Huberdeau_Barkov

Florida Panthersin hyökkääjät Aleksander Barkov ja Jonathan Huberdeau on todettu pelikuntoisiksi, joten he palaavat pelaavaan kokoonpanoon, kun Panthers kohtaa perjantaina kotonaan Anaheim Ducksin (la klo 2.30 Suomen aikaa).

 • Sasha ja Jonathan saivat ottaa kontaktia harjoituksissa jo aiemmin tällä viikolla. Tästä päivästä eteenpäin heillä on myös pelilupa eli he voivat palata pelaavaan kokoonpanoon. He molemmat ovat joukkueemme avainpelaajia, ja he ovat odottaneet kovasti paluuta tositoimiin. On hienoa, että joukkueemme tervehtyy, kun pudotuspelipaikan tavoittelu jatkuu, sanoi Panthersin jääkiekkotoiminnan johtaja Dale Tallon.
  Barkov, 21, on joutunut jättämään tällä kaudella 15 ottelua väliin selkävamman takia. Huberdeau sen sijaan pelaa vasta ensimmäisen ottelunsa tällä kaudella. Hän on ollut sivussa 51 ottelusta alavartalovamman takia.
  Barkov on tehnyt tällä kaudella pelaamissaan 36 ottelussa yhdeksän maalia ja 27 tehopistettä. Hän oli Panthersin paras maalintekijä marras- ja joulukuussa. Barkov saalisti viime kaudella 59 tehopistettä, joilla hän oli joukkueensa pistepörssin jaetulla kolmannella sijalla. Huberdeau teki viime vuonna NHL-uransa maali- (20) ja piste-ennätyksen (59).
  - He molemmat ovat tehneet kovasti töitä toipuakseen vammoistaan. He palavat halusta päästä jälleen taistelemaan joukkuetovereidensa rinnalle, sanoi valmentaja Tom Rower.
  - Lääkärimme ja fysioterapeuttimme ansaitsevat ison kiitoksen työstään. He ovat auttaneet kahta tärkeintä pelaajaamme toipumisprosessin aikana. Organisaatiossa ja pukukopissa ollaan iloisia, kun he palaavat kokoonpanoon, hän jatkoi.
  Florida (22-19-10) on neljän pisteen päässä Itäisen konferenssin toisesta villi kortti -paikasta pudotuspeleihin. Tällä hetkellä villissä kortissa on kiinni Philadelphia Flyers. Väliin mahtuu vielä Toronto Maple Leafs, joka on pisteen Panthersia edellä ja pelannut kaksi ottelua vähemmän.