Czechia Sweden IIHF

Česko bude po 14 rokoch hrať finále majstrovstiev sveta IIHF. Rozhodla o tom sobotná výhra 7:3 nad Švédskom. Jeho súperom bude Švajčiarsko, ktoré vo večernom semifinále zdolalo Kanadu 3:2 po samostatných nájazdoch.

Český tím dokázal severskému protivníkovi, ktorý ani v jednom z ôsmich doterajších dueloch neinkasoval viac ako dvakrát, nastrieľať sedem gólov.

Dvomi gólmi k tomu prispeli Dominik Kubalík (Ottawa Senators), útočník Lukáš Sedlák z Pardubíc bol dokonca blízko hetriku, ale jeho tretí gól rozhodcovia odvolali kvôli ofsajdu. Štyrmi bodmi za gól a tri asistencie prispel Martin Nečas (Carolina Hurricanes), skórovali aj David Kämpf (Toronto Maple Leafs) a forvard Ondřej Kaše z Litvínova.

"Žrali sme ľad, centimeter po centimetri a striedanie po striedaní. Som na toto mužstvo veľmi hrdý," radoval sa obranca Michal Kempný.

Lukáš Dostál (Anaheim Ducks) v českej bránke podal po štvrťfinálovej nule proti Spojeným štátom opäť vynikajúci výkon, zlikvidoval 37 pokusov strelecky aktívnejších Švédov. Za tých sa presadili dvojbodový Joel Eriksson Ek, Marcus Johansson (obaja Minnesota Wild) a Marcus Pettersson (Pittsburgh Penguins).

Brankár Jonas Gustavsson (Minnesota) však inkasoval päťkrát zo 17 striel a v polovici druhej tretiny musel striedať. Náhradník Samuel Ersson riešil len šesť striel, ale dve z toho sa skončili za jeho chrbtom po úniku Sedláka, ktorý ho prekonal rovnakým spôsobom medzi betónmi.

Česko si úplne prvýkrát v histórii zahrá finále vyraďovacej časti šampionátu na domácej pôde a užije si pri ňom neopakovateľnú atmosféru v pražskej O2 arene, kde už v sobotu padol divácky rekord v histórii MS.

Švajčiarsko zaskočilo Kanadu v nájazdoch

Parádna jazda Švajčiarska na svetovom šampionáte sa nekončí. Reprezentácia alpskej krajiny v druhom semifinále zdolala Kanadu 3:2 po penaltovom rozstrele a prvýkrát od roku 2018 si zahrá finále.

Hviezdou prekvapujúcich víťazov bol brankár Leonardo Genoni, ktorý pustil len dve zo 44 striel, a útočník Kevin Fiala (Los Angeles Kings). Ten strelil gól, na ďalší asistoval a v závere premenil aj nájazd.

"Celá krajina je na nás hrdá, my sme tiež. A budeme pokračovať," sľúbil Fiala, švajčiarsky útočník českého pôvodu. "Zajtra je ďalší zápas. Byť vo finále je výnimočné samo osebe a to, že je to v Česku, na tom nič nemení. Je to parádny úspech a chceme ešte viac."

Za Kanadu skórovali Brandon Tanev (Seattle Kraken) a John Tavares (Toronto), Jordan Binnington (St. Louis Blues) inkasoval dvakrát z striel tímu, ktorý bol obhajcom minuloročného titulu dlho herne vyrovnaný súper.

Švajčiari sa v prvej tretine dostali do vedenia 2:0, zámorský výber ho však dokázal dotiahnuť a v záverečnej tretine mal výrazný tlak. Tretí gól však už nepridal. Ani v desaťminútovom predĺžení, v ktorom mali obidva tímy jednu presilovku za zlé striedanie súpera.

V nájazdoch neskôr skóroval Connor Bedard (Chicago Blackhawks), ale Fiala mu v druhej sérii odpovedal a keď sa vo štvrtej presadil Sven Andrighetto a Dylan Cozens potom Genoniho neprekonal, tak naplno prepukla radosť hokejistov s helvétskym krížom na hrudi, ktorých v hľadisku podporovali tisícky fanúšikov.

"Podľa mňa sme si to zaslúžili. Blokovaním striel, sebaobetovaním... Aj tie najväčšie hviezdy padali do striel, hrali sme jeden za druhého," rozplýval sa obranca Jonas Siegenthaler (New Jersey Devils). "Myslím si, že sme to chceli aj trochu viac ako oni a to nakoniec rozhodlo."

Zápas o bronz medzi Švédskom a Kanadou sa bude hrať v O2 arene od 15:20, finále je na programe od 20:20 SELČ.