teuvo

NHL-kauden kaksi parsta joukkuetta mittelee vielä mestaruudesta, mutta katseet on jo suunnattu osittain heinäkuuhun, jolloin alkaa kesän yksi mielenkiintoisimmista jaksoista: vapaiden pelaajien markkinat. Käymme nyt läpi markkinoiden lähtöasetelmat pari viikkoa ennen h-hetkeä. 
 
Rajoittamattomasti vapaiden pelaajien listalla ei ole tänä vuonna montaa isoa suomalaiskalaa, mutta suurin nimi, pitkään Carolina Hurricanesissa pelannut Teuvo Teräväinen, lukeutuu koko NHL:n mielenkiintoisimpiin tapauksiin. 
 
Teräväinen palasi tällä kahdeksannella Hurricanes-kaudellaan tutulle tasolleen, takoi 76 otteluun tehot 25+28=53 ja teki NHL-uransa yhden kauden maaliennätyksen. Teräväinen, 29, on ollut pitkään Hurricanesin runkopelaajia, mutta ensi kaudella hän viilettänee uudessa seurassa, sillä Hurricanesin palkkakaton alla ei todennäköisesti ole tilaa taitavalle suomalaiselle. Teräväinen nimittäin saanee monivuotisen sopimuksen, jonka kokonaisarvo liikkuu 15-25 miljoonan dollarin välillä.

CAR-NYI: Teräväinen avaa maalihanat Jarvisin syötöstä

Teräväinen voi olla etenkin liigan häntäpään joukkueiden kiikarissa, sillä näissä seuroissa kaivataan kokemusta, johtajuutta ja varmaa tuloksentekoa. Näillä seuroilla on myös helposti varaa Teräväiseen. Toisaalta myös potentiaalisten menestyjien joukossa on seuroja, joissa kaivataan taitavaa ja monipuolista tekijää terävimmän kärjen taakse. Joillakin niistä on myös varaa Teräväisen hintaiseen pelaajaan.

Muista suomalaishyökkääjistä mielenkiintoa herättää etenkin Kasperi Kapanen, jonka ura on ollut viime vuodet laskusuunnassa. Kaikki kuitenkin ymmärtävät, että nopea laituri pystyy oikeissa olosuhteissa vielä nousemaan takaisin omalle tasolleen ja että hänen hintalappunsa ei ole suuri. Siksi Kapanen on jollekin seuralle hyvin pienen riskin hankinta.

Kapanen pystyy olemaan 20 maalin ja 40 tehopisteen laituri runkosarjassa, ja hän on myös näyttänyt olevansa tänä päivänä vahva kahden suunnan tekijä. Kapanen voi olla oiva lisä esimerkiksi menestystä hamuavan seuran kakkos- tai kolmosketjuun.

Tällä kaudella Kapanen keräsi St. Louis Bluesissa pelaamissaan 73 ottelussa vain 6+16=22 tehopistettä, mutta jatko nuottipaidassa lienee myös yksi vaihtoehto. Palkkakatosta se ei ainakaan jää kiinni.

STL-SEA: Kapanen osuu erän lopussa

Suomalaishyökkääjistä markkinoille vapautuu myös Colorado Avalanchessa pelannut Joel Kiviranta, joka aloitti tämän kauden AHL-jäillä. Työteliäs ja nopea laituri osoitti Coloradossa, että hän on yhä vahva alempien kenttien raataja, jolla pitäisi olla ottajia taalajäillä. Avalanche saattaa jopa tarjota Kivirannalle jatkopahvia.

Markkinoille vapautuvista suomalaispuolustajista kiinnostavin on Jani Hakanpää, joka on pelannut kolme viime kautta merkittävässä roolissa Dallas Starsissa. Kookas oman pään erikoismies on nauttinut Texasissa vahvasta asemasta, ja Stars halunnee pitää hänestä kiinni. Starsilla on kuitenkin muitakin jatkosopimussuunnitelmia, ja esimerkiksi Hakanpään kanssa samaan profiiliin menevän Chris Tanevin jatkopahvi on seuralle tärkeämpi rasti tehtävälistalla. Tämän takia Hakanpää saattaa hyvinkin olla siirtymässä muualle.

Hakanpään kaltaiset tekijät ovat usein liigan mestarikandidaattien tähtäimessä, sillä he etsivät puolustukseensa syvyyttä ja fyysisyyttä. Rightin kätisyys on iso plussa. Ei siis kannata yllättyä, jos Hakanpää tekee lyhyen sopimuksen Florida Panthersin tai Edmonton Oilersin kaltaiseen kärkiseuraan.

Kähkönen veskarilistan kärkinimiä

Markkinoiden maalivahtilistalla on parikin mielenkiintoista suomalaista, mutta etenkin Kaapo Kähkönen voi olla suosittu pelimies heinäkuussa. Kähkönen pelasi tällä kaudella maaliskuuhun asti San Jose Sharksissa ja esitti vahvoja otteita liigan häntäpään joukkueessa. Matka jatkui keväällä New Jersey Devilsiin, jossa hän jäi kakkostorjujaksi Jake Allenin taakse.

Kähkönen on kuitenkin vasta 27-vuotias maalivahti, joka on jo pelannut NHL:ssä hyvällä tasolla. On selvää, että hänelle löytyy ottajia. Jatko Devilsissä on yksi todennäköinen vaihtoehto, sillä seurassa todellakin kaivataan potentiaalista veskaria.

NJD Kaapo Kahkonen

Kähkösen tilannetta helpottaa myös se, että tämän kesän veskarimarkkinat ovat suhteellisen laihat. Laatukassareita ei ole liikaa vapaana. NHL-seurojen tähtäimessä lienee ensisijaisesti Cam Talbot, mutta Kähkönen tulee heti seuraavassa joukossa, johon kuuluu myös Ilja Samsonov.

Muista suomalaisista myös Kevin Lankinen etsii pelipaikkaa. Todennäköisin vaihtoehto lienee, että hän jatkaa Nashville Predatorsissa, jossa vuoden 2019 maailmanmestari on muodostanut erinomaisen parin Juuse Saroksen kanssa.

Reinhart ja Stamkos vievät päähuomion

Kun pelaajamarkkinat avautuvat 1. heinäkuuta, kaikki odottavat uutisia etenkin kahdesta pelaajasta, Sam Reinhartista ja Steven Stamkosista. He ovat markkinoiden ykkösnimet, jos kumpikaan ei sorvaa jatkosopimusta kesäkuun aikana.

Reinhart, 28, tykitti tällä kaudella Florida Panthersissa peräti 57 runkosarjamaalia, ja nyt hän hakee pitkää, koko uransa isointa sopimusta. Se karsii seuroja pois pelistä, mutta tällaisille tähdille tehdään palkkakaton alle tilaa, vaikka sitä ei aluksi olisikaan. Panthers haluaa tietenkin pitää kiinni maalitykistään, mutta se vaatisi isoja siirtoja. Häntäpään seuroissa olisi maksukykyä, mutta onko Reinhartilla tahtoa siirtyä esimerkiksi uudelleenrakennusvaiheessa olevaan seuraan? Panthersin ja Oilersin välinen Stanley Cup -sarja saattaa antaa siihen vastauksen.

EDM-FLA: Reinhart ohjaa Forslingin syötön sisään

Stamkos, 34, puolestaan tyytyy pienempään ja lyhyempään sopimukseen kuin Reinhart. Kaksinkertainen Stanley Cup -voittaja etsii varmasti paikkaa seurasta, joka taistelee mestaruudesta ensi kaudella. Siksi hän saattaa liikkua yllättävän halvalla. Stamkos on yhä tähtitason tekijä, joka paukutti viime kaudella 40 täysosumaa.

Reinhartin ja Stamkosin takanakin on monen monta kovan luokan hyökkääjää, jotka etsivät uutta sopimusta. Heihin lukeutuu Jake Guentzel, joka paukutti pitkään kovia pistemääriä Pittsburgh Penguinsissa, kunnes siirtyi viime keväänä Carolinaan. Guentzel etsii pitkää ja hintavaa pahvia, ja ottajia on paljon. Sama pätee myös Vegas Golden Knightsin runkopelaajiin kuuluneisiin Jonathan Marchessault'hun ja Chandler Stephensoniin. Molemmille riittää ottajia, ja molemmat aikovat tehdä suuret sopimukset.

Isoja pahveja etsivät myös Elian Lindholm ja Tyler Toffoli, jotka molemmat ovat varmoja tuloksentekijöitä kärkikenttiin. Samaa voisi sanoa Patrick Kanesta, Vladimir Tarasenkosta ja Matt Duchenesta, joilla kaikilla on valtava määrä kokemusta mutta myös paljon annettavaa NHL-jäillä. Etenkin Tarasenko ja Duchene saattavat olla kuvioissa vielä kauan ja etsiä monivuotista sopimusta. Kanen uran jatko on yhä auki, mutta hän olisi yksivuotisella sopimuksella oiva lisäys mestaruutta jahtaavan seuran kärkikenttiin.

Muita hyökkääjämarkkinoiden mielenkiintoisia nimiä ovat muiden muassa Anthony Mantha, Adam Henrique, Tyler Bertuzzi, Jason Zucker ja Viktor Arvidsson.

Laadukkaita puolustajia

Myös puolustajia etsiville seuroille riittää paljon hyviä vaihtoehtoja, joita jahdata. Lähtökohtaisesti esimerkksi Hurricanesin Brady Skjei ja Brett Pesce kuuluvat halutuimpien pakkien joukkoon.

Skjei teki tällä kaudella 80 ottelussa upeat 47 tehopistettä ja osoitti kuuluvansa NHL:n pakkieliittiin. Pesce puolestaan on Carolinan pitkäaikainen runkopuolustaja, joka on ollut oman alueen pelissä elintärkeä palanen. Hurricanes haluaa pitää kummatkin, mutta se voi olla liian hankala tehtävä palkkakattosyistä johtuen.

Samanlaisen ongelman kanssa tuskailee Panthers, jonka pakeista Brandon Montour ja Oliver Ekman-Larsson ovat tulossa rajoittamattomasti vapaiksi pelaajiksi. Montour teki edelliskaudella peräti 16+57=73 tehopistettä, ja tälläkin kaudella hän tehtaili 66 otteluun tehot 8+25=33. Montour on selkeästi yksi markkinoiden mielenkiintoisimmista hyökkäävistä puolustajista. Kokenut Ekman Larsson puolestaan löysi uuden suunnan uralleen Floridasta ja on monipuolisena tekijänä iso kala tänä kesänä.

BOS-FLA: Montour kiskaisee pikkumustan pömpeliin ylivoimalla

Muita mielenkiintoisia puolustuksen nimiä ovat esimerkiksi kiekkovirtuoosi Shayne Gostisbehere ja vahva yleispakki Dylan DeMelo. Gostisbehere on vaihtanut maisemaa tiuhaan viime vuosina, ja hän etsii taatusti nyt monivuotista ja rahakasta diiliä. Pakki takoi tällä kaudella Detroit Red Wingsissä 81 ottelussa 10+46=56 tehopistettä, joten näytöt ovat julmetut. Demelo puolestaan oli Winnipeg Jetsin tärkeimpiä palasia omassa päässä. Hänen plus-miinustilastonsa oli peräti 46 pykälää positiivisen puolella, ja myös tehopisteitä syntyi mukavasti (3+28=31).

Näiden pakkien lisäksi vapailla markkinoilla seurantaan kannattaa laittaa oman pään erikoismiehet Tyler Myers, Alec Martinez ja Chris Tanev.

Aiheeseen liittyvä sisältö