RangersMapleLeafs

Två matcher finns på schemat under NHL-natten: New York Rangers mot Toronto Maple Leafs och Chicago Blackhawks mot Boston Bruins.

Toronto och Chicago ligger inför natten precis utanför slutspelsplats i sina respektive konferenser. Chicago har tre poäng upp till Calgary Flames för det andra wildcardet i West. Laget föll igår efter sudden (3-2) mot Minnesota Wild. Men poängen var viktig, åtminstone om de tar revansch på sig själva i natt menar lagets coach Jeremy Colliton.
- Spelar vi bra i morgon är det en viktig poäng, men om vi följer upp med en platt insats, då är det helt enkelt vi som inte spelar bra under ett viktigt skede under säsongen, säger Colliton.
Maple Leafs är en poäng efter Florida Panthers, som just nu ligger trea i Atlantic Division. Toronto föll mot just Panthers senast efter att ha släppt in fyra mål i den sista perioden.
- Det är såklart en besvikelse. Det var ingen rolig känsla att lämna rinken, särskilt inte med tanke på hur vi spelade. Vi var slarviga i den tredje perioden och gjorde inte jobbet tillräckligt bra när vi skulle spela oss ur egen zon, det gjorde att vi släppte till många chanser, sa centern John Tavares efter matchen senast.
Här är en djupare koll inför nattens matcher:
New York Rangers - Toronto Maple Leafs, start 01:30
William Nylander har varit en av Torontos formstarkaste spelare de senate matcherna. Svensken har gjort poäng i åtta raka matcher. Sex av de poängen har varit mål och Nylander toppar nu den svenska skytteligan på totalt 25 den här säsongen. En annan het Toronto-målskytt för tillfället är Auston Matthews som gjort 37 mål den här säsongen.
Ett bakslag för Maple Leafs är att målvakten Frederik Andersen skadade sig senast. Han är inte med laget till New York på grund av en nackskada och är dag-för-dag enligt klubbens tränare Sheldon Keefe.
*** ***Läs också: [Stabil "plan B" nyckel till framgång i NHL]
New York Rangers behöver segrar föra att blanda sig slutspelsracet ordentligt. Efter 51 spelade matcher har Rangers samlat ihop 54 poäng, det är elva ifrån ett wildcard i Eastern Conference. Rangers har dock vunnit sex av sina tio senaste och är i god form trots 5-3-förlusten mot Dallas senast. Henrik Lundqvist, som blev utbytt mot Dallas, kommer vila i natt. Istället kommer Igor Shesterkin stå enligt klubbens officiella twitterkonto.

Chicago Blackhawks - Boston Bruins, start 02:00
Bruins tog en övertygande 4-0-seger mot ett formstarkt Canucks i går. Tuukka Rask höll nollan med 25 räddningar och laget befäste sin ledning i Atlantic Division.
- Vi spelar bra och snabbt just nu. Vår forwards är bra i forecheckingen och i omställningarna, och kan vi slå snabba förstapass och röra på fötterna passar det oss ännu bättre. Vi har kunnat göra det samt fått bra målvaktsspel, säger Bruins back Charlie McAvoy om Bostons spel på sistone som inbringat fyra raka segra.

BOS-VAN: Coyle förvaltar returen på McAvoys skott

Chicago fortsätter jaga poäng. Backen Duncan Keith noterades för sin 499:e assist i karriären när han lirade fram Adam Boqvist till hans tredje mål för säsongen i går. Det var backarna som gjorde det för Chicago mot Minnesota. Lagets andra mål satte nämligen Olli Määttä, assisterad av Erik Gustafsson.