FISlapshots5-15

Pelipäivä-juttusarjassa pysytään tiukasti pudotuspelien hermolla, muttei puristeta liikaa mailasta. Sudimme fläppitaululle leveällä värikynällä viisi havaintoa, joihin kannattaa kiinnittää huomiota tulevissa playoff-mittelöissä.
 
NHL:n pudotuspelien ohjelmassa on keskiviikkona vain yksi ottelu. Kotihallissaan pelaavalla Miro Heiskasen, Roope Hintzin, Esa Lindellin ja Jani Hakanpään Dallas Starsilla on tilaisuus pudottaa Mikko Rantasen, Artturi Lehkosen, Joel Kivirannan ja Justus Annusen Colorado Avalanche jatkosta. Dallas johtaa toisen playoff-kierroksen sarjaa voitoin 3-1.

Stars ei usko sarjan katkeavan helpolla
 
Dallasilla on kolme peräkkäistä voittoa alla. Putken jatkuminen tietäisi sitä, että Stars etenisi Läntisen konferenssin finaaleihin toisella peräkkäisellä kaudella ja kolmannen kerran viiden vuoden sisään.
 
Tilastot lupaavat hyvää. Dallas on ollut samassa 3-1 johtotilanteessa 13 kertaa seuran historiassa ja mokannut homman vain kerran.
 
– Tiedämme, että työtä on vielä tehtävänä. Avalanche on todella hyvä joukkue. He voivat päästä hetkessä vauhtiin, joten vielä on paljon velvollisuuksia ja iso homma hoidettavana, Dallasin veteraanihyökkääjä Joe Pavelski muistutti.
 
Dallas ei ole ollut Colorado-sarjassa vielä kertaakaan tappioasemassa varsinaisella peliajalla. Siitä olisi hyvä pitää kiinni, mutta päävalmentaja Pete DeBoer tietää, ettei tämä ole pelkästään hänen suojateistaan kiinni.
 
– Olen varma, että Avalanche kokoaa rivinsä eikä aio alistua helpolla. Valmistaudumme siihen, että seuraava ottelu on vaikein voittaa.

Coloradon oltava mukana alusta lähtien

Colorado kunnostautui runkosarjassa NHL:n parhaana kotijoukkueena. Siitä vireestä ei ollut jälkeäkään, kun Avalanche hävisi kaksi kotipeliään Starsille yhteismaalein 2-9 ja joutui tähän ahdinkoon.
 
Avalanchen täytyy olla keskiviikkona mukana heti alusta lähtien. Colorado on hävinnyt ottelusarjan avauserät yhteismaalein 0-6.
 
– Meidän täytyy vain pystyä aloittamaan paremmin. Kausi on nyt katkolla, joten meidän täytyy antaa kaikkemme, Coloradon tähtipuolustaja Cale Makar vaati.
 
Colorado on ollut seuran historiassa viisi kertaa playoff-sarjassa tappiolla 1-3, eikä se ole pystynyt nousemaan siitä suosta kertaakaan. Nyt pitää aloittaa yhdellä voitolla Dallasissa.
 
– Emme pysty voittamaan kahta ottelua keskiviikkona. Pitää voittaa yksi. Löimme Starsin siellä tällä kaudella (kahdesti runkosarjassa). Voitimme heidät pudotuspeleissäkin (ykköspelissä), joten meiltä löytyy itseluottamusta siihen, Coloradon hyökkääjä Jonathan Drouin sanoi.
 
Avalanchen isojen nimien pitää päästä uudestaan vauhtiin. Makar on jäänyt kiikaritehoille kolmessa peräkkäisessä ottelussa. Supertähti Nathan MacKinnonin saalis samalta ajalta on 0+1.

Ottelusarjan erilaiset suomalaiset tehotarinat

Colorado kaipaisi tehoja myös suomalaistähdiltään. Rantanen on tehnyt kolmessa tappio-ottelussa yhden maalin. Mikä olisikaan makeampaa kuin rikkoa sadan playoff-tehopisteen rajapyykki voittopelissä. Hän on nyt yhden pinnan päässä merkkipaalusta (33+66=99).
 
Pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella loistanut Lehkonen on merkkauttanut Dallas-sarjassa vain yhden syöttöpisteen.
 
– Meidän pitää laukoa nopeammin tietyillä hetkillä. Mielestäni päätöksentekomme ei ole ollut kovin terävää. Maalille pääseminen tulee olemaan taistelua. Meidän täytyy taistella tiemme sinne eri tavoilla, Avalanchen päävalmentaja Jared Bednar tarjosi lääkkeeksi joukkueen ongelmiin.
 
Heiskanen on puolestaan päässyt pisteille jokaisessa neljässä Colorado-sarjan ottelussa. Hän on tehoillaan 4+8=12 NHL:n pudotuspelien puolustajien pistepörssissä toisena.
 
– Meidän pitää jatkaa tuota samaa ja hoitaa seuraava peli, erinomaisessa kevätvireessä oleva Heiskanen totesi.

Erikoistilannepelaaminen ratkaisevassa roolissa

Colorado teki ensimmäisessä ottelussa kaksi ylivoimamaalia, mutta sen jälkeen sillä saralla on ollut hiljaista. Avalanche ei ole onnistunut kertaakaan kahdeksalla viimeisellä yrittämällään. Kaiken lisäksi Dallas on rankaissut sinä aikana kahdesti alivoimalla.

– Meillä on ollut vastassamme NHL:n kaksi parasta puolustusjoukkuetta parilla ensimmäisellä kierroksella (Winnipeg Jets ja Dallas). Se on haaste, mutta me olemme liigan paras hyökkäysjoukkue. Meidän täytyy päästä vauhtiin. Ylivoiman täytyy pystyä ratkaisemaan. Meidän täytyy pelata paljon paremmin, varsinkin otteluiden alussa, MacKinnon vaati.

Dallas on tehnyt kolmessa voitto-ottelussaan kolme ylivoimamaalia kahdeksalla yrittämällä – ja tietenkin kaupan päälle ne kaksi alivoimamaalia. Siinä auttaa, kun joukkueessa on nuori mies, joka tuntuu hallitsevan sekä yli- että alivoiman. Tiistaina 21 vuotta täyttänyt hyökkääjä Wyatt Johnston on vetänyt nämä pudotuspelit piste per ottelu -tahdilla (7+4=11).

COL-DAL: Johnston lyö paluukiekon pömpeliin alivoimalla

– Ei tuolla näy kovin montaa alle 21-vuotiasta jätkää, jotka tappavat jäähyjä ja sitten tekevät maaleja myös ylivoimalla. Johnston menee tästä vain ylöspäin, Dallasin hyökkääjä Jason Robertson kehui.

– Johnston on fantastinen nuori jääkiekkoilija, josta tulee tämän seuran kulmakivi. Ja epäilemättä hän tulee kantamaan myös kirjainta rinnassaan varmaan ennemmin kuin myöhemmin, DeBoer komppasi.

Hintz ei pelaa keskiviikkona

Dallas koki isoja menetyksiä kesken maanantain ottelun. Sekä Hintz että puolustaja Christopher Tanev jättivät kamppailun kesken. Hakanpää oli edelleen sivussa. DeBoer sanoi, että Tanev näytti hyvältä tiistaina, mutta Hintzin tilanne on epäselvempi.

– Roopelle tehdään tänään joitain testejä. Tiedämme hänen tilanteestaan enemmän keskiviikkona, DeBoer kertoi.

Keskiviikkona DeBoer vahvisti, että Hintz on sivussa Starsin ja Avalanchen välisestä viidennestä ottelusta.

Myös Coloradolla oli merkittäviä poissaoloja maanantaina. Valeri Nitshushkinia ei enää nähdä tämän kevään pudotuspeleissä. Nitshushkin hyllytettiin ainakin puoleksi vuodeksi hänen rikottua NHL:n ja NHLPA:n pelaajien hoito- ja tukiohjelman sääntöjä.

Puolustaja Devon Toews ei myöskään pelannut maanantaina. Sportsnetin mukaan Toews kuitenkin matkusti Avalanchen mukana Dallasiin tiistaina.

– Oli meillä sitten kokoonpanossa keitä tahansa, niin ei tilanne muutu. Tietenkin me haluaisimme Valerin ja Toewsin kokoonpanoomme, mutta uskon silti, että olemme tarpeeksi hyviä voittamaan, MacKinnon sanoi uutistoimisto AP:lle.

Aiheeseen liittyvä sisältö