Nathan MacKinnon

Od začiatku sezóny 2019-20 sa najviac hovorí o produktívnej dvojice z Edmonton Oilers. Samozrejme, veď Connor McDavid a Leon Draisaitl predvádzajú doslova bodové dostihy. Veľmi zaujímavé sú aj výkony Davida Pastrňáka z Boston Bruins, ktorý nejaký čas viedol bodovanie a stále je najlepším strelcom ligy.

A potom je tu ešte jeden hráč, ktorého stojí za to vyzdvihnúť a poriadne sledovať. Volá sa Nathan MacKinnon.
Ofenzívny líder Colorado Avalanche po pondelkových zápasoch figuruje na treťom mieste produktivity (30 zápasov, 47 bodov), ale keď to tím najviac potrebuje, dokáže preň byť skutočným vodcom. Hrá v naozaj výbornej forme.
Naposledy proti Calgary Flames síce mužstvo nedotiahol k výhre (4:5 po predĺžení), ale vďaka tomu, že za stavu 2:4 zvýšil obrátky, dal nádherný gól a na ďalší prihral, výrazne pomohol aspoň k vyrovnaniu a predĺženiu série zápasov, v ktorých Avalanche bodovali, už na sedem (6-0-1).
"Pripadalo mi, že je poriadne nahnevaný a v posledných 17 minútach začal makať tak, aby so zápasom niečo urobil," chválil tréner Jared Bednar svojho kľúčového hráča. "Zvyšok zápasu úplne ovládal a dominoval. Dával som ho do dvoch útokov, bol aktívny, podpísal sa pod dva góly a navyše takmer rozhodol predĺženie," pokračoval.

MacKinnon prekonal Ritticha a znížil stratu

"Ale inak sme boli unavení, hráči nemali energiu a chýbala efektivita. Na druhej strane máme po návrate z náročného a úspešného tripu aspoň bod proti veľmi hladnému súperovi."
MacKinnonove výkony v sezóne sú ešte cennejšie vďaka tomu, že sú vyrovnané. V ročníku zatiaľ nebodoval len trikrát. Na začiatku dokonca ťahal sériu 13 duelov s minimálne jedným zápisom v rade. Teraz má z posledných 11 zápasov 21 bodov, naprázdno vyšiel len raz. "Je to elitný hráč a zase to potvrdil krásnym gólom," vystrúhal kolegovi poklonu pre Denver Post obranca Ryan Graves po zápase s Flames.
"Vždy na ňom vidíte množstvo emócií, ktoré prenáša na zvyšok tímu. Je naša hviezda a je úžasné sledovať, ako veľmi chce víťaziť a my s ním."
Ne nadarmo sa zatiaľ len niekde v závetrí za McDavidom začína potichu šepkať, že Kanaďan je pomerne vážny kandidát na Hart Memorial Trophy pre najužitočnejšieho hráča súťaže.
Viac o téme: [Bobrovskij cez víkend upratoval. A Florida stúpa]
Prečo? Pretože rovnako ako jeho mladší krajan dokáže pozdvihnúť podceňovaný tím, lenže na rozdiel od svojho soka to MacKinnon dokáže aj bez verných pomocníkov z útoku.
McDavid zatiaľ bez výnimky ťaží z dokonalej súhry s Draisaitlom a spoločne ťahajú Oilers. MacKinnon sa naopak dlho musel zaobísť bez prítomnosti zranených kolegov Gabriela Landeskoga a najmä Mikka Rantanena. Na druhej strane však treba povedať, že keď v Colorade nikto nie je mimo hry, sú na to traja. V Edmontone sú pri všetkej úcte k spoluhráčom na čele so Zachom Kassianom väčšinou skôr dvaja.
A teraz je to ešte zaujímavejšie.
Hviezdy Oilers zarábajú 12,5 (McDavid), respektíve 8,5 (Draisaitl) miliónov dolárov za sezónu, hlavná tvár Avalanche má plat 6,3 milióna až do konca ročníka 2022-23.
"Pre klub je to je to asi príjemné že?" nedávno povedal útočník pre Forbes. "Ale nič neľutujem a tom čase to stálo za to. Aj tak som bol nadšený z toho, koľko peňazí som v taktom mladom veku mohol zarábať," vrátil sa k podpisu kontraktu z júna 2016, keď ešte v NHL tak nežiaril. Odvtedy však naplno predvádza svoj potenciál.
V rozhodovaní o MVP sezóny síce nakoniec financie nebudú hrať hlavnú úlohu, ale prínos MacKinnona ešte zvyšujú. Ten na to hovorí: "Keď budem rokovať o ďalšej zmluve, zase pokojne zoberiem menej. Chcem s týmto tímom vyhrať pohár."
Mať tohto chlapíka v kádri je snom väčšiny manažérov. A ešte k tomu v takejto forme...