MIN-mf

I serien 31 på 31 ägnar NHL.com/sv hela augusti månad åt att, dag för dag, gå igenom vart och ett av lagen i NHL. Vi ger er allt som är värt att veta om spelarna och om lagens styrkor och svagheter. Artikelserien tar ett heltäckande grepp om ligans 31 klubbar. Idag: Minnesota Wild, bit för bit.

Uppladdningen inför hösten har inte varit den bästa för Minnesota Wild. Klubben fann sig nyligen i rampljuset av fel anledningar då klubbens general manager Paul Fenton fick sparken, detta efter enbart 14 månader på posten. Under Fentons ledning försvann bland annat Nino Niederreiter, Charlie Coyle och Mikael Granlund i utbyte mot Victor Rask, Ryan Donato och Kevin Fiala. Över sommaren tillkom dessutom gemytlige norrmannen Mats Zuccarello på ett femårskontrakt värt sex miljoner dollar per säsong. Wilds ägare Craig Leipold har ännu inte utsett någon ersättare till Fenton.
På tränarsidan går Bruce Boudreau in på sin fjärde säsong som klubbens huvudtränare.
Nedan följer en genomgång av Wilds trupp inför kommande säsong:
Nyckelspelarna
Den absoluta kärnan av Wild-spelare börjar bli något till åren. Ta bara kaptenstrion; lagets odiskutable härförare Mikko Koivu har hunnit fylla 36 medan assisterande "ungtupparna" Zach Parise och Eric Staal är 35, respektive 34.
Mats Zuccarello, 31, förväntas tillföra ett visst mått ungdomlig energi medan fartkulan Jason Zucker, 27, har god potential att bli klubbens bästa målskytt kommande säsong. På backplats kommer istiden portioneras ut till framförallt Ryan Suter, 34, Jared Spurgeon, 29, Jonas Brodin, 26, och Matthew Dumba, 25. I mål ska även fortsättningsvis Devan Dubnyk, 33, hålla fortet.

VGK-MIN: Staal ger Minnesota ledningen

Svenskarna
Tre svenskar förväntas utgöra en del av Wilds trupp kommande säsong. Utöver tvåvägsbacken Brodin - som är kontrakterad till och med säsongen 2020-21 - finns även anfallsspelarna Victor Rask och Joel Eriksson Ek i laget. Eriksson Ek har status Restricted Free Agent och har ännu inte skrivit på något kontrakt för kommande säsong (en status han delar med svenskbekantingen Kevin Fiala). Eriksson Ek, 22, stod för sju mål och sju assist på 58 matcher förra säsongen och har potential att, förutsatt ett nytt kontrakt, slå igenom ordentligt kommande säsong. Rask, 26, kom till klubben i utbyte mot Nino Niederreiter. Men där schweizaren nått framgång i sin nya klubb Carolina Hurricanes har Rask haft det jobbigare i Wild. Tre poäng (två mål, en assist) på 23 matcher blev det för svensken i "State of Hockey" - en notering såväl klubbledning som Rask själv vill se överträffad med råge kommande säsong.

MIN-WPG: Rask överlistar Comrie

Framtidsnamnen
Ja, sen var det ju det där med framtidsnamn. Utöver Eriksson Ek och Fiala finns Jordan Greenway (22), Ryan Donato (23) och Luke Kunin (21) som alla har möjlighet att gå in som startspelare. Möjligen kan någon av dessa spelare kan få sitt stora genombrott under 2019-20.
Längre ner i talangleden hittar vi Wilds förstaval i draften de senaste två åren; Filip Johansson (2018) och Matthew Boldy (2019). Men såväl Johansson som Boldy har redan den närmaste framtiden utstakad; svenske backen Johansson spelar den kommande säsongen för Leksands IF - klubben vars verksamhet han spenderat de senaste fyra säsongerna inom - i SHL, medan amerikanske forwarden Boldy tar klivet från amerikanska utvecklingsprogrammet (USNTDP) till Boston College i NCAA. Wild räknar således inte med varken Johansson eller Boldy före 2020-21, som tidigast.
Läs också: [Frågetecken kring Wild\]
Styrkor
Defensiven. Suter, Brodin, Spurgeon och Dumba är en sammansvetsad enhet vid det här laget och är alla fyra kapabla att spela i första backparet. Dumba begränsades dock till 32 matcher förra säsongen på grund av skada medan de andra tre spelade alla 82 matcher. En fullt återställd Dumba bör hjälpa Wilds defensiva enhet som, trots att man släppte in 13:e minst mål förra säsongen, inte kunde hindra klubben från att missa slutspel för första gången på sju år.
- Nu vet vi hur det känns (att missa slutspel) och det är en känsla vi aldrig vill ha igen, sade tränare Bruce Boudreau efter att Wilds slutspelschanser eliminerats förra säsongen.

Förbättringsområden
Offensiven. Wild kom på en mindre smickrande 27:e plats för gjorda mål förra säsongen. Bästa målskytt blev Zach Parise med sina 28 fullträffar. Såväl Jason Zucker som Kevin Fiala och Mats Zuccarello har potential att göra 30 mål. Den potentialen skulle klubben gärna se infriad.
Minnesota Wild når slutspel om…
… Zuccarellos debutsäsong i klubben blir en succé, försvaret och Dubnyk fortsätter att hålla tätt och veterangänget på forwardssidan kan hålla sig skadefria och leverera efter sin tidigare nivå över ännu en tuff NHL-säsong.