Fowler_Gibson

Anaheim Ducksin johtokaksikko Ryan Getzlaf - Corey Perry varattiin seuraan jo 14 vuotta sitten. Tähtihyökkääjät ovat 32-vuotiaina yhä joukkueen suuret nimet, mutta takaa tulee vahvoja tekijöitä kaksikon jalanjäljillä. Uudet nimet ovat suurimmaksi osaksi seuran omia varauksia.
Anaheim on ollut viimeksi Stanley Cup -finaaleissa 10 vuotta sitten. Getzlaf ja Perry pelasivat tuolloin toista kauttaan NHL-jäillä. Nyt he johtavat uutta Ducks-sukupolvea kunnian teille.

Anaheim ja Nashville Predators ovat neljän ottelun jälkeen tasalukemissa 2-2 Läntisen konferenssin finaalisarjassa. Ducks pääsee lauantaina taistelemaan kotikaukaloonsa.
Maalivahti John Gibson, hyökkääjät Rickard Rakell ja Nick Ritchie sekä puolustajat Cam Fowler, Hampus Lindholm, Sami Vatanen, Shea Theodore, Josh Manson ja Brandon Montour ovat esimerkkejä siitä, että nyky-NHL:ssä pärjää varaamalla hyvin. Pelkkä rahan heittäminen ongelmien päälle ei palkkakaton aikakaudella enää toimi.

Gibson on ensimmäistä kauttaan puhdas ykkösvahti NHL:ssä. Vuoden 2013 nuorten MM-kisojen arvokkain pelaaja on pärjännyt hyvin veräjänvartijoiden keskinäisessä taistossa Predators-veteraani Pekka Rinnettä vastaan.
- Ei Gibson ole yhtään erilaisessa tilanteessa kuin kukaan muukaan pelaaja joukkueessamme. Jos maalivahtimme pystyy pelaamaan paremmin kuin vastustajan maalivahti, niin mahdollisuutemme nousevat valtavasti, Anaheimin päävalmentaja Randy Carlyle kuvaili Gibsonin haastetta perjantain lehdistötilaisuudessa.
Gibson tuntuu välillä haastatteluissa vastaavan kysymyksiin yksinkertaisilla itsestäänselvyyksillä. Hän ei kuitenkaan ole ainoa maalivahti siinä roolissa. Veskareita kuvaillaan useasti hieman omissa maailmoissaan eläviksi kiekkoilijoiksi.
- Hänen kasvunsa ja sisäisen kilpailuhalunsa huomaa. Hän ei näytä tunteitaan ulospäin, mutta hän on ilman muuta taistelija sisäiseltä olemukseltaan, Carlyle sanoi.
Gibsonin viralliset "kruunajaiset" olivat viime kesänä, kun Anaheim teki valintansa. Maalivahti Frederik Andersen kaupattiin Toronto Maple Leafsiin, ja Gibson sai ykkösvahdin valtikkansa.
- Gibson on menestynyt jokaisella tasolla ennen NHL:ää. Hänellä on aika kovia tilastoja sen tueksi. Päätimme kesällä jatkaa "Gibbyllä". Päätös vaikuttaa nyt aika hyvältä, vai mitä? Carlyle pudotteli.
Gibson oli kovassa paineessa tiistaina Nashvillen pelaajien rynnistäessä Ducks-maalivahdin syliin. Anaheim päätti "kostaa" meiningin torstaina painamalla Rinteen silmille.

 • Tiistain ottelussa Predators laittoi paljon enemmän pelaajia maalille kuin me. Jos tätä pelataan tuolla tavalla ja he saivat niitä vapauksia, niin me ajattelimme mennä saman kaavan mukaan, Carlyle kertoi.
  Gibson ja muut Anaheimin varaukset on kypsytetty hiljalleen NHL:n huipulle. Nyt korjataan satoa.
  - Pitää olla laatuluokan pelaajia. Meidän systeemissämme pelaajia ei kiirehditä NHL-jäille. Haluamme laittaa pelaajat tilanteisiin, joissa he voivat onnistua. Haluamme heidän ymmärtävän, että odotamme heidän antavan panoksensa tälle ryhmälle 15 vuoden ajan, ei viiden vuoden ajan, Carlyle selvitti Anaheimin filosofiaa.
  Fowler varattiin taalajäille 2010. Hän on saanut oppia yhdeltä NHL-historian parhaista. Entinen Ducks-kapteeni ja NHL:n puolustajalegenda Scott Niedermayer on jakanut vinkkejä Fowlerille, joka on nyt Anaheimin ykköspakki ja kiekollisen pelin vastuunkantaja.
  - Isoin juttu on ollut se, että hän on aina painottanut minulle itseluottamusta ja luottamusta luistelukykyihini. Kun teen sen, niin hommat tuntuvat loksahtavan paikoilleen. Kaikki alkaa siitä, että olen itsevarma kiekon ja luistelun kanssa, Fowler selvitti Niedermayerin vaikutusta.
  Fowlerin tarina on samanlainen kuin viime kesänä varatun puolustaja Jakob Chychrunin. Molemmat olivat ikäluokkansa hype-puolustajia vajaa vuosi ennen draftia, ja molempien osakkeet tippuivat varaustilaisuutta edeltävän kauden aikana.
  - Olin itse silloin paikan päällä varaustilaisuudessa. Olimme rankanneet Fowlerin korkealle, ja hän tippui 12. varausvuorolle. Emme koskaan unelmoineet, että hänet voisi varata siinä vaiheessa, Carlyle muisteli.
  Fowler on jo pelannut hyvän NHL-uran tällä vuosikymmenellä. Arizona Coyotesin haaviin päätyneen Chychrunin tarinasta on kirjoitettu vasta erittäin lupaava tulokaskausi.
  Fowler on 25-vuotiaana Anaheimin seuraavan sukupolven ikäpresidentti. Hän on saanut pelata suurimman osan NHL-urastaan huippujoukkueessa.
  - Pitää antaa kunniaa seuran johdolle siitä, että meillä on aina kilpailukykyinen joukkue. Nykypäivänä se on hankalaa. Tuntuu siltä, että tilanne näyttää pitkälläkin tähtäimellä mukavalta, Fowler kiitteli.
  - Mutta ennen kuin se aika tulee, niin meillä on nämä jätkät, pääjohtajamme Getzlaf ja Perry, Fowler muistutti.
  Kun varaa hyvin, niin niitä palikoita voi tarvittaessa käyttää pelaajakauppoihin. Nykyisistä Ducksin avainpelaajista vain Ryan Kesler ja Jakob Silfverberg tulevat seuran ulkopuolelta. Tuohon kastiin voisi liittää hyökkääjä Patrick Eavesin, mutta loukkaantuminen saattaa jättää hänen Ducks-uransa hyvinkin lyhyeksi. Myös puolustaja Kevin Bieksa ja Andrew Cogliano ovat "ulkopuolisia".
  Lännen finaaleista on muodostunut "paras kolmesta -sarja". Ducksilla on yhä kotietu - jos sellaista tämän kevään NHL-pudotuspeleissä edes on.
  Anaheimin kannalta huolestuttava tilasto on se, että otteluita on voitettu vuorotahtiin - ja Nashville aloitti sen. Ducksin on pakko jossain vaiheessa voittaa peräkkäiset ottelut, jos se aikoo Stanley Cup -finaaleihin.
  Peräkkäisiin voittoihin olisi tilaisuus heti lauantaina. Anaheim voitti torstaina vaikeuksien kautta Nashvillessä jatkoerässä.
  Anaheim on pelannut koko toukokuun ilman Eavesia, joka luisteli paljon ykkösketjussa. Nashville on nyt kokenut vielä kovemman menetyksen: ykkössentteri Ryan Johansenin pudotuspelit ovat paketissa.
  Seuraava taisto on edessä lauantaina. Carlylen ajatusmallin yksi palikka tuli Anaheimille ainakin paperilla huomattavasti helpommaksi.
  - Jos maalivahtimme pystyy pelaamaan paremmin kuin vastustajan maalivahti, niin mahdollisuutemme nousevat valtavasti. Jos sentterimme pystyy pelaamaan paremmin kuin vastustajan sentteri, niin mahdollisuutemme nousevat valtavasti, Carlyle filosofoi ennen tietoa Johansenin kohtalosta.