gans2

Marián Gáborík sa gólovo presadil po 11 zápasoch a s Los Angeles Kings sa mohol tešiť z víťazstva nad Minnesota Wild. Pomohol tak k výhre 4:3 po predĺžení nad svojím bývalým tímom a pripísal si druhý zásah v sezóne, na ktorý čakal od 10. decembra.

Asistenciou sa na víťazstve Bostonu 4:0 na ľade Floridy podieľal Zdeno Chára, ktorý prihral na gól Davida Backesa. Jeden bod si pripísal aj Andrej Sekera, ktorý zase mohol oslavovať s Edmonton Oilers výhru proti New Jersey Devils po predĺžení.
Philadelphia Flyers - Tampa Bay Lightning 4:2
Celé trio českých hokejistov malo výrazný podiel na sobotnom víťazstve Philadelphie nad Tampou Bay 4:2. Radko Gudas sa presadil pri ofenzívnom výpade. Zaviezol puk do útočného pásma, po jeho prihrávke Brayden Schenn síce minul, ale Gudas pokračoval v akcii a spoza bránky o Antona Stralmana poslal puk za Andreia Vasilevskiyho. Flyers ukončili svoju sériu piatich porážok za sebou.
Pri prvých dvoch góloch Philadelphie asistoval Jakub Voráček, ktorý tak vylepšil svoju bilanciu na 39 bodov za 13 gólov a 26 prihrávok zo 41 zápasov. Najskôr na začiatku druhej tretiny v prečíslenia dvaja na jedného ideálne pripravil gól na 1:1 pre Travisa Konecnyho a v 29. minúte posunul puk na modrú čiaru na Ivana Provorova, po ktorého strele Sean Couturier z dorážky upravil na 2:1.
V bránke Flyers sa prvýkrát od 12. novembra, kedy utrpel zranenie v dolnej časti tela, objavil brankár Michal Neuvirth. Pripísal si 24 úspešných zákrokov a vo svojom desiatom vystúpení v sezóne vychytal piatu výhru.
"Neočakával som ľahký zápas. Bolo nepríjemné rýchlo inkasovať, ale povedal som si, že zostáva ešte veľa času a moju spoluhráči ma potrebujú," povedal Neuvirth, ktorého v šiestej minúte prekonal Nikita Kucherov. Druhýkrát inkasoval v 37. minúte, kedy Alex Killorn znížil na 2:3. "Je to pre mňa aj pre celý tím dôležité víťazstvo," dodal dvadsaťosemročný gólman.

Columbus Blue Jackets - New York Rangers 4:5
Nováčik Lukáš Sedlák svojím štvrtým gólom v sezóne v 23. minúte zvýšil už na 4:1 pre Blue Jackets, ale Rangers zápas obrátili a Columbus po predchádzajúcej sérii 16 víťazstiev druhýkrát za sebou prehral. Svojím druhým gólom v zápase rozhodol 17 sekúnd pred koncom Michael Grabner.
Dvadsaťtriročný Sedlák sa po prihrávke Scotta Hartnella o pravý mantinel dostal za obranu Rangers a prekonal Henrika Lundqvista medzi betóny. Vylepšil svoju bilanciu na 10 bodov z 36 duelov.
"Hrali sme solídne jednu tretinu a stačilo nám to k víťazstvu," vyhlásil kouč Rangers Alain Vigneault, ktorého tím skóroval v záverečnom dejstve trikrát.

Arizona Coyotes - New York Islanders 2:1 po nájazdoch
Po dlhej sérii deviatich porážok oslávila Arizona úspech. Radim Vrbata sa po spoluhráčovi Anthonymu Duclairovi presadil v rozstrele. Cal Clutterbuck ani Andrew Ladd na Louise Domingueho nevyzreli a Coyotes zastavili čiernu sériu.
Tridsaťpäťročný Vrbata potvrdil svoje umenie v nájazdoch, v ktorých je so 44 zásahmi rekordérom NHL. "Túto výhru sme potrebovali. My sme ju potrebovali už pred týždňom alebo pred dvoma. Ale teraz sa môžeme všetci cítiť trochu lepšie a máme pár dní, aby sme sa dali dokopy," vyhlásil Vrbata.
Calgary Flames - Vancouver Canucks 3:1
Michael Frolík si nakorčuľoval za obranu Canucks na prihrávku Matthewa Tkachuka, prekonal v úniku Jacoba Markströma a svojím desiatym gólom v ročníku spečatil 110 sekúnd pred koncom výsledok. Frolík sa po predchádzajúcej sérii deviatich stretnutí bez bodu zapísal do štatistík v šiestom z posledných siedmich zápasov. Pripísal si v nich deväť bodov za štyri trefy a päť asistencií.
Vancouver našiel premožiteľa prvýkrát po šiestich zápasoch a Flames rozhodli dvoma gólmi počas 63 sekúnd medzi 15. a 16 minútou. Vedenie 2:0 im zaiistili Alex Chiasson a Matt Stajan. V druhej tretine Bo Horvat ako jediný prekonal Chada Johnsona, ktorý si pripísal 28 zásahov.
Florida Panthers - Boston Bruins 0:4
Piatym čistým kontom v ročníku sa podpísal po víťazstvo Bruins brankár Tuukka Rask, ktorý si pripísal 25 úspešných zákrokov. Dvoma gólmi prispel útočník Brad Marchand, ktorému pri góle na 3:0 v polovici zápasu asistoval David Pastrňák. Pri druhom góle zaznamenal asistenciu aj Zdeno Chára, keď po jeho prihrávke David Krejčí vystrelil do modrej čiary a puk ešte tečoval David Backes.
Druhý najproduktívnejší hráč histórie NHL Jaromír Jágr vyšiel po troch zápasoch prvýkrát bodovo naprázdno. Rask si hneď v úvodnej minúte poradil s nebezpečnou strelou zápästím štyridsaťštyriročného veterána a nakoniec oslávil v 22. dueli proti Panthers 18. výhru a tretiu nulu. "Floridu mám rád. Je tu teplo a slniečko. Ale neviem, čím to je," komentoval Rask svoju skvelú bilanciu proti Floride.
Toronto Maple Leafs - Montreal Canadiens 3:5
V drese Canadiens sa dočkal po šiestich zápasoch bodu Tomáš Plekanec, ktorý bol vo štvrtej minúte pri góle na 2:0. Na vlastnej modrej čiare vysunul po pravom krídle do prieniku Artturiho Lehkonena, ktorý strelou z kruhu zápästím prestrelil Frederika Andersena.
Maple Leafs síce vďaka trefám Tylera Bozaka a Nazema Kadriho v presilových hrách vyrovnali, ale dve sekundy pred koncom prvej tretiny vrátil Montrealu vedenie tiež v početnej výhode pri svojej premiére v NHL ruský forvard Nikita Scherbak.
Po 36 sekundách druhého dejstva upravil v ďalšej presilovke Alexander Radulov na 4:2 a Canadiens už výhru nepustili. Torontu nepomohli ani tri body za gól a dve prihrávky Jamesa van Riemsdyka.
St. Louis Blues - Dallas Stars 4:3
Český útočník Radek Faksa sa podieľal asistenciou na góle Stars na 3:3, ktorý strelil v 39. minúte John Klingberg. Švédsky obranca sa na modrej čiare krásne uvoľnil cez Paula Stastnyho a z medzikružia prekonal Cartera Huttona.
Stastny bol napriek tomu hlavnou hviezdou zápasu, pretože predtým sa postaral o vedenie Blues dvoma gólmi a jednou prihrávkou. Víťazstvo St. Louis zaistil v čase 58:06 Patrik Berglund.
San Jose Sharks - Detroit Red Wings 6:3
Gólman Petr Mrázek sa postavil do bránky Red Wings až od druhej tretiny, kedy za stavu 1:3 nahradil Jareda Coreaua. Nováčik NHL vo štvrtok vďaka 34 úspešným zákrokom vychytal čisté konto proti Los Angeles (4:0) a v San Jose inkasoval v úvodnom dejstve trikrát z 15 striel.
Mrázek držal čistý štít do 42. minúty, ale nakoniec inkasoval z 20 pokusov súpera rovnako tri góly. Dvakrát ho prekonal kapitán Sharks Joe Pavelski, ktorý dosiahol svoj 600. bod v NHL. V 765 dueloch nazbieral 281 gólov a 319 asistencií.

Los Angeles Kings - Minnesota Wild 4:3 po predl.
Slovenský útočník Marián Gáborík ukončil po 11 zápasoch svoj strelecký i bodový pôst. Tridsaťštyriročný rodák z Trenčína svojím druhým gólom v sezóne v 32. minúte vyrovnal na 2:2. Na konte má z 18 zápasov päť kanadských bodov.
Minnesota, ktorá úvodné dejstvo vyhrala 2:0, vynútila po obrate Kings predĺženie gólom Zacha Pariseho v čase 59:17. V štvrtej minúte nadstavenia ale domácim zaistil víťazstvo Tanner Pearson. Slovenský gólman Peter Budaj k nemu prispel 21 úspešnými zákrokmi a kanonier Jeff Carter si pripísal gól a dve asistencie.
Buffalo Sabres - Winnipeg Jets 4:3
Jets v zápase stratili vedenie 3:1 i fínskeho kanoniera Patrika Laineho. Osemnásťročná dvojka minuloročného draftu inkasovala v 46. minúte v strednom pásme podľa rozhodcov čistý hit od obrancu Jakea McCabea. Laine zostal ležať na ľade, otrasený potom zamieril do kabíny a do hry sa už nevrátil. Asistenciou pri prvom góle zápasu si najproduktívnejší nováčik sezóny vylepšil bilanciu na 37 bodov za 21 gólov a 16 asistencií z 42 duelov.
Bola to ďalšia rana pre Jets, pretože len krátko predtým počas 26 sekúnd stratili po trefách Markusa Foligna a Zemgusa Girgensonsa vedenie a v 50. minúte zavŕšil obrat víťazným gólom Brian Gionta.
Ottawa Senators - Washington Capitals 0:1
Jediný gól zápasu strelil už po 98 sekundách zápasu T.J. Oshie a gólman Braden Holtby si vďaka 30 úspešným zákrokom pripísal piate čisté konto v sezóne. Capitals vyhrali piatykrát za sebou. Ottawa naopak prehrala štvrtýkrát v rade, čo je jej najhoršia séria v ročníku.
Švédsky center Nicklas Backstrom si pripísal jubilejnú 500. asistenciu v NHL, ktorú dosiahol v 691. zápase. "Je to pekné. Chlapci mi gratulovali. Podarilo sa mi to, mám to za sebou a už sa o tom môžeme prestať ďalej baviť," usmieval sa Backstrom.

New Jersey Devils - Edmonton Oilers 1:2 po predl.
Slovenský obranca Andrej Sekera asistoval v 44. minúte pri vyrovnávacom góle. Na modrej čiare prihral Matthewovi Benningovi, ktorý prestrelil Coryho Scheidera a vo svojom 29. dueli v NHL sa radoval z prvého gólu. V čase 63:59 rozhodol Mark Letestu.
1. Obrat Rangers
Columbus po góle Lukáša Sedláka viedol v 23. minúte už 4:1, ale na 17. výhru z posledných 18 zápasov nedosiahol. Rangers na ľade Blue Jackets predviedli dokonalý obrat, ktorý zavŕšil 17 sekúnd pred koncom Michael Grabner, a vyhrali 5:4.
2. Arizona sa dočkala výhry
Coyotes sa dočkali prvého víťazstva od 15. decembra, kedy vyhrali v Toronte 3:2 po samostatných nájazdoch. Po deviatich prehrách za sebou zdolali doma New York Islanders 2:1 rovnako až po rozstrele.
3. Capitals vo forme
Washington vyhral v Ottawe 1:0 a pripísal si piatu výhru za sebou. Capitals zvíťazili celkovo dvanásťkrát z posledných 16 zápasov a dokázali v nich nazbierať 26 bodov.
1. Michael Grabner (NYR): 2 góly, 1 asistencia, 4 plusové body
2. Paul Stastny (STL): 2 góly, 1 asistencia, 4 strely
3. Braden Holtby (NSH): 30 úspešných zákrokov, 5. nula v sezóne
Na čo sa tešiť:
Hrá sa šesť zápasov. Philadelphia sa po ukončení série prehier predstaví v Columbuse, ktorý sa pokúsi vrátiť na víťaznú vlnu. Pittsburgh Penguins zaútočia na piatu výhru za sebou v dueli s celkom Tampa Bay Lightning.