sabres-murray-bylsma-split

Buffalo Sabresin GM Tim Murray ja päävalmentaja Dan Bylsma erotettiin tehtävistään torstaina.
- Tarkasteltuamme mennyttä kautta ja seuramme tulevaisuutta päätimme irtisanoa GM Tim Murrayn ja päävalmentaja Dan Bylsman tehtävistään. Kiitämme heitä molempia siitä kovasta työstä, jota he ovat tehneet seuramme eteen, ja toivotamme heille onnea jatkoon. Olemme jo käynnistäneet prosessin näiden paikkojen täyttämiseksi, Sabresin omistaja Terry Pegula sanoi lausunnossaan.

Runkosarjassa voitto-tappiotilaston 33-37-12 kirjauttanut Sabres sijoittui lopulta Atlantic-divisioonan viimeiseksi. Buffalossa ei ole pelattu pudotuspelejä vuoden 2011 jälkeen.
Murray, 53, toimi kahdeksan kauden ajan Ottawan apulais-GM:nä ennen kuin hänet pestattiin Buffalon GM:ksi tammikuussa 2014. Hänen merkittävimpiin pelaajahankintoihinsa kuuluvat hyökkääjä Jack Eichelin varaaminen vuoden 2015 NHL Draftin toisena pelaajana sekä hyökkääjä Evander Kanen ja puolustaja Zach Bogosianin hankkiminen Winnipeg Jetsistä helmikuussa 2015.
Bylsma, 46, tuli Buffaloon Ted Nolanin korvaajaksi toukokuun 2015 lopulla oltuaan sitä ennen Pittsburgh Penguinsin valmentajansa kuusi kautta. Bylsma luotsasi Sabresia kaksi kautta saldolla 68-73-23. Penguins voitti Bylsman komennossa Stanley Cupin vuonna 2009.
Sabresin pistepotti nousi Bylsman ensimmäisellä kaudella 27 pisteellä (54:stä 81:een) edelliskaudesta, mutta joukkue jäi rannalle playoffeista. Tällä kaudella Buffalo keräsi 78 pistettä.
Keskushyökkääjä Eichel, 20, kiisti keskiviikkona väitteet siitä, että hän ei olisi suostunut allekirjoittamaan jatkosopimusta, mikäli Bylsma olisi jatkanut Sabresin käskijänä. Eichelilla alkaa viimeinen kausi kolmivuotisesta tulokassopimuksesta, joten hän voi solmia jatkosopimuksen heinäkuun alusta eteenpäin. Jos jatkosopimusta ei synny, hänestä voi tulla rajoitettu vapaa agentti kauden 2017-18 jälkeen.
- Haluan pelata täällä kauan. En halua lähteä minnekään muualle. Tiedän, että organisaatiomme pystyy rakentamaan voittavan joukkueen, ja minä haluan olla keskeinen osa sitä, Eichel latasi.