SJS VGK

V letných mesiacoch, keď hráči a fanúšikovia zažívajú oddych od hokejového kolotoča, zvyčajne nastáva čas na bilancovanie a predpovede. Pripomeňte si s nami desať najdôležitejších momentov minulej sezóny: dnes už bude reč o striebornej priečke, ktorú si vyslúžil fantastický siedmy duel série medzi San Jose a Vegas.

Od človeka, ktorý v základnej časti a v play off spolu naskočil už do 1745 zápasov NHL, majú tieto slová naozaj veľkú váhu.
"Toto bol najlepší zápas, akého som bol kedy súčasťou. Bodka," povedal legendárny bradáč Joe Thornton - a úplne najlepšie na tom je, že ani nepreháňal.
Jeho San Jose Sharks sa dostali do krízovej situácie: v lekárskej terminológii už boli napojení na prístroje a ich hokejové srdce aj tak zlyhávalo čoraz viac, v tretej tretine siedmeho duelu 1. kola Západnej konferencie s Vegas Golden Knights prehrávali 0:3. Vtedy by si na nich stavil asi len obrovský optimista alebo celoživotný hazardér.
Prihodil sa však zázrak na ľade.
"Absolútne šialený príbeh. O tomto sa bude hovoriť ešte veľmi dlho," povedal kouč Sharks Peter DeBoer po tom, ako San Jose dotiahlo duel k triumfu 5:4 po predĺžení. A má pravdu, aj redakcia NHL.com/sk tento výnimočný večer vyhlásila za druhú najpamätnejšiu chvíľu ročníka 2018-19.

Sharks otočili z 0:3 na 4:3 na štyri minúty

Ako sa to vlastne stalo? Kľúčovým momentom bol stret Codyho Eakina s kapitánom San Jose Joeom Pavelskim, po ktorom legenda Sharks skončila na ľade v kaluži krvi. Vyzeralo to naozaj desivo a celá hala stíchla.
"Nehýbal sa. Prilba mimo hlavy, všade krv," vracal sa k momentu hrôzy v dokumente Sportsnetu forvard Logan Couture. "Joe (Thornton) ho pritiahol na striedačku, ja som len sedel a pozeral som sa okolo. Zrazu som počul Joea, ako hovorí tímu, aká musí byť naša odpoveď," pridal svoj pohľad kouč DeBoer.
Ešte pred ďalším opisom sem však - bohužiaľ - patrí jedna informácia. Vedenie NHL spätne priznalo, že išlo o chybu rozhodcov a ospravedlnilo sa generálnemu manažérovi Vegas Georgeovi McPheemu. Rozhodcovia asi podľahli sile okamihu a rozsahu zranenia, takže Eakin dostal trest na päť minút a do konca zápasu.
"Zrazu sme si uvedomili: Aha, máme šancu. Dáme do toho všetko, čo v nás ešte ostáva. Všetci sme boli na jednej vlne," opísal Thornton.
Päťminútová presilovka, na ktorej dĺžke nič nemenia ani prípadné strelené góly, je samozrejme vždy príležitosť ako hrom. Ale úprimne: trojgólová strata túto 'kartu' v 99 prípadoch zo sto skrátka prebije. Lenže vtedy sa, slovami klasika, neuveriteľné stalo skutočnosťou.
Couture v 50. minúte skóroval ako prvý. "Pozeral som sa zo šatne. Padol nám tam jeden gól. Potom druhý... OK, 2:3, už to neznie tak hrozne, ale zároveň som vedel, že cesta k vyrovnaniu je ešte stále veľmi dlhá," opísal Pavelski, ako po zásahu Tomáša Hertla nachádzal vo všetkej tej bolesti aspoň trochu optimizmu.

Goodrow v predĺžení vystrelil postup Sharks

Hertl po 49 sekundách nadviazal na úvodný gól a po ďalších dvoch minútach a 43 sekundách bolo vďaka Coutureovi dokonca vyrovnané! "Atmosféra bola v tej chvíli elektrizujúca. A to je vlastne ešte zlý výraz. Nepočuli ste vlastného slova," dodal Kane.
No a ako charakterizovať rachot v 'Shark tanku' v momente, keď Kevin Labanc v čase 53:21 poslal domácich do vedenia? Keby v blízkosti pristávala helikoptéra, asi by ste ju ani nezaregistrovali. Tí menej šťastní fanúšikovia San Jose, ktorí sa nedostali priamo na tribúny, vtedy už asi otvárali šampanské...
... a bum! 47 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času Jonathan Marchessault vyrovnal. Eufória opadla a zápas musel ísť do predĺženia.
Život je skrátka niekedy vynaliezavejší ako oscaroví scenáristi. A tak túto absolútnu šialenosť na ľade rozhodol Barclay Goodrow, klasický 'pešiak' v nabitej zostave kalifornského tímu. Hotovo, dobojované. Inokedy dôstojní členovia trénerského štábu v oblekoch sa objímali ako malí chlapci. Ikony NHL mali slzy na krajíčku.
"Bol to možno najlepší zápas v histórii. Tie obraty, emócie," nedokázal Hertl poriadne opísať, čo sa stalo.
Siedme zápasy play off sú kráľovská disciplína. Všetko alebo nič. Sláva alebo zatratenie. Už len to je samo osebe odpudzovačom psychicky slabších hráčov. Ale to, čo sa udialo v hale SAP Center, posunulo mágiu rozhodujúcich duelov na ešte oveľa vyššiu úroveň.
Sledujte najhorúcejšie novinky na Twitteri cez [@NHLsvk]
"Moje srdce by niečo také asi ešte raz nezvládlo," uviedol Couture.
Ale ako to už v športe býva, s radosťou prišla aj obrovská bolesť. Veď aj frustrovaný tréner porazených Gerard Gallant povedal: "Viete, minulý rok sme padli až vo finále Stanley Cupu a s tým sa teda vyrovnáva naozaj ťažko. Ale toto bolo ešte horšie."
Sharks aj kvôli Thorntonovmu ešte stále nesplnenému snu o striebornom pohári verili, že práve toto ich vystrelí až na hokejový trón. Lenže rovnako ako blesk neudrie dvakrát na to isté miesto, tak ani takáto miera priazne hokejového osudu neprebieha dvakrát v jednom play off. Takže v konferenčnom finále DeBoerov tím podľahol budúcim šampiónom zo St. Louis Blues.
Aj tak im však ostane aspoň spomienka na to, ako postavili na hlavu všetky zákonitosti hokeja a predviedli jeden z najpamätnejších obratov v dejinách NHL.