tatar

NHL:n kärkiseurojen joukkoon noustaan yleensä samaa tietä: omien varausten kautta. Menestys juontaa juurensa lähes poikkeuksetta NHL:n varaustilaisuuksiin, joista menestyvät seurat pystyvät hankkimaan pelimiehiä vuosi toisensa jälkeen. Jos mietitään viime vuosien mestarien tarinaa, niin jokaista seuraa yhdistää vahva varaushistoria.

Washington Capitals nousi huipulle Aleksandr Ovetshkinin, Jevgeni Kuznetsovin, Nicklas Bäckströmin, John Carlsonin ja Braden Holtbyn johdolla. Jokainen heistä on Capitalsin oma varaus. Pittsburgh Penguinsin dynastia rakentui Sidney Crosbyn, Jevgeni Malkinin, Kris Letangin, Marc-Andre Fleuryn ja Matt Murrayn varaan. Hekin ovat Penguinsin omia varauksia. Chicago Blackhawks puolestaan kirjoitti menestystarinansa Patrick Kanen, Jonathan Toewsin ja Duncan Keithin avulla. Aivan oikein, he ovat Blackhawksin omia varauksia.
Vahvat näytöt varaustilaisuuksissa on yleensä avain onneen, mutta menestykseen on muitakin tapoja. Sen on osoittanut muun muassa Montreal Canadiens, joka loistaa tällä hetkellä vahvan treiditaustansa turvin. Habsin GM Marc Bergevin on osoittanut, että viisailla peliliikkeillä joukkueeseen voi tehdä ison muutoksen lyhyessäkin ajassa. Aina ei tarvitse odotella vuosia, että seuran varaukset alkavat vastata huutoon.

MTL-WSH: Domi ja Armia vastaavat pikamaaleista

Bergevinin kyvyistä kertoo paljon se, että tällä hetkellä Montrealin neljän parhaan pistemiehen joukossa ei ole yhtään seuran omaa varausta. Max Domi (9+12=21) on Phoenix Coyotesin varaus, Tomas Tatar (7+8=15) Detroit Red Wingsin varaus, Jonathan Drouin (5+8=13) Tampa Bay Lightningin varaus ja Jeff Petry (1+12=13) Edmonton Oilersin varaus. Kukin heistä on hankittu Montrealiin treidien kautta, ja jokainen heistä pelaa tällä hetkellä uransa parasta kiekkoa. Bergevin näyttää nerolta.
Tässä vaiheessa on kuitenkin oleellista katsoa, mitä Canadiens on menettänyt saadakseen nämä pelaajat riveihinsä?
Domi-kaupassa toiseen suuntaan liikkui Alex Galchenyuk, jonka ura on polkenut viime kaudet paikoillaan, eikä alku Arizona Coyotesissa ole antanut viitteitä paremmasta. Tällä erää kauppa näyttää Montrealin voitolta.
Tatar-kaupassa Vegas Golden Knightsiin suuntasi Max Pacioretty, jonka viime kausi oli huonoin moneen vuoteen. Tämä kausi on alkanut vielä huonommin, kun Canadiensin entinen kapteeni on tehnyt Vegasissa 13 otteluun tehot 2+0. Habs sai Tatarin lisäksi suurlupaus Nick Suzukin ja ensi kesän NHL Draftin kakkoskierroksen varausvuoron. Treidi on menossa kovaa kyytiä Montrealin voitoksi.
Lisää aiheesta: [Montrealin suomalaisketju hajosi Armian polvivammaan\]
Drouin-kaupassa Tampa Bay Lightningiin matkasi nuori puolustaja Mihail Sergatshov, jonka menetys kirpaisi. Toisaalta tilalle tuli kovan luokan hyökkääjä, joten Montrealin ei tarvitse katua kauppaa.
Petry hankittiin Montrealiin kahdella varausvuorolla. Ei huono kauppa, kun otetaan huomioon, että puolustaja latoo tänä päivänä kovaa jälkeä hyökkäyspäässä.
Eivätkä hyvät pelaajakaupat jää tähän. Muun muassa Shea Weber, Joel Armia, Matthew Peca, Jordie Benn, Mike Reilly ja Andrew Shaw ovat saapuneet Montrealiin treidien kautta. Tämän kuusikon takia Canadiens menetti P.K. Subbanin, Steve Masonin, Greg Paterynin ja tukun varausvuoroja.
Jälleen kerran Bergevin näyttää nerolta.
Mutta ei Canadiens menesty pelkästään hyvien treidiensä takia. Myös Montrealissa on tehty vuosien ajan hyvää työtä varaustilaisuuksissa. Esimerkiksi Carey Price, Jesperi Kotkaniemi, Artturi Lehkonen, Charles Hudon, Phillip Danault, Brendan Gallagher, Noah Juulsen ja Victor Mete ovat seuran omia varauksia.
Tähän asiaan perustuukin Montrealin hyvyys: organisaatio on tehnyt laadukasta työtä varaustilaisuuksissa ja pelaajamarkkinoilla. Sen ei ole tarvinnut kyntää vuosien ajan pohjamudissa saadakseen draftista oman "connormcdavidin" tai "sidneycrosbyn" , joka nostaisi seuran NHL:n kärkeen. Sille on riittänyt isommat varausnumerot, joilla on löydetty tarpeeksi hyviä pelaajia. Ainoastaan Kotkaniemi on varattu pienellä numerolla. Joukkueen kärkiosasto on puolestaan löytynyt pelaajakaupoilla.

Canadiens pelaa vahvaa alkukautta, sillä joukkue on napannut 17 ottelustaan yhdeksän voittoa ja 21 sarjapistettä, millä se on Atlantic-divisioonan kolmantena. Paljon kehuttu Toronto Maple Leafs on vain pisteen edellä. Divisioonan kärkipaikkaa pitävä Lightning on vain neljään pisteen päässä. Montreal on samalla myös Itäisen konferenssin kolmantena, joten alkukausi on ollut vähintäänkin onnistunut. Varsinkin kun mietitään parannusta, joka on nähty viime kauteen verrattuna. Tuolloin Habs keräsi runkosarjassa 71 sarjapistettä ja jäi selkeästi pudotuspelien ulkopuolelle. Nykyinen pistetahti lupailee jopa 30 pistettä suurempaa saalista runkosarjan lopussa.
Lisää aiheesta:[Jesperin jäljillä, osa 3\]
Olennaisin kysymys on kuitenkin se, millaiset menestysmahdollisuudet Montrealilla on tällä kaudella? Canadiensista ei saa suurinta suosikkia tekemälläkään, mutta Pricen ja Weberin kaltaiset johtajat pystyvät piiskaamaan joukkueen pitkälle. Lisäksi päävalmentaja Claude Julien tietää, mitä voittaminen vaatii, joten ennusmerkit eivät ole huonoimmasta päästä.
Ja mitä Bergevin keksiikään seuraavaksi? Jos hän vetää jälleen kanin hatustaan siirtotakarajan lähestyessä, voi Canadiens olla keväällä taas hieman parempi joukkue ja valmiimpi taistelemaan mestaruudesta. Vaikka pudotuspeleissä ei tulisikaan vielä tällä kaudella menestystä, voidaan Montrealissa olla hyvillä mielin. Tällaisen työn jatkuessa Canadiensilla on koossa vahva joukkue myös tulevina vuosina.