Kessel_2

Arizona Coyotes hankki lauantaina Pittsburgh Penguinsista hyökkääjä Phil Kesselin, puolustaja Dane Birksin ja neljännen kierroksen varausvuoron vuoden 2021 NHL Draftiin ja antoi kaupassa vastineeksi hyökkääjä Alex Galchenyukin sekä puolustaja Pierre-Olivier Josephin.

Kessel, 31, pelasi Penguinsissa neljä kautta, joiden aikana hän ei jättänyt väliin yhtään ottelua. Kaksi viimeistä sesonkia yhdysvaltalainen pelasi yli piste per peli -tahtia. Aika Pittsburghissa toi Kesselille myös Stanley Cup -voitot 2016 ja 2017.
******Lisää aiheesta: [Tähtihyökkääjä Phil Kessel myytiin Pittsburghista Arizonaan]
- Meistä tuntui, että tarvitsimme hyökkäykseemme johtavan pelaajan, joka pystyy tuottamaan paljon hyökkäyspään tehoja. Etsimme veteraania, joka on tunnettu hyökkäyspään taidoistaan. Meillä on paljon potentiaalisia pelaajia, mutta tarvitsimme kaverin, joka pystyy takomaan 20-30 maalia. Phil on yksi sarjan parhaista hyökkäyspään täsmäaseista, kehui Coyotesin GM John Chayka.
Pitkän uran NHL:ssä pelannut Kessel on alun perin Boston Bruinsin ensimmäisen kierroksen varaus (5. varausvuoro) vuodelta 2006. Ennen Pittsburghia hyökkääjä pelasi Toronto Maple Leafsissa ja Bruinsissa. Kessel on kerännyt NHL-urallaan runkosarjassa 996 otteluun tehot 357+466=823 ja pudotuspeleissä 87 otteluun 33+44=77.
Kessel tienaa kaudessa kahdeksan miljoonaa dollaria. Hyökkääjän sopimus loppuu kauden 2021-22 jälkeen.

VGK-PIT: Kessel osuu Määtän tarjoilusta

Birks on Penguinsin kuudennen kierroksen varaus (164. varausvuoro) vuodelta 2013. Puolustaja on pelannut AHL:ssä kaksi ottelua, mutta viime kausi meni pääpainoisesti ECHL:ssä Wheeling Nailersin riveissä.
Galchenyuk, 25, muistetaan hyvin vuoden 2012 varaustilaisuudesta, kun Montreal Canadiens varasi hyökkääjän ensimmäisellä kierroksella numerolla kolme. Hyökkäyspään erikoismies pelasi kiekkohullussa Canadiensissa kuusi kautta, mutta ei noussut missään vaiheessa potentiaalinsa tasolle.
Canadiens teki viime kesänä vaihtokaupan, jossa Galchenyuk siirtyi Coyotesiin vaihdossa hyökkääjä Max Domiin. Kojooteissa yhdysvaltalainen pelasi viime kaudella 72 ottelua, joissa hän iski tehot 19+22=41.
Lupaava hyökkääjä on kerännyt NHL-urallaan runkosarjassa 490 otteluun tehot 127+169=296 ja pudotuspeleissä 28 otteluun 4+9=13. Galchenyuk tienaa nykyisen sopimuksensa mukaan 4,9 miljoonaa dollaria kaudessa. Hänen sopimuksensa päättyy ensi kauteen, jonka jälkeen hänestä voi tulla rajoittamaton vapaa agentti.
- Alex loukkaantui viime kaudella ja tuskaili hyökkäystehojensa kanssa, mutta niin teki moni muukin meidän joukkueestamme. Hän on hieno ihminen ja hyvä pelaaja. Tässä oli kyse enemmän joukkueesta. Pidän Alexista paljon ja uskon, että hän onnistuu hyvin Pittsburghissa. Tämä on osa bisnestä, jossa täytyy antaa, jos haluaa saada, totesi Chayka.

ARI-VGK: Galchenyuk onnistuu Ekman-Larssonin syötöstä

Penguins sai myös kaupassa puolustajalupaus Josephin, 19, joka on Coyotesin ensimmäisen kierroksen varaus (23. varausvuoro) vuodelta 2017. Lahjakas puolustaja on pelannut neljä edellistä kautta QMJHL:ssä ja takonut siellä 235 runkosarjaotteluun tehot 29+111=140 ja pudotuspeleissä 59 otteluun 5+25=30.
Isossa kuvassa tämä peliliike oli Penguinsin toimistolta odotettu, sillä Kesselin liikkumisesta on ollut puhetta jo monen kuukauden ajan. Kokeneelle hyökkääjälle olisi ollut varmasti muitakin ottajia, mutta Coyotes veti neuvotteluissa pisimmän korren.
- Neuvottelut ovat kestäneet jo kuukausien ajan. Jim (Penguinsin GM Rutherford) on loistava neuvottelija, joten jatkoimme asian pohtimista ja päädyimme tällaiseen ratkaisuun, kehui Chayka.
Rutherford sanoi, että Kessel oli pyytänyt siirtoa. Kessel ei tätä allekirjoittanut, mutta selvää on se, että taustalla on ollut käynnissä jonkinlaista polemiikkia.
- En ole ihan varma, että se meni juurikin noin. Mutta jos Jim haluaa kertoa noin, niin olkoon, totesi Kessel.
Kesselin kannalta mieleinen asia on varmasti se, että Coyotesin päävalmentaja on Rick Tocchet, joka toimi Penguinsin apuvalmentajana kausilla 2014-17. Kesselin ja Tocchetin välit olivat Pittsburghin vuosina todella hyvät, jonka ansiosta Penguins sai mielialapelaajanakin tunnetusta hyökkääjästä parhaat tehot irti.

 • Minun ja Rickin suhde on hyvä. Olen innoissani siitä, että hän on taas minun valmentajani. Me olemme ystäviä, hän on loistava valmentaja ja persoona, kehui Kessel.
  Kesselin aika Pittsburghissa oli todellakin menestyksekäs. Kokeneen hyökkääjän tehokkuus ei selitä siirtoa, mutta koska kauppa haluttiin tehdä, Galchenyuk on kelvollinen vastine. Joseph on myös hyvä palanen Penguinsin ohueen puolustajakalustoon tulevaisuudessa.
  - Minulla on paljon hyviä muistoja Pittsburghista. Kaksi kannua, hienot fanit ja upea kaupunki. Muistan ne ikuisesti, mutta nyt on aika mennä eteenpäin, sanoi Kessel.
  Galchenyuk on tietyllä tapaa samantyylinen pelaaja kuin Kessel. Erittäin lahjakas hyökkäyspäässä, mutta ajoittain laiska ja haluton puolustustehtäviin. Hyökkääjä pelasi Coyotesissa sentterinä ja laidassa, mutta Pittsburghissa tontti löytyy luultavasti Jevgeni Malkinin tai Sidney Crosbyn laidasta, sillä Crosby, Malkin ja Nick Bjugstad muodostavat mitä luultavimmin Penguinsin sentterikolmikon.
  Penguins otti kaupassa ison riskin, mutta toki se voi myös osoittautua erinomaiseksi peliliikkeeksi. Rutherford ja kumppanit tiedostavat, että joukkueen menestysikkuna alkaa hiljalleen sulkeutua, joten nyt on laitettava kaikki peliin.
  Galchenyukin sopimus loppuu ensi kauden jälkeen. Jos hän lunastaa kaiken potentiaalinsa supertähtikaksikon rinnalla, hän saattaa pelata itselleen niin rahakkaan sopimuksen ensi kesän UFA-markkinoilta, että Penguins ei pysty tähän palkkakaton puitteissa vastaamaan.
  Toisaalta Galchenyuk täydentää pingviinien laadukasta hyökkäystä erinomaisesti. Hyökkäyskalusto huutaa ehkä yhtä alempien ketjujen pelaajaa, mutta se alkaa olla jo nyt Stanley Cup -kunnossa, kun Galchenyuk ja aiemmin vaihtokaupassa Chicago Blackhawksista saapunut Dominik Kahun istutetaan kokoonpanoon.
  Kojootit saivat Kesselistä takuuvarman ykkösketjun pistelingon, joka pystyy varmasti kantamaan seuran superstaran paineet Toronton ja Pittsburghin mankelin jälkeen. Hän tuo tietyllä tapaa hyvin hengitystilaa joukkueen nuorelle rungolle, joka on vasta kehittymässä potentiaalinsa tasolle.
  Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
  On tietysti mielenkiintoista nähdä, miten hieman mielialapelaajana tunnettu Kessel suhtautuu ykköshepan rooliin heittopussina tunnetussa kojoottilaumassa, mutta läheinen suhde Tocchetiin auttaa varmasti tässä asiassa.
  Kojootit ovat nousemassa hiljalleen kolkuttelemaan pudotuspelien portteja. Kesselin hankkiminen on myös osoitus siitä, että seuran johtoporras uskoo siihen.
  Jos Galchenyuk takoo Crosbyn ja Malkinin rinnalla hurjat tehopisteet ja auttaa Penguinsin Stanley Cup -voittoon, kauppa on myös pingviinien osalta onnistunut, mutta tämän vaihtoruletin lopullinen voittaja selviää vasta myöhemmin.