TBL-CAR: Ahon ohjaus pomppii reppuun

Voittojen tielle epätoivoisesti mielivältä Tampa Bay Lightningilta ei löytynyt riittävästi sähköisyyttä lauantaina Carolina Hurricanesia vastaan pelatussa kotiottelussa, vaan tuloksena oli kirvelevä 2-3 tappio, joka oli samalla salamapaidoille jo kolmas peräkkäinen.

Rod Brind'Amourin luotsaamien hurrikaanien kapellimestarina hääri tuttuun tyyliin Sebastian Aho (1+1), joka alkaa tehojen puolesta päästä viime kauden vauhtiinsa.
Vierasjoukkue Hurricanes otti isänniltä lauantain kamppailussa heti luulot pois ja paineli ensimmäiselle erätauolle väkevässä 3-0 johdossa. Maalinteossa onnistuivat Ahon lisäksi Jordan Martinook ja suomalaishyökkääjän laukauksen maaliin saakka ohjannut puolustaja Jaccob Slavin.
- Oli tärkeää, että saimme erinomaisesta ensimmäisestä erästämme palkinnon. Jätkät pelasivat vahvasti toisilleen, peittivät laukauksia ja karvasivat ahnaasti. Toki James (Reimer) oli maalillaan myös hyvä tärkeillä hetkillä, Brind'Amour luonnehti.

AhoDET1201

Tahmea alkukausi on enää kaukainen muisto
Muhkeat jatkosopimukset tuovat mukanaan luonnollisesti myös odotuksia. Kesällä rajoitetuksi vapaaksi agentiksi jäänyt mutta Hurricanesin kanssa lopulta viiden vuoden mittaisen ja kokonaisarvoltaan 42,2 miljoonan dollarin arvoisen jatkopahvin allekirjoittanut Aho sai rauhassa valmistautua kauteensa seuran harjoitusleirin kautta.
Kausi ei kuitenkaan lähtenyt liikkeelle toivotulla tavalla, ja lokakuussa Aho oli saalistanut pelaamissaan 12 ottelussa hänelle sangen vaatimattomat tehot 3+3=6. Päävalmentaja Brind'Amour oli joutunut rauhoittelemaan mediassa kärsimättömimpiä kannattajia kertomalla, että on vain ajan kysymys, koska suomalaishyökkääjä löytää pelaamiseensa oikean rytmin.

DET-CAR: Aho iskee pomppukiekon reppuun

Huoleen ei enää ole ollut aihetta, sillä avausmaalista lauantaina vastanneen Ahon marraskuu oli erittäin vahvaa suorittamista. Hän keräsi marraskuun 15 ottelussa huimat yhteispisteet 10+6=16 ja jäi vain viidessä kamppailussa ilman tehomerkintöjä.
Lauantaina Aho survoi limpun lähietäisyydeltä Lightningin nuottaan ohi maalivahti Curtis McElhinneyn. Päävalmentaja Brind'Amour korosti ottelun jälkeen tuon osuman tärkeyttä.
- Ahon tekemä maali oli voiton kannalta erittäin tärkeä. Se teki joukkueen henkiselle puolelle hyvää, ja saimme siitä omaa peliämme paremmin käyntiin. Hänen pelaamisensa oli muutenkin erittäin kokonaisvaltaista molempiin suuntiin, Brind'Amour kiitteli.
Aho loistaa suomalaisten maalipörssissä
Kauden kynnyksellä oli miltei päivänselvää, että kesällä Winnipeg Jetsin kanssa jatkosopimukseen päässyt Patrik Laine tulisi hallitsemaan suomalaisten maalipörssiä mielin määrin, sillä Ahon rooli Carolinan pelillisenä moottorina on huomattavasti laajempi kuin hänen maanmiehellään Winnipegissä.
Mutta kun katsotaan alkukauden pistetilastoja, niin ylivoimapelotteen mainetta kantavasta Laineesta onkin kuoriutumassa enemmän pelintekijä kuin kliininen viimeistelijä, kun taas 22-vuotiaan Ahon (13+9=22) maalisuoni sykkii tällä hetkellä kiivaammin kuin koskaan miehen tähänastisella NHL-uralla.
Vuosi sitten tähän aikaan Hurricanesin tähtihyökkääjän maalisarake näytti joulukuulle käännyttäessä seitsemää osumaa, kun taas Laineella oli koossa peräti 21 osumaa. Kuluvalla kaudella Laine on saalistanut 25 ottelussa tehot 7+18=25, ja suomalaistähtien välinen ero on kuusi maalia Ahon hyväksi.

CAR-OTT: Aho karkaa alivoimalla läpi ja iskee maalin

  • Sebastian on yksi liigan parhaista pelaajista, ja me näemme hänet todellisena johtajana, joka pystyy viemään seuramme menestykseen. Hän on tehnyt selväksi, että haluaa olla ja kehittyä täällä. Olen siitä tavattoman iloinen, Hurricanesin GM Don Waddell totesi kesällä.
    Lauantain voitollaan hurrikaanit nousivat Itäisessä konferenssissa viidennelle sijalle ohi tappion kärsineen Pittsburgh Penguinsin. Metropolitan-divisioonassa Brind'Amourin suojatit ovat edelleen neljäntenä ja vain kolmen pisteen päässä kakkospaikalla majailevasta New York Islandersista.
    Seuraavissa otteluissa Carolinan vastukset eivät juuri helpotu, sillä ensi viikon tiistaina joukkue matkustaa Atlantic-divisioonaa suvereeniin tyyliin tällä hetkellä dominoivan Boston Bruinsin vieraaksi.