051316Pavelski1

Juttusarja "Viisi kysymystä" jatkuu läpi koko kauden. Keskustelemme lajin avainhenkilöiden kanssa heidän elämästään ja urastaan sekä kyselemme heiltä tuoreimmat kuulumiset ja kiekkouutiset.
Tällä kertaa kuullaan San Jose Sharksin kapteeni Joe Pavelskin mietteitä.

Millaista oli palata tämän kauden runkosarjaan, kun pelasitte viime kauden lopuksi tärkeitä otteluita ja etenitte Stanley cup -finaaleihin saakka? Olet varmasti kuullut muilta pelaajilta, millaista se voi olla. Miten itse koit asian harjoitusleirillä ja kauden ensimmäisen neljänneksen aikana, jolloin otteluilla ei ole niin paljon merkitystä kuin kesäkuussa? Oliko sopeutuminen hankalaa?
- Olihan uuden kauden aloittaminen nyt erilaista. Ei sitä oikein voi edes kuvailla ennen kuin sen kokee itse. Pelasimme todella paljon jääkiekkoa, ja sitten tuli vielä lisäksi World Cup, joka tiivisti NHL-kauden aikatauluja entisestään. Kaikella on hieman enemmän merkitystä pudotuspeleissä. Siellä mennään niin pienillä eroilla, että jokainen vaihto on tärkeä ottelun voittamista ajatellen. Olemme kuitenkin sopeutuneet hyvin. Olemme pystyneet voittamaan kolmekin ottelua putkeen, mutta muutaman kerran on tullut peräkkäin tappiokin. Se on rankkaa, mutta on vain jaksettava painaa. Vaikka nyt ei ollakaan runkosarjan lopussa tai pudotuspeleissä, niin emme saa silti höllätä otettamme. Sen ymmärtäminen on auttanut meitä.
- Ymmärrämme myös sen, että NHL:ssä on nyt todella tasaista, mikä näkyy jo sarjataulukkoa vilkaisemalla. Emme saa jäädä takaa-ajajan asemaan. Nyt pelattavat ottelut ovat yhtä tärkeitä kuin ne viimeisetkin, sillä pisteitä on kerättävä. Joukkueemme on tajunnut sen ja paiskinut kaukalossa töitä.
- Olemme jo päässeet vaikeimman yli. Joukkueemme selvisi hienosti tästä viimeisimmästä ottelusumasta, ja saimme napsittua muutaman voitonkin. Nyt meidän on vain pidettävä suoritustasomme yllä.

Logan Couture on löytänyt maalijyvänsä tahmean alkukauden jälkeen. Hän on tehnyt viimeisissä seitsemässä ottelussaan kaikkiaan viisi maalia ja seitsemän pistettä. Olette voittaneet noista otteluista kuusi. Couture sai ensimmäisissä 18 ottelussaan kokoon vain yhdeksän pistettä. Kuinka ratkaisevaa hänen pelinsä paraneminen on ollut menestyksenne kannalta? Miten tärkeä pelaaja vireensä löytänyt Couture on teille?
-Kun Logan alkaa mättää kiekkoja reppuun, hänen ketjunsa hallitsee ottelua ja muut kentällisemme seuraavat perässä. Silloin neljän vitjan systeemimme alkaa todellakin toimia. Couture joutuu pelaamaan kovia pelaajia vastaan, joten hänen onnistumisellaan on suoraan sanottuna erittäin suuri merkitys voittojemme kannalta. Kun pelit ovat tiukkoja, se yksikin lisämaali voi ratkaista pelin. Niin kävi Losissakin. Loganin kenttä takoi kolme pistettä ja auttoi meidät johtoon. Pitkän kauden mittaan tarvitaan useampia jätkiä, jotka nousevat ottamaan vastuuta. Logan on tehnyt sitä juuri nyt.
Miten hän suhtautui kehnosti alkaneeseen kauteensa? Sellainen alku oli hänelle epätavallista.
- Oikeastaan kenelläkään meistä ei ollut mikään mainioin kauden alku. Joonas [Donskoi] on esittänyt vahvoja otteita ja ollut yksi parhaista pelaajistamme. Brent [Burns] on myös ollut hyvä. Mutta kukaan ei ole iskenyt kunnon tehoja, joten meistä on tuntunut, että haluamme enemmän. Haluamme kaikki kantaa kortemme kekoon ja tehdä neljä maalia ottelussa. Jätkät ovat onneksi hoitaneet tonttinsa hienosti, joten olemme pystyneet voittamaan tiukkoja yhden maalin erolla päättyneitä pelejä ja saaneet tärkeitä pisteitä. Hyökkäyspelimme on hiljalleen parantunut, ja puolustusosastomme on kunnossa. Se on rohkaisevaa. Emme lannistuneet missään vaiheessa. Jokainen jatkoi uurastamista ja uskoi, että löydämme vielä kipinämme ja saamme homman sujumaan.
Tutkiskelin Martin Jonesin tilastoista tehtyä vertailua. Kun voitto-tappiotilastonne oli 18 ottelun jälkeen 9-8-1, Jonesin päästettyjen maalien keskiarvo oli 2,31 per ottelu ja torjuntaprosentti 90,9. Nyt kun olette voittaneet kuusi peliä seitsemästä, hänen päästettyjen maalien keskiarvonsa on 1,99 ja torjuntaprosenttinsa 92,4. Pelaako joukkue paremmin hänen edessään vai pelaako Jones itse paremmin? Mitä mieltä olet?
- Kyse on varmaan molemmista. Martin on pelannut todella hyvin ja tasaisesti. Hänkin on kohentanut otteitaan kauden alusta. Mutta olemme nyt tehneet useammin ottelun ensimmäisen maalin, mikä auttaa myös häntä. Emmekä ota puolustuspelissä isoja riskejä. Vastustajamme eivät pääse laukomaan paljon, mikä voi toisinaan olla veskarille hankalaakin. Yhtäkkiä vastustajalle voi avautua hyvä maalintekotilanne, eikä maalivahtimme ole päässyt ottelun rytmiin. Hän on saattanut olla toimettomana vaikka viisi minuuttia. Martin on hoitanut nuo tilanteet hyvin ja venynyt tärkeisiin torjuntoihin. Viime aikoina olemme saattaneet olla yhden maalin johdossa, ja Martin on torjunut vastustajan läpiajon tärkeällä hetkellä. Hän on pitänyt meidät pelissä ja antanut meille mahdollisuuden pelata omaa peliämme.

Pavelski NYI

Viime vuonna teillä oli vaikeuksia voittaa kotihallissanne ihan loppukautta lukuun ottamatta. Kotiottelujen voitto-tappiotilastonne oli 18-20-3. Nyt olette voittaneet 12 kotiottelustanne yhdeksän, mikä on jo normaalimpi tahti hyvälle joukkueelle. Oletko huomannut eroja kotiotteluissanne tällä ja viime kaudella?
- Kotona voittamisen juju löytyi viime kauden loppupuolella. Meillä oli samankaltainen otteluohjelma. Olimme paljon tien päällä, ja sitten kun tulimme kotiin, emme löytäneetkään enää keinoja voittaa. Liekö johtunut väsymyksestä. Hävisimme otteluja yhdellä maalilla, ja se turhautti. Nyt olemme pystyneet ottamaan voittoja kotona vieraspelien jälkeen, ja se tuntuu jo mukavammalta. Saamme siitä itseluottamusta. Mutta enpä osaa sanoa, onko mitään muita eroja. Kotiotteluissa on aina hyvä fiilis, vaikka tulisi tappioitakin. Mutta kun pääsimme kokemaan viime kauden pudotuspelien tunnelman ja Shark Tankin ilmapiirin, palaamme kotihalliimme entistä innokkaampina. Olemme aina uskoneet siihen, että pystymme dominoimaan kotikaukalossamme, ja varsinkin nyt fiilis on todella hyvä. Ja tätä me tarvitsemmekin. Viime kaudella meidän piti ottaa pakkovoittoja tien päällä päästäksemme haluamaamme tilanteeseen. Mutta kauden mittaan me opimme voittamaan. Emme pelanneet viime kauden loppupuolella hyvin ainoastaan kotona. Jätkät panivat itsensä likoon niin hyökkäys- kuin puolustussuunnassa, ja silloin kotisaldommekin parani. Ei meidän tarvinnut puristaa mailasta, sillä luotimme omaan peliimme.