Belfour

KIEKKOHISTORIASSA TÄNÄÄN: 2.7.
1997: Divisioonansa edelliskaudella voittanut Dallas Stars nappasi vapaiden agenttien markkinoilta riveihinsä maalivahti Ed Belfourin. Konkariveskari pelasi heti hienon kauden, sillä hänen voitto-tappiotilastonsa oli 37-12-10 ja päästettyjen maalien ottelukohtainen keskiarvonsa 1,88. Belfour auttoi Starsin runkosarjan voittoon ja Läntisen konferenssin finaaleihin. Toinen kausi Dallasissa sujui vieläkin paremmin, sillä Stars oli jälleen runkosarjan ykkönen ja voitti seuran ensimmäisen Stanley Cupin.

2002: Kun Dallasin sopimuksen allekirjoittamisesta oli kulunut tasan viisi vuotta, Belfour jäi jälleen vapaaksi agentiksi ja päätyi Toronto Maple Leafsiin. Hän pelasi Torontossa kolme kautta ja saavutti vaahteranlehtipaidassa NHL-uransa 400. voiton. Myöhemmin Belfour nousi 448. voitollaan kaikkien aikojen voittotilaston kakkoseksi Patrick Royn kantaan. Belfour sivusi NHL:n playoff-ennätystä vuonna 2004 torjuessaan kolme nollapeliä yhdessä playoff-sarjassa. Belfourin saldoksi Torontossa 93-61-15.
MUITA MERKKIPAALUJA
1979: Joe Thornton syntyi Londonissa, Kanadan Ontarion provinssissa. Boston Bruins varasi Thorntonin vuoden 1997 NHL Draftin ensimmäisenä pelaajana, mutta hän syttyi täyteen loistoonsa vasta siirryttyään San Jose Sharksiin 30. marraskuuta 2005. Thornton voitti NHL:n pistepörssin kaudella 2005-06 pistein 29+96=125, jolloin hänestä tuli NHL-historian ensimmäinen pelaaja, joka on ottanut pistekuninkuuden pelattuaan kyseisellä kaudella kahdessa eri joukkueessa. Thornton jakaa 384+1 007=1 391 runkosarjapisteellään NHL:n kaikkien aikojen pistepörssissä 22. sijan Brett Hullin kanssa. Aktiivipelaajista hän on toisena Jaromir Jagrin (1 914) jälkeen. Thornton johdatti Sharksin Stanley Cup -finaaleihin ensimmäistä kertaa seuran 25-vuotisessa historiassa vuonna 2016. Pittsburgh Penguins vei kuitenkin mestaruuden kuudessa ottelussa.
2011:New York Rangers solmi yhdeksänvuotisen sopimuksen keskushyökkääjä Brad Richardsin kanssa. Richards palkittiin pudotuspelien arvokkaimpana pelaajana Conn Smythe Trophylla, kun Tampa Bay Lightning voitti Stanley Cupin 2004. Hän pelasi Rangersissa kolme kautta ja teki tuona aikana 56 maalia sekä 151 tehopistettä.