hartman-hat-trick-16x9

Čistým hetrikom zaistil Ryan Hartman víťazstvo Chicaga nad Nashvillom 5:2. Dvadsaťdvaročný americký útočník v 52. minúte zaznamenal víťazný gól, keď sa presadil z dorážky po práci slovenského forvarda Richarda Pánika. Potom dvoma gólmi pri power play do prázdnej bránky zavŕšil výhru.

Andrej Sekera si pripísal asistenciu a s 19 bodmi je druhým najproduktívnejším Slovákom v NHL v sezóne. Rebríček vedie chicagský kanonier Marián Hossa s 24 bodmi. Edmonton Oilers však prehrali 3:5 na ľade Ottawa Senators, ktorí tak ukončili neslávnu sériu štyroch prehier v rade.
Chicago Blackhawks - Nashville Predators 5:2
Pánik mal na Hartmanovom prvom trojgólovom predstavení v NHL obrovský podiel. Pri góle na 3:2 sa pokúsil zblízka prekonať Pekku Rinneho zakončením s hokejkou medzi nohami, potom z dorážky fínskeho gólmana prehodil a od Hartmana sa puk odrazil za bránkovú čiaru. Pri druhom streleckom zápise hrdinu večera kontroloval puk putujúci do opustenej bránky, ale nedotkol sa ho.
"Hneď som si hovoril, že mu ten gól nemôžem zobrať," vyhlásil Pánik, ktorý ešte v tom čase netušil, že sa Hartman dočká hetriku. "Nie je to úplne tak, ako by si to človek predstavoval, ale počíta sa to. Myslím si, že si to o pár dní nebude nikto pamätať," podelil sa Hartman o svoje pocity. Prvý gól rozhodcovia uznali až po preverení situácie na videu. Puk sa odrazil do bránky Predators od Hartmanovej ľavej ruky.
Výsledok zavŕšil Hartman 32 sekúnd pred koncom, keď trafil do prázdnej bránky zo stredného pásma. Treťou asistenciou v zápase mu k tomu pomohol Patrick Kane. "Prišiel ku mne a povedal: 'Dal si dnes dva góly?' Odpovedal som: 'Áno.' On na to: 'Dobre. Ja ti to prihrám.' A prihral," usmieval sa Hartman.
Bilanciu v tejto sezóne si Hartman vylepšil na 17 bodov za 10 gólov a sedem asistencií. Blackhawks ho draftovali v roku 2013 v prvom kole na 30. pozícii. Z minulých dvoch sezón mal na konte z ôsmich duelov v NHL jedinú prihrávku a pôsobil na farme v Rockforde v American Hockey League.

Columbus Blue Jackets - Philadelphia Flyers 2:1 po predl.
Kapitán Nick Foligno odvrátil tretiu prehru Blue Jackets za sebou po sérii 16 výhier v rade, druhej najdlhšej v histórii NHL. V čase 62:33 prestrelil z medzikružia Stevea Masona. Veľký podiel mal na víťaznom góle obranca Seth Jones, ktorý najskôr v obrannom pásme zblokoval bekhendovú prihrávku Jakuba Voráčka na Claudea Girouxa a po rýchlom brejku nabil Folignovi.
"Vedeli sme, že bude ťažké sa vrátiť na víťaznú vlnu. Keď máte úspešnú sériu, tak ide všetko ľahko. Musíte potom nájsť cestu, ako víťazstvo vybojovať. To sa dnes stalo," pochvaľoval si Foligno.
Columbus sa dostal do vedenia v 33. minúte, kedy strelu Davida Savarda od modrej čiary tečoval nešťastne za Masona Radko Gudas. Flyers vyrovnali 17 sekúnd pred koncom v power play vďaka dorážke Braydena Schenna. Nakoniec ale musela Philadelphia stráviť šiestu porážku z posledných siedmich duelov.
Pittsburgh Penguins - Tampa Bay Lightning 6:2
Pod piate víťazstvo Penguins za sebou sa podpísalo šesť rôznych strelcov a gólman Marc-Andre Fleury si pripísal 28 úspešných zákrokov. Pre Pittsburgh to bol ešte len prvý duelu v novom kalendárnom roku. Predtým hral naposledy 31. decembra a porazil doma Montreal Canadiens 4:3 po predĺžení.
Penguins si vylepšili svoju bilanciu pred vlastným publikom v PPG Paints Arene na 18 výhier z 22 zápasov a len dvakrát vyšli doma bodovo naprázdno. Naposledy to bolo 21. novembra po prehre s New York Rangers 2:5.
"Myslím, že si tím zápasy pred našimi fanúšikmi užíva. Oni sú pre nás veľkou oporou. Ale nie je to tak, že by sme doma mali inú taktiku než vonku. Snažíme sa hrať rovnako," vyhlásil tréner Pittsburghu Mike Sullivan.

Carolina Hurricanes - Boston Bruins 4:3 po predl.
V čase 61:34 rozhodol svojím druhým gólom v zápase nováčik Sebastian Aho. Devätnásťročný fínsky útočník využil prihrávku krajana Teuva Teravainena, ktorý vystihol prihrávku Johna-Michaela Lilesa na Davida Krejčího, a prestrelil na vyrážačku gólmana Zanea McIntyrea.
Aho trafil štyrikrát z posledných piatich zápasov a polepšil si 23 bodov zo 40 zápasov. "Cítil som, že mu to ide, tak som mu prihral. Máme rovnaké hokejové myslenie, snažíme sa korčuľovať a forčekovať. Keď makáme, tak získavame veľa pukov," opísal víťaznú akciu Teravainen.
Ottawa Senators - Edmonton Oilers 5:3
Senators v rušnej druhej tretine najprv dovolili súperovi otočiť stav z 2:0 na 2:3, ale potom v nej ešte stihli strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Troma bodmi za gól a dve asistencie zažiaril v drese Ottawy Mark Stone, ktorý v 34. minúte vyrovnal na 3:3. V čase 38:14 strelil víťazný gól Tom Pyatt a v závere spečatil výsledok do prázdnej bránky Kyle Turris.
Oilers nepomohli dva góly Patricka Maroona, ktorý trafil päťkrát z posledných troch duelov, dve asistencie najproduktívnejšieho hráča súťaže Connora McDavida, ani asistencia Andreja Sekeru pri góle Leona Draisaitla na 3:2.

Anaheim Ducks - Minnesota Wild 1:2
Kouč Bruce Boudreau oslávil víťazný návrat do Anaheimu, ktorý ho po minulej sezóne 29. apríla prepustil. Wild síce prehrávali po prvej tretine po góle Ryana Keslera, ale v 25. minúte vyrovnal Matt Dumba a o 101 sekúnd neskôr otočil výsledok Jared Spurgeon.
Boudreau dostal príjemný darček k svojím pondelkovým 62. narodeninám. "Po víťazstve sa čelí lepšie otázkam na môj návrat. Stretol som množstvo ľudí, ktorých poznám a ktorí sa o mňa naozaj veľmi starali, keď som tu pôsobil. Bol to pekný darček," tešil sa Boudreau zo 14. výhry svojho tímu z posledných 16 duelov.

1. Hartmanov čistý hetrik
Ryan Hartman si užil prvý trojgólový zápas v kariére a pripísal si aj víťazný gól pri výhre Chicaga nad Nashvillom. Jeho cesta k hetriku ale bola kuriózna. Najskôr sa pokus Richarda Pánika odrazil do bránky od jeho ľavej ruky a potom dvakrát v power play skóroval do prázdnej bránky.
2. Columbus tretiu prehru nedopustil
Blue Jackets po sérii 16 víťazstiev za sebou prehral na ľade Washingtonu Capitals 0:5 a doma s New York Rangers 4:5 a tretiu porážku v rade odmietol kapitán Nick Foligno. V predĺžení rozhodol o výhre nad Philadelphiou 2:1.
3. Boudreau si užil návrat
Kouč Bruce Boudreau sa vrátil do Anaheimu, z ktorého lavičky bol po minulom ročníku odvolaný, a doviedol Minnesotu na ľade Ducks k výhre 2:1. Noví zverenci mu dali darček k pondelkovým 62. narodeninám.
1. Ryan Hartman (CHI): 3 góly, 3 plusové body, 5 striel
2. Sebastian Aho (CAR): 2 góly, 2 plusové body, 5 striel
3. Mark Stone (OTT): 1 gól, 2 asistencie, 1 plusový bod
Na čo sa tešiť:
Na programe sú štyri zápasy. Jaromír Jágr sa s tímom Florida Panthers predstaví na ľade svojho bývalého klubu New Jersey Devils.