NHL-China

WASHINGTON -- NHL:n apulaiskomissaari Bill Daly kertoi tiistaina, että NHL toivoo yhä pelaavansa harjoitusotteluita Kiinassa ensi syksynä, mutta liiga seuraa tarkasti sieltä alkunsa saaneen koronaviruksen leviämistä.

NHL pelasi harjoitusotteluita Kiinassa 2017 ja 2018, mutta ei lähettänyt joukkueita sinne 2019, koska hallivarausten kanssa oli ongelmia. Suunnitelmia paluusta Kiinaan harjoituskaudella 2020 ei ole vielä julkistettu. Dalyn mukaan niihin saattaa vaikuttaa koronaviruksen puhkeaminen, mikä käynnistyi Kiinasta joulukuussa, ja josta on nopeasti tullut maailmanlaajuinen ongelma.
- Tarkkailemme asiaa. Sitä on vaikea olla tarkkailematta. Se näyttää olevan tulossa lähemmäksi meitä päivä päivältä. Se ilman muuta vaikuttaa suunnitelmiimme Kiinassa tulevaisuudessa ja lähitulevaisuudessa, tiistaina Washington Capitalsin ja Winnipeg Jetsin välistä ottelua seuraamassa ollut Daly sanoi.
USA:n viranomaisten mukaan koronavirus on levinnyt läpi Kiinan sekä 31 muuhun valtioon ja alueelle, mukaan lukien Yhdysvallat. Helmikuun 23. päivään mennessä Manner-Kiinassa on ilmoitettu 76 936 tapausta ja Manner-Kiinan ulkopuolella 1 875 tapausta.
Kansainvälisen olympiakomitean edustaja Dick Pound kertoi uutistoimisto AP:lle tiistaina, että Tokion olympiakisat 2020 saattavat olla vaarassa peruuntua, jos viruksen leviämistä ei ole saatu riittävään hallintaan seuraavan 2-3 kuukauden aikana.
NHL odottaa ennen kuin tekee mitään päätöksiä paluusta Kiinaan ennen ensi kauden alkua.
- Emme tietenkään ole vielä julkistaneet yhtään ottelua Kiinaan ensi kaudeksi. Oli ilman muuta olemassa toivoa siitä, että pystyisimme pelaamaan siellä harjoitusotteluita ensi kaudella. Sanoisin, että sitä toivoa on varmaan yhä olemassa, mutta ajan kuluessa tästä tulee paljon ongelmallisempaa, Daly sanoi.
Apulaiskomissaari Daly puhui tiistaina myös Capitalsin mahdollisista runkosarjan otteluista Venäjällä. Capitalsilla on viisi venäläispelaajaa riveissään, kapteeni Alex Ovechkin, Evgeny Kuznetsov, Dimitri Orlov, Ilya Samsonov ja Ilya Kovalchuk. Seura oli esittänyt kiinnostuksensa pelata otteluita Venäjällä, mutta sitä ei saatu onnistumaan ensi kaudeksi.

WSH-WPG: Ovetshkin lyö kiekon ilmasta maaliin

 • Monien eri syiden takia ne suunnitelmat eivät toteutuneet. Yritämme uudestaan selvittää, olisiko sen toteuttamiseksi parempaa suunnitelmaa. Tiedän, että Capsillä on halua siihen. Ja jos se ei onnistu Venäjällä, niin tiedän, että heillä on haluja pelata ulkomailla, joten yritämme ilman muuta toteuttaa ne halut, Daly sanoi.
  - Caps on korkean profiilin joukkue liigassamme, ja sillä on hyvää kansainvälistä väriä. On vain järkevää viedä heidät ulkomaille.
  Vaikka apulaiskomissaari Daly kuvaili aikaisemmin tässä kuussa toteutunutta tapaamista Kansainvälisen olympiakomitean kanssa positiiviseksi, niin hän sanoi NHL-seurojen omistajien yhä vastustavan osallistumista Pekingin 2022 olympiakisoihin. NHL ei ollut mukana Pyeongchangissa 2018.
  - Tämä oli ensimmäinen kerta vähään aikaan, kun Kansainvälinen olympiakomitea tunnusti kasvotusten joitakin huoliamme kulujen korvaamisesta ja oli osittain samaa mieltä kaupallisesta yhteistyöstä. Joten se oli todella positiivinen tapaaminen. Omistajamme ovat kuitenkin tehneet päätöksen, että olympiakisoihin osallistumista ei yleisesti kannateta, apulaiskomissaari sanoi.
  - Mutta ymmärrämme myös, että se on pelaajillemme tärkeää, joten se on osa monimutkaista asiakokonaisuutta, joka meidän täytyy käsitellä.
  *** ***Seuraa meitä [Facebookissa ja Twitterissä, niin pysyt ajan tasalla NHL:n tapahtumista! ]
  Daly sanoi, että hän uskoo Carolina Hurricanesin vastustajan vuoden 2021 Stadium Series -ulkoilmaotteluun olevan selvillä seuraavan 30 päivän aikana. Ottelu pelataan Carter-Finley Stadiumilla Raleigh´ssa, Pohjois-Carolinassa. Hän ei kommentoinut tietoja, joiden mukaan vastustaja olisi Capitals.
  Apulaiskomissaari kertoi myös, että NHL:n pelaajayhdistyksen jättämä valitus Jetsin puolustaja Dustin Byfuglienin puolesta on yhä ratkaisematta. Jets hyllytti lokakuussa nilkkaleikkauksessa käyneen Byfuglienin ilman palkkaa sen jälkeen, kun hän ei ilmoittautunut harjoitusleirille. Byfuglien ei ole pelannut tällä kaudella.
  - Käymme yhä läpi eri kuvioita pelaajayhdistyksen ja seuran kanssa sekä seuran ja pelaajan välillä. Nämä valitukset ovat työehtosopimuksen mukaan liigan ja pelaajayhdistyksen välisiä. Mutta tässä tapauksessa kyse on enemmänkin yhden pelaajan sopimuksesta, joten kaikki neljä osapuolta ovat mukana. Yritämme löytää järkevän ratkaisun, Daly sanoi.