jurco

Tomáš Jurčo si v nedeľu večer pripísal dva body, keď prihral na dva góly Chicago Blackhawks pri prehre so St. Louis Blues po predĺžení. Jaroslav Halák zastavil 35 striel Carolina Hurricanes pri ďalšej porážke New York Islanders. Vegas Golden Knights vynulovali Calgary Flames najmä vďaka čistému hetriku Williama Karlssona, Patrik Laine z Winnipeg Jets bodoval už v 15. dueli v rade.

Tampa Bay Lightning sú po výhre nad Edmonton Oilers 3:1 a porážke New Jersey Devils na ľade Anaheim Ducks 2:4 prvým tímom Východnej konferencie, ktorý si zaistil účasť v tohtoročnom Stanley Cupe.
Chicago Blackhawks - St. Louis Blues 4:5 po predl.
Jurčo bodoval v druhom dueli v rade, keď sa podieľal na dvoch góloch nováčika Alexa DeBrincata, ktorý nastrieľal hetrik. Slovenský útočník najprv asistoval na jeden DeBrincatových zásahov v prvej tretine a pred koncom riadneho hracieho času bol aj pri góle na 4:3. Pre Chicago to už vyzeralo nádejne, ale Alex Pietrangelo ešte stihol vyrovnať a Patrik Berglund v predĺžení zaistil druhý bod pre Blues.

"Vždy chcete vyhrať v riadnom hracom čase. Ale my v našej situácii potrebujeme akékoľvek dva body," uviedol Pietrangelo.
Práve on a spoluhráč z obrany Vince Dunn si pripísali štyri body, ktoré každý z nich nazbieral za gól a tri asistencie. Chicagu nestačil ani gól českého útočníka Davida Kämpfa a stratilo už tretí duel v rade. Za víťazov raz skóroval Vladimír Sobotka.
Winnipeg Jets - Dallas Stars 4:2
Ovechkin má na čele tabuľky strelcov veľmi zdatného protivníka. Patrik Laine sa totiž podpísal pod výhru Jets dvoma zásahmi a dokopy ich má v sezóne už 43, čo je aktuálne rovnaký počet ako ruská hviezda.
Fínsky mladík navyše aj naďalej vylepšuje teenagerský rekord NHL v počte zápasov, v ktorých bodoval. Už je ich 15 v rade, nastrieľal v nich 18 gólov a na ďalších osem prihral.

"Jediné, čo ma zaujíma, je poradie tímov," potvrdil aj Laine, že v závere základnej časti sa hráči sústredia v prvom rade na tímový úspech. Potom však predsa len priznal: "Ale je to pekné. Len sa nechcem o nič deliť, chcem byť prvý sám. Pokúsim sa o to v ďalšom zápase."
Za Stars, ktorým sa už v prvej tretine zranil gólman Ben Bishop, raz asistoval český útočník Radek Faksa.
Colorado Avalanche - Detroit Red Wings 5:1
Keď Nathan MacKinnon zaznamená v zápase dva a viac bodov, Avalanche po 60 minútach neprehrajú. Aspoň v tomto ročníku. V sezóne majú totiž v takom prípade bilanciu 22-0-3.
Mladý Kanaďan proti Red Wings zažiaril dokonca tromi zápismi do štatistík, predĺžil osobnú úspešnú sériu na 12 zápasov (13 gólov + 11 prihrávok) a Colorado má dôležité dva body do vyrovnanej tabuľky Západnej konferencie.

"Pre mňa je to jasne najužitočnejší hráč ligy, ak sa dostaneme do play off," vystrúhal MacKinnonovi poklonu kouč Jared Bednar. "Nenapadá mi žiadny iný hráč, ktorý by bol pre svoj tím taký dôležitý a urobil preň viac ako Nate pre nás. Riadi celú našu ofenzívu."
Philadelphia Flyers - Washington Capitals 6:3
Petr Mrázek sa po poslednom nevydarenom zápase, keď bol nútený striedať, vrátil do formy a vychytal pre Flyers dôležité víťazstvo. Capitals ho prekonali trikrát z 25 striel, z toho raz Alex Ovechkin, ktorý tak začal siedmu stovku gólov v NHL.
Na výhre Flyers sa do veľkej miery podieľali aj ďalší českí hráči.

Jakub Voráček poistil dva body pre Philadelphiu gólom do prázdnej bránky, ale ešte predtým ideálnou prihrávkou vyzval Oscara Lindbloma k premiérovému gólu v NHL. Radko Gudas prihral dvakrát - Ivanovi Provorovovi a Wayneovi Simmondsovi.
"Pomáham tímu a je úplne jedno, ako. Jediné, čo všetci chceme, je dostať sa do play off," odmietal pochvaly Simmonds. "Zostáva nám deväť zápasov, musíme nazbierať čo najviac bodov a uvidíme. Čo sa stane, to sa stane."
Ostatné zápasy:
Vegas Golden Knights - Calgary Flames 4:0
Tampa Bay Lightning - Edmonton Oilers 3:1
New York Islanders - Carolina Hurricanes 3:4
Anaheim Ducks - New Jersey Devils 4:2
Hurricanes ukončili sériu štyroch troch prehier a priblížili sa k druhej divokej karte na Východe, keď si poradili s Islanders 4:3. Jaroslav Halák síce zastavil 35 striel, ale domáci utrpeli už desiatu porážku z posledných 11 duelov. Na postupové pozície strácajú 10 bodov.
Tomáš Tatar bol pri hladkej výhre Vegas nad Calgary. William Karlsson nastrieľal v prvej tretine čistý hetrik v priebehu ôsmich minút a 23 sekúnd a položil tak základ výhry. O zvyšok sa postaral brankár Marc-Andre Fleury. Ten chytil všetkých 42 striel, má 28. čisté konto v kariére a 401. víťazstvo, vďaka čomu sa na 12. mieste historických tabuliek vyrovnal Chrisovi Osgoodovi.
"Hlavne je dobré, že sme doma po pár nevydarených zápasoch znovu vyhrali," povedal Fleury. Pripomenul tím predchádzajúcu sériu štyroch duelov bez úspechu.
Hráči Lightning, za ktorých sa dvakrát presadil líder produktivity NHL Nikita Kucherov, sa tešia zo štvrtého postupu do play off za posledných päť rokov a celkovo desiateho v histórii klubu. Pomohla im k nemu prehra Devils na ľade Ducks, ktorí naopak vďaka úspechu poskočili na tretie miesto v Pacifickej divízii. Mladý Švéd Rickard Rakell im pomohol deviatym gólom z posledných 10 duelov.