babcock-2

NHL.com/FI tarkastelee liigan tilannetta ennen kauden 2017-18 alkua. Tänään ovat esittelyvuorossa NHL:n tämän hetken viisi parasta päävalmentajaa.

1. Mike Babcock, Toronto Maple Leafs
Mike Babcock hankittiin vuonna 2015 isolla rahalla rakennusvaiheessa olevan Maple Leafs-ryhmän penkin taakse, kun sopimus Detroit Red Wingsin kanssa tuli päätökseen. Kanadalaisluotsi on ainoa valmentaja, joka kuuluu legendaariseen kolmen kullan kerhoon (Stanley Cup, olympiakulta ja maailmanmestaruus).
NHL:ssä Babcockin valmentajapolku alkoi Anaheim Mighty Ducksissa vuonna 2002. Edellisenä kautena pahasti flopannut kalifornialaisseura nousi Babcockin tulon myötä upeaan lentoon marssien pudotuspeleissä heti ensimmäisellä kaudella aina Stanley Cup -finaaliin saakka.
Valmennussuhde Detroitin kanssa alkoi vuonna 2005 Babcockin voitettua MM-kultaa edellisenä vuonna Kanadan päävalmentajana. Kymmenen vuotta moottorikaupungissa tuottivat yhden Stanley Cup -mestaruuden (2008). Kanadalainen on ollut kolme kertaa ehdolla (2008, 2014 ja 2017) vuoden valmentajapalkinnon Jack Adams Trophyn saajaksi.
Nykyisen seuran kanssa Babcockilla on peräti kahdeksan vuoden ja 50 miljoonan dollarin arvoinen sopimus, ja hän on tällä hetkellä liigan parhaiten palkattu päävalmentaja. Tulevaisuuden nuoria tähtiä vilisevä, mutta kovin kokematon torontolaisryhmä rynni Babcockin johdolla sensaatiomaisesti pudotuspeleihin. Häntä pidetään yleisesti ottaen tämän hetken parhaana valmentajana, jonka taktiset kyvyt pelin tiimellyksessä hakevat vertaistaan.
-Uskon, että hän nauttii olostaan Torontossa, ja luulen myös hänen tekevän erinomaista työtä siellä. Ymmärrän täysin, miksi Red Wings -fanit ovat pettyneitä, kun menettävät tuon tasoisen johtajan, Wayne Gretzky kommentoi Sporting Newsin nettisivuilla.
2. Mike Sullivan, Pittsburgh Penguins
Penguins-käskyttäjä Mike Sullivan luotsasi päättyneellä kaudella joukkueensa toiseen peräkkäiseen Stanley Cupin voittoon. Vaikka Penguinsin hyvyydestä ison osan ottaakin laadukas Sidney Crosbyn johtama pelaajamateriaali, Sullivanilla on kuitenkin käsissään menestyvän ryhmän tärkeimmät avaimet. Hän on suurin syy siihen, miksi tämän hetken Penguins pelaa joukkueena niin hyvin kuin pelaa.
Sullivan tuli Penguinsiin kauden 2015 puolivälissä, kun seura päätti antaa kenkää silloiselle päävalmentajalle Mike Johnstonille joukkueen ilmapiirin ollessa hyvin ahdistunut. Johnstonin peruutteleva pelityyli ei vaan ottanut toimiakseen, eikä hän päässyt Crosbyn kanssa samalle sivulle.
Sullivan käänsi kurssin nopeasti muuttaen Penguinsin pelityylin hyökkäävämmäksi. Seuran toimitusjohtaja Jim Rutherford hankki tyyliin sopivia pelaajia siirtorajalla, kun tuulennopea Carl Hagelin sekä taitava kiekollinen puolustaja Justin Schultz pukivat päälleen pingviinipaidan. Sullivanin valmennusote vaatii jokaiselta pelaajalta täyttä panosta ja sitoutumista yhteiseen pelisysteemiin.
-Hän saa kaikki tekemään rajusti töitä ja pelaamaan toisilleen. Sillä ei ole merkitystä, mitä pelaajan selässä lukee, Patric Hörnqvist totesi The Hockey Newsin nettisivuilla.

Mike Sullivan

3. Joel Quenneville, Chicago Blackhawks
Push the pace. Lause, jota dynastiajoukkue Chicago Blackhawksin vaativalta luotsilta Joel Quennevilleltä on totuttu kuulemaan, kun joukkueen koneistosta tarvitaan lisävaihteita. Hän on valmentajana niin ikään erittäin vaativa. Sen sai kokea muiden muassa Blackhawksissa pelannut suomalaishyökkääjä Teuvo Teräväinen, jolle Quenneville antoi mahdollisuuksia ottaa pelipaikka kärkiketjuissa. Armoa ei paljon herunut tehojen jäätyä Teräväisen kohdalla vaisuiksi.
Ennen Blackhawks-aikoja Quenneville ehti toimia kausina 1996-2004 St. Louis Bluesin päävalmentajana johdattaen joukkueensa jokaisena kautena pudotuspeleihin. Parhaimpana kautena 1999-2000 Quenneville luotsasi Bluesin runkosarjan ykkösjoukkueeksi saavuttaen Presidents' Trophy -palkinnon. Kanadalaisvalmentaja palkittiin kauden jälkeen Jack Adams Trophylla.
Blackhawksiin Coach Q on sopinut kuin valettu. Kaiken kaikkiaan kolme Stanley Cupia voittanut 58-vuotias kanadalainen nauttii tällä hetkellä seurajohdon sekä pelaajiston täydellistä luottamusta. Hän on kaikkien aikojen runkosarjavoittotilastossa toisena edellään vain nykyään Blackhawksin neuvonantajana toimiva Scotty Bowman.
-Hänen merkityksensä on ollut valtava. Hän on ollut kasvattavana tahona meidän nuorille pelaajille, Patrick Kane kertoi NHL.comin sivuilla.

blackhawks_quenneville_042217

4. Jon Cooper, Tampa Bay Lightning
Lightning-valmentaja Jon Cooperin tie NHL-valmentajaksi on kulkenut täysin eri reittiä kuin monen muun kollegansa. Hän ei ollut aiemmin pelannut NHL:ssä peliäkään, saati valmentanut missään NHL-joukkueessa. Hänen urheilutaustansa juontaa juurensa 1980-luvulta, jolloin Cooper pelasi Kanadassa hyvinkin suosittua lajia nimeltä lacrosse.
Lisäksi Cooper on suorittanut Michiganissa Thomas M. Cooleyn nimeä kantavan lakimiesopiston. Siinä sivussa hän päätyi pieniin valmennushommiin junioripuolella. Työn jälki oli hyvää ja inspiroivaa, josta kertovat Yhdysvaltain junioriliigan mestaruudet (NAHL sekä USHL) vuosina 2007 ja 2010. Cooper toimi AHL-joukkue Norfolk Admiralsin mestarivalmentajana kaudella 2011-12 ennen ensiaskeleitaan NHL:ssä.
Lightningissa elettiin varsin sekavia vaiheita 2010-luvulla. Kaudella 2012-13 seura päätti luopua silloisen valmentajansa Guy Boucherin palveluksista, ja jatkajaksi valikoitui lopulta älykäs mutta varsin kokematon valmentajanalku Cooper. Ensimmäisellä täydellä kaudella 2013-14 Cooperin miehistö eteni hienosti pudotuspeleihin, ja jo seuraavalla kaudella peräti Stanley Cupin finaaleihin asti. Cooperin pelaajaläheinen ja vapauksia antava tyyli puri nuoreen Lightning-ryhmään kuin häkä. Hän oli tuona vuonna yksi Jack Adams Trophyn kolmesta finalistista.
5. Barry Trotz, Washington Capitals
Listalle mahtuu vielä pitkän linjan kanadalaisvalmentaja, joka on NHL:ssä valmentanut tähän asti vain kahta seuraa. Toukokuussa 55 vuotta täyttänyt Barry Trotz aloitti valmentajauransa jo 1980-luvulla yliopistojoukkueissa. AHL:ssä hän valmensi 1990-luvulla Portland Piratesia, joka eteni aina farmiliigan mestaruuteen asti kaudella 1993-94.
Ovet NHL:ään avautuivat lopulta kaudella 1998-99, kun liigaan syntyi uusi seura Nashville Predators, jonka valmentajaksi Trotz nimitettiin. Siitä alkoikin pitkä 15 vuoden jakso, johon mahtui muun muassa Kanadan maajoukkueen päävalmentajana voitettu maailmanmestaruus vuonna 2003.
Predators selvisi niukasti pudotuspeleihin kausina 2003- 2008, mutta tippui joka kerta ensimmäisellä kierroksella. Kantrikaupungin ja Trotzin tiet erosivat vuonna 2014, kun Washington Capitals päätti palkata puolustuspään spesialistina tunnetun Trotzin penkin taakse. Jämäkän ja kurinalaisen pelisysteemin nimeen vannova valmentaja nosti Capitalsin hetkessä Itäisen konferenssin kärkijoukkueiden joukkoon. Mutta kahdesta peräkkäisestä Presidents' Trophy -voitosta huolimatta Capitals ei ole toistaiseksi selviytynyt pudotuspeleissä toista kierrosta pidemmälle.
Kaudella 2015-16 Trotz äänestettiin vuoden valmentajaksi.