime kauden lopun Torontossa.
7. Maalivahteja runsaasti tarjolla
Philadelphia Flyers tarvitsee ykkösmaalivahdin tai ainakin jonkun torjujan Anthony Stolarzin tai Michal Neuvirthin pariksi. Myös Vancouver Canucks on vailla ykkösveskaria, jollei Jacob Markströmistä uskota olevan vastuunkantajaksi. Buffalo Sabresilla ei ole tällä hetkellä sopimusta NHL-maalivahdin kanssa, joskin Robin Lehner on jäämässä rajoitetuksi vapaaksi agentiksi.
Varamaalivahteja etsiskelevät Anaheim Ducks, Maple Leafs, Rangers, Penguins ja Colorado Avalanche.

Brian-Elliott 6-28

Markkinoille vapautunee runsaasti maalivahteja, kuten Ryan Miller, Brian Elliott, Jonathan Bernier, Steve Mason, Anders Nilsson, Ondrej Pavelec ja Darcy Kuemper.
8. Mitä tekee Vegas?
Golden Knights pyrkii vapauttamaan paikkoja kokoonpanoonsa ja tekemään tilaa palkkakattonsa alle. Vegasilla on tällä hetkellä 10 puolustajaa, joilla on voimassa oleva NHL-sopimus. Lisäksi Griffin Reinhartista ja Nate Schmidtistä on tulossa rajoitettuja vapaita agentteja.
Golden Knights on siirtosirkuksessa täysillä mukana, ja siitä voi olla apua niille seuroille, jotka eivät löydä tarvitsemaansa pelaajaa vapaiden agenttien markkinoilta. Kaikilla Vegasin 10 puolustajalla on sopimus vain ensi kaudesta, joten se lisää seurojen kiinnostusta - pitkän sitoutumisen riskiä ei siis ole.
9. Haluaako kukaan Jaromir Jagrin?
NHL:n kaikkien aikojen toiseksi paras pistemies Jaromir Jagr herätti torstaina hilpeyttä Twitterissä kertomalla, ettei kukaan GM ole vielä soitellut hänelle.
Vieläkö Jagr saa NHL-sopimuksen? Nyt 45-vuotias tshekkilegenda on uhonnut pelaavansa viisikymppiseksi. Ja uholle löytyy myös katetta. Jagr pelasi viime kaudella runkosarjassa kaikki 82 ottelua ja teki niissä kaikkiaan 16+30=46 pistettä. Vaikka saldossa oli 20 pisteen pudotus kauteen 2015-16 verrattuna, Jagr oli silti Panthersin pörssinelonen sekä maaleissa, syötöissä että tehopisteissä.

Jaromir-Jagr

Jos Jagrille ei enää lohkea paikkaa NHL:stä, hän jatkanee uraansa kotimaassaan. Mutta eiköhän legendan puhelin pirahda jossain vaiheessa.
10. Entäpä Jarome Iginla ja Shane Doan?
Konkarilaiturit Jarome Iginla ja Shane Doan eivät ehkä ole vielä valmiita laittamaan hokkareitaan naulaan, mutta on vielä epäselvää, löytyykö heille ottajia.
Iginla pelasi viime kaudella Avalanchessa ja Kingsissä yhteensä 80 ottelua ja teki niissä 14 maalia, mikä oli hänen kehnoin täyden kauden maalisaldonsa sitten toisen NHL-kautensa 1997-98, jonka hän pelasi Calgary Flamesissa.
Paluu Flamesiin olisi unelmien täyttymys, mutta sopiiko Iginla Calgaryyn roolipelaajaksi? Iginla täyttää lauantaina 40 vuotta. Haluaako Flames 40-vuotiaan veteraanin nuoreen joukkueeseen?
Doan ei enää jatka Arizona Coyotesissa, jossa hän pelasi 21 kautta ja 1 540 ottelua sekä iski 402 maalia. Doan on juurtunut perheineen vahvasti Arizonaan, joten on epävarmaa, jatkaako hän uraansa muualla. Doan täyttää 41 vuotta 10. lokakuuta.
Jos Jagr, Iginla ja Doan jatkavat NHL:ssä, he tehnevät sen yksivuotisilla sopimuksilla. Iginla ja Doan eivät ole koskaan voittaneet Stanley Cupia, ja Jagrinkin viimeisin sormus on vuodelta 1992.