tavares

Snart inleder NHL-klubbarna sina försäsongsläger för att bli redo för säsongen 2018-19. Från den 5 augusti kommer NHL.com/sv att gå på djupet och analysera alla lag i artikelserien "31 lag på 31 dagar". Vi summerar snackisarna, spanar in de hetaste spelarna och går igenom lagens styrkor och svagheter.
Idag analyserar vi Toronto Maple Leafs.

Även den som bara ytligt följer vad som händer i National Hockey League, har inte kunnat undgå att höra att det hänt saker i Toronto Maple Leafs under sommaren.
Grundserien 2017-18: 49-26-7 (105 poäng). Trea i Atlantic Division.
Slutspelet 2018: Utslaget i första omgången av Boston Bruins, 3-4 i matcher.
Tränare: Mike Babcock (fjärde säsongen). Assisterande coacher Jim Hiller, D.J. Smith och Andrew Brewer (alla tredje säsongen).
Nyförvärv:Pär Lindholm, c (Skellefteå AIK), Josh Jooris, c/fw (Pittsburgh Penguins), Tyler Ennis, fw (Minnesota Wild).
Förluster:Tomas Plekanec, c (Montreal Canadiens), Tyler Bozak, c (St. Louis Blues), Roman Polak, b (Dallas Stars), Leo Komarov, fw (New York Islanders), James van Riemsdyk, fw (Philadelphia Flyers).
[Läs fler av våra 31 lagartiklar på 31 dagar inför säsongen, här på NHL.com/sv]
Först landade Maple Leafs den näst yngste general managern i hela ligan, Kyle Dubas, 31, som ersättare för 75-åringen Lou Lamoriello.
Därefter landade Dubas den hetaste spelaren på free agent-marknaden, New York Islanders storstjärna John Tavares.
Och för en dryg vecka sedan ordnade Dubas och Maple Leafs också in den första kvinnan på en hög position i ett NHL-lag, när damhockey-legendaren Hayley Wickenheiser, 40, tog plats som en av de sportsligt ansvariga (assistant director of player development) i klubben.
- Vi vill ha de bästa människorna. Punkt, kommenterade Dubas för Toronto Star.
Toronto Maple Leafs, med sina 14 Stanley Cup-titlar det näst mest framgångsrika laget (efter Montreal Canadiens 24) i ligans historia, har byggt länge för att kunna radera ut nesan att inte ha vunnit cupen sedan 1967 - det är 52 år sedan. Spelare som bara knappt-över-20-åringarna Auston Matthews, William Nylander, Mitchell Marner, Kasperi Kapanen och Morgan Reilly kompletterades till förra säsongen med veteranerna Patrick Marleau, 38, och Ron Hainsey, 37. Och nu kommer också en av ligans verkliga superstjärnor, en game-changer av rang: John Tavares, 28 år den 20 september.

Samtidigt har Toronto förlorat en del tunga spelarnamn som James Van Riemsdyk (till Flyers) och Leo Komarov (Islanders), men det finns gott om unga spelare i kö för att ta en plats i Maple Leafs.
Till skillnad mot många andra NHL-klubbar som har sina farmarlag många flygtimmar bort på en annan del av den nordamerikanska kontinenten, har ju Maple Leafs sitt farmargäng Toronto Marlies på gångavstånd - det är bara knappt tre kilometer mellan Maple Leafs Air Canada Centre och Marlies Ricoh Coliseum.
Toronto Marlies vann Calder Cup, AHL:s motsvarighet till Stanley Cup, för första gången någonsin förra säsongen. Marlies tränare Sheldon Keefe har utvecklat och levererat goda hockeyspelare till Maple Leafs och har en hel uppsjö spelare färdiga för leverans också den här säsongen: 21-årige backen Travis Dermott fick begränsad NHL-erfarenhet redan förra säsongen, men lär få mer nu. Samma sak gäller för anfallaren Andreas Johnsson, 23. Och landsmannen och backen Timothy Liljegren, 19, knackar också redan på dörren till National Hockey League.
Förutom de två svenskarna utvecklas nu också Carl Grundström, Calle Rosén, Pierre Engvall, Jesper Lindgren och Andreas Borgman av Sheldon Keefe i Marlies.

borgman

Maple Leafs har länge varit ett av ligans stryklag - tipsen hos alla andra än de mest inbitna och oresonabla Maple Leafs-fansen, har oftast handlat mest om hur pass långt ner i tabellen laget ska hamna när säsongen summeras.
Inte längre.
Det Toronto Maple Leafs som kommer till spel säsongen 2018-19 lyser av självförtroende. Tränaren Mike Babcock bygger systematiskt och det här kan bli säsongen då Maple Leafs går hela vägen. Toronto har en av ligans bästa centeruppsättningar, kanske den allra bästa. John Tavares, Auston Matthews och Nazem Kadri tar de tre toppkedjorna, medan Pär Lindholm, ny från Skellefteå, är en av de hetaste kandidaterna att ta centerrollen i fjärdekedjan.
Värvningen av John Tavares, som gjorde 84 poäng (37+47) på 82 matcher för Islanders förra säsongen är det, anser många förståsigpåare, Maple Leafs behöver för att ta det sista steget.
Tavares, som kommer från Mississauga knappt tre mil från Toronto, är Maple Leafs-fan sedan barnsben. Men för Tavares handlade det inte i första hand om att komma hem. Islanders storstjärna blev helt enkelt imponerad av klubbens satsning.
- Det var Kyle, sade Tavares till NHL.com. Det sätt han levererade sitt budskap och sina visioner och sina tankar om hur jag skulle passa in, det var fantastiskt.

 • Det var rätt tillfälle. Och det är klart att det spelade in att jag kommer härifrån, hur laget ser ut just nu, hur bra den unga kärnan är, hur bra det gick för Marlies senast och hur framtiden ser ut… det gick bara inte att missa chansen, sade Tavares som skrev på för sju år och 77 miljoner dollar.
  - (Toronto Maple Leafs) är en av de stora organisationerna, inte bara inom hockeyn utom inom all idrott, menar John Tavares.
  Det är ett lag som går in i den nya säsongen med ett enormt självförtroende. Ett tecken på det är värvningen av Hayley Wickenheiser. Värvad inte för att hon är kvinna. Utan för att hon är duktig på sitt jobb.
  Det var viktigt för Hayley Wickeheiser:
  - Den största anledningen till att jag tycker att det här är så spännande, är att kyle var intresserad av att få mig till klubben. Inte för att få in en kvinna, utan för att få in någon som kan göra jobbet, säger Wickenheiser.
  Relaterat material: [Tavares ska ta Maple Leafs till nya höjder]
  Göra jobbet i en klubb som länge var en av de mest manliga bastionerna i NHL. Klubbens legendariske ägare Harold Ballard stoppade länge kvinnliga reportrar från att gå med sina manliga kollegor in i omklädningsrummer, och att en kvinna skulle kunna ha en ledande post i en hockeyklubb, det betraktade Ballard som ett mycket dåligt skämt.
  När Harold Ballard dog 1990, fyllde Hayley Wickenheiser tolv. Efter en framgångsrik karriär i VM och OS, sitter hon nu i ledningen för Toronto Maple Leafs och är en av flera kvinnor i klubbens organisation. Kyle Dubas har vågat ta stora steg: sedan tidigare finns Barb Underhill som skridskotränare i klubben, och nu har Dubas fyllt på med Dr. Meg Popovic som fysisk expert (director of athlete well-being and performance) och Noelle Needham som scout för amatörspelarna i mellanvästern i USA.
  - All forskning visar att ju mer blandad organisationen är, desto bättre beslut kan den fatta, säger Dubas till Toronto Star. Jag tänker så här: om jag bara plockar in vita män - och det här säger jag som en vit man - så missar vi massor om hur organisationen som helhet tänker, vart den kan ta oss och hur vi kan gå vidare och utvecklas.
  Toronto Maple Leafs har utvecklats stort, inte bara på ledarsidan. Det här kan blir året då Maple Leafs äntligen kommer i mål efter en 52 år lång ökenvandring.