Brodeur_55

KIEKKOHISTORIASSA TÄNÄÄN: 6.5.
2012: Martin Brodeur juhli 40-vuotissyntymäpäiväänsä tekemällä sitä, minkä osaa parhaiten eli voittamalla.

Brodeur torjui 20 kertaa ja auttoi New Jersey Devilsin 4-2 voittoon Philadelphia Flyersista Prudential Centerissä pelatussa Itäisen konferenssin neljännessä välieräottelussa. Brodeurista tuli NHL-historian vanhin maalivahti, joka on aloittanut maalilla playoff-ottelussa syntymäpäivänään.
Scott Hartnell ja Claude Giroux iskivät maalit Brodeurin taakse ottelun ensimmäisten 13 minuutin ja 40 sekunnin sisään, mutta sitten konkariveskari laittoi luukut kiinni. Devils nousi voittoon tekemällä neljä peräkkäistä maalia. Dainius Zubrus osui toisen erän loppupuolella ja vei Devilsin 3-2 johtoon. Zubrus teki toisen maalinsa tyhjiin ottelun viimeisellä minuutilla. Brodeur sai tuohon osumaan syöttöpisteen.
Brodeur ohitti tilastossa Tony Espositon, joka nollasi St. Louis Bluesin 39-vuotissyntymäpäivänään 23. huhtikuuta 1982 lukemin 2-0. Brodeurista tuli myös NHL-historian ensimmäinen maalivahti, joka on pelannut pudotuspelejä alle 20-vuotiaana sekä 40-vuotiaana.
MUITA MERKKIPAALUJA
1976: Reggie Leach sivusi yhden playoff-ottelun maaliennätystä iskemällä viisi maalia, kun Flyers voitti Boston Bruinsin Spectrumissa 6-3 ja vei välieräsarjan nimiinsä viidessä ottelussa. Leach teki ensin yhden maalin avauserässä, sitten kolme peräkkäistä maalia toisessa erässä ja vielä yhden kolmannessa. Leach sivusi maaliennätystä, jonka Montreal Canadiensin Maurice Richard teki vuonna 1944. Toronto Maple Leafsin Darryl Sittler sivusi myös Richardin ennätystä kaksi viikkoa ennen Leachia. Leach venytti ennätyssuorituksellaan maaliputkeaan jo yhdeksään otteluun, mikä oli myös NHL:n ennätys. Leachin ketjukaveri Bobby Clarke teki Flyersin seuraennätyksen rohmuamalla neljä syöttöpistettä yhdessä playoff-ottelussa.
1982: Vancouver Canucks eteni Stanley Cup -finaaleihin ensimmäistä kertaa seuran historiassa, kun se voitti Chicago Blackhawksin Chicago Stadiumissa pelatussa Campbell-konferenssin viidennessä finaalissa 6-2. Canucksin kuusi maalia oli seuran yhden playoff-ottelun ennätys. Puolustaja Lars Lindgren syötti Vancouverin osumista kolme. Richard Brodeur torjui Canucksin maalilla 36 kertaa. Vancouverin pelaajista osuivat päätöserässä Darcy Rota, Stan Smyl ja Ivan Boldirev.
1994: Ulf Dahlen teki NHL-uransa ensimmäisen ja San Jose Sharksin seurahistorian ensimmäisen playoff-hattutempun, kun Sharks kaatoi San Jose Arenassa (nykyinen SAP Center) pelatussa Läntisen konferenssin kolmannessa välieräottelussa Toronto Maple Leafsin 5-2. Dahlen teki maaleistaan kaksi toisessa erässä ja viimeisteli hattutemppunsa kolmannen erän loppupuolella.
1995: Joe Sakic iski ottelun kolmannen maalinsa Mike Richterin taakse päätöserässä ajassa 19.22 ja johdatti Quebec Nordiquesin 5-4 voittoon New York Rangersista Coliseessa pelatussa Itäisen konferenssin ensimmäisessä puolivälieräottelussa. Sakic aloitti 2-4 tappioasemassa olleen Quebecin kirin laukomalla illan toisen osumansa kolmannessa erässä ajassa 9.44.
2010: Detroit Red Wingsin Johan Franzen teki NHL:n pudotuspelihistorian toiseksi nopeimmat kolme maalia ottelun alusta laskettuna, kun Red Wings voitti San Jose Sharksin Joe Louis Arenassa pelatussa Läntisen konferenssin välieräsarjan neljännessä kohtaamisessa 7-1. Franzen oli jo iskenyt kolmen peräkkäisen maalin hattutempun, kun ottelua oli ehditty pelata vain 11.16. Vain Pittsburgh Penguinsin Mario Lemieux on tehnyt pudotuspeleissä nopeamman hattutempun (6.55/25.4.1989). Franzen saalisti ottelussa myös kaksi syöttöpistettä ja kruunasi iltansa vielä ylivoimamaalilla päätöserässä. Ruotsalaisen illan muhkea saalis oli siis 4+2=6 pistettä.