nyr chytil

Každý deň počas play off vám prinášame rubriku Hity dňa, ktorá zahŕňa tri zaujímavostí pred aktuálnymi zápasmi. Pozrite si s nami tie najnovšie pred tretím finále Východnej konferencie.

Zranený Vesey, pripravený Wheeler

Za nerozhodného stavu 1:1 je tu kľúčový súboj konferenčného finále medzi New York Rangers a Florida Panthers (nedeľa 21:00 SELČ; Nova Sport 1, NHL.tv) v Sunrise. A tím z Manhattanu naň priletel trochu dobitý.

V druhom zápase v Madison Square Garden si Jimmy Vesey zraneným ramenom odniesol masívny hit floridského útočníka Ryana Lomberga.

"Je to z týždňa na týždeň," odhadol dĺžku absencie tréner Rangers Peter Laviolette, ktorý však má po ruke dostatok náhradníkov.

"Je tam niekoľko chlapcov, ktorí sú pripravení naskočiť späť do zostavy a to je pre nás dobré. Je príjemné, že máme hráčov, ktorí sú pripravení nastúpiť," tvrdil Laviolette.

Kandidátom číslo 1 je tridsaťsedemročný veterán Blake Wheeler, ktorý chýbal od 15. februára kvôli zraneniu v dolnej polovici tela.

Útočník, ktorý v NHL odohral viac zápasov ako ktokoľvek iný z tímu Rangers (1172), sa stále usiluje o svoj prvý Stanley Cup, čo bolo počas zložitej rekonvalescencie jeho hnacím motorom.

"Ale treba sa uistiť, že váš výkon je tam, kde by v tejto fáze sezóny mal byť. Tempo, ruky..., to treba zladiť," povedal tréner Rangers.

Chytil na krídle elitného útoku

V tohtoročnom play off má stále na konte len tri štarty (0+0), ale prínos Filipa Chytila pre Rangers sa v každom zápase zvyšuje. V poslednom odohral 20:09 minúty. A často v elitnej formácii vedľa Miku Zibanejada a Chrisa Kreidera.

NYR Chytil

Teraz je dosť pravdepodobné, že to tak bude aj na Floride.

"Táto formácia musí byť úspešná, to je meradlo. Rozhodli sme sa tak, aby sme vedeli, či sa (Chytilovi) bude dariť, keď bude mať viac striedaní. Tu totiž môžete hrať 19, 21, 22 minút. Lepší rytmus mu hádam pomôže," verí Laviolette.

Druhý zápas série rozhodol gólom v predĺžení nenápadný hrdina Barclay Goodrow, ale víťazný gól mal na hokejke už Chytil, ktorého dorážku do odkrytej bránky odvrátil obranca Oliver Ekman-Larsson.

"Podľa mňa ho bolo celý večer vidieť. Forčekingom, tým, ako si chránil puk a používal svoje telo. Mohol to celé ukončiť," všímal si Laviolette. "Fil sa teraz na krídle cíti dobre."

Panthers si strážia newyorskú zbraň

V prvom kole proti Washington Capitals už New York Rangers premenili šesť presiloviek zo 16 (37,5 %) a v úvodných dvoch štartoch 2. kola s Carolina Hurricanes potom 4 z 9 (44,4 %). Lenže v posledných šiestich dueloch play off to už taká sláva nie je. Zo 16 početných výhod Rangers využili iba jednu (6,25 %).

Florida dokonca drží súpera v presilovkách na nule. Rangers ešte nepremenili žiadnu zo šiestich, v druhom zápase štyri. A pritom to mala byť veľká newyorská zbraň.

"Idú do nás veľmi tvrdo," povedal obranca Rangers Erik Gustafsson. "Musíme hrať rýchlo a pohotovo. Je jasné, že to nebude pekné, ale vystreliť na bránku nie je zlá možnosť, aj keď je to len strela zápästím od modrej čiary alebo z rohu, to je jedno. Máme jedného z najlepších hráčov (Chrisa Kreidera) v predbránkovom priestore. Ten už vie, čo má robiť."

Florida v minulých deviatich zápasoch zneškodnila 24 z 25 presiloviek (96 percent), v prvých štyroch dueloch play off mal pritom bilanciu 13-17 (76,5 %). Na Rangers si však dala záležať.

"Boli sme naozaj dobrí a dávali sme si na to pozor," povedal švédsky útočník Panthers Kevin Stenlund. "Vždy je však lepšie, keď nemáte veľa trestov. To určite pomáha."

V úvodných dvoch kolách hráči Floridy nazbierali 171 trestných minút, proti Rangers ich zatiaľ majú 16.