deboer

San Jose Sharks erotti päävalmentajansa Peter DeBoerin keskiviikkona. Samalla valmennusportaasta saivat lähteä Steve Spott, Dave Barr ja Johan Hedberg.

DeBoerin tilalle Sharksin väliaikaiseksi päävalmentajaksi nousee apuvalmentaja Bob Boughner. Valmennustiimiin nimettiin keskiviikkona myös apuvalmentajat Roy Sommer ja Mike Ricci sekä maalivahtivalmentaja Jevgeni Nabokov.
San Jose (15-16-2) on hävinnyt viisi ottelua peräkkäin (0-4-1).
- Kun takana on menestyksen vuosia, muutoksia on vaikea tehdä. Mutta mielestämme joukkueemme kykenee paljon parempaan kuin mitä viime aikoina on nähty, ja tarvitsimme uuden äänen. Emme ole vastanneet odotuksiin joukkueena emmekä yksilöinä, eikä otteissa ole ollut tarvittavaa tasaisuutta. Joukkueemme saavutti hienoja asioita Peten, Steven, Daven ja Johanin alaisuudessa. Kiitämme heitä osallisuudestaan joukkueemme menestykseen neljän viime vuoden aikana, muotoili Sharksin GM Doug Wilson.
*** ***Seuraa meitä [Facebookissa ja Twitterissä, niin pysyt ajan tasalla NHL:n tapahtumista! ]
DeBoer pestattiin Sharksin päävalmentajaksi 28. toukokuuta 2015. Hän johdatti joukkueen ensimmäisellä kaudellaan Stanley Cup -finaaleihin saakka, mutta Pittsburgh Penguins vei mestaruuden kuuden ottelun finaalisarjan jälkeen.
DeBoer, 51, kirjautti viiden Sharks-kauden aikana voitto-tappiotilaston 198-129-34. Hän on valmentanut NHL:ssä 12 kauden aikana Sharksia, New Jersey Devilsiä ja Florida Panthersia, ja hänen koko uransa voitto-tappiotilasto on 415-329-111. DeBoer luotsasi New Jersey Devilsin Stanley Cup -finaaleihin 2012, mutta pokaalia nosteli lopulta Los Angeles Kings.
Sharks pelaa seuraavan kerran torstaina, kun New York Rangers vierailee San Josessa.
Sharksista tuli viides NHL-seura, jossa päävalmentaja on vaihtunut tällä kaudella. Aiemmin ovi kävi Dallas Starsissa, New Jersey Devilsissä, Toronto Maple Leafsissa ja Calgary Flamesissa.